https://www.airbnb.fi

Onko kukaan vuokrannut asuntoa Nykistä ko. linkin kautta ?
Jos on, niin jakaisitteko kokemuksia kiitos
132013
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

alle 30 päivän vuokraukset ovat yleensä laittomia. poikkeuksia toi löytyy mut nekin ovat aika sekavia

Äänestä
  • Laittomia? Niin kyse lienee NYn kaupungin viestistä. Ei kai laitonta toimintaa jatkettaisi netissä avoimesti.... Kaupungin hotellit vain menettävät asiakkaitaan ja sitä kautta kaupunki rahaa ja sehän toki kismittää....

    Äänestä

  • Tuskin laitonta kirjoitti:

    Laittomia? Niin kyse lienee NYn kaupungin viestistä. Ei kai laitonta toimintaa jatkettaisi netissä avoimesti.... Kaupungin hotellit vain menettävät asiakkaitaan ja sitä kautta kaupunki rahaa ja sehän toki kismittää....

    New Yorkin kaupungin laki kieltää alle 30 päivän asunnon vuokrauksen. Mikähän se saa sinut luulemaan että toiminta olisi sallittua vaikka laki sen kieltää?

    Äänestä

  • Tuskin laitonta kirjoitti:

    Laittomia? Niin kyse lienee NYn kaupungin viestistä. Ei kai laitonta toimintaa jatkettaisi netissä avoimesti.... Kaupungin hotellit vain menettävät asiakkaitaan ja sitä kautta kaupunki rahaa ja sehän toki kismittää....

    http://www.tripadvisor.com/Travel-g60763-c147344/New-York-City:New-York:Vacation.Apartment.Rentals.html

    tossa hieman luettavaa.

    Ja kyllä, asunnon vuokraaminen alle 30 päivää on lailla kielletty new york cityssä. tällä kiellolla kaupunki koittaa helpottaa asuntopulaa edenkin Manhattanilla. Mut kuten sanoin poikkeuksiakin löytyy esim host toiminta, missä asunnosta vuokrataan vaan huone ja asunnon omistaja on siel myös paikalla.

    Ja ei airbnbn toiminnassa oo mitään laitonta. se on välityssivu jossa yksityiset ihmiset voivat ilmoittaa asuntonsa vuokrattavaksi. Jos nyt välttämättä haluaa vuokrata asunnon niin kannattaa katsoo New Jerseyn puolelta esim Jersey City jne

    Äänestä

Itse varasin airbnb kautta New Yorkiin studion. Loistava palvelu ja kun mulla tuli ongelma luottokorttini kanssa, soitin airbnb asiakaspalveluun ja sain hyvää palvelua. Asunnon vuokraajahan siinä kärsii jos jää kiinni että vuokraa asunnon lyhyemmäksi ajaksi kun30 pvä

Äänestä
  • no kyl siinä itsekin saattaa kärsiä jos joku talon muista asukkaista ilmottaa viranomaisille, että asunnossa vaihtuu asukas viikon välien. saattaa käydä niin, että löytää ittensä kadulta ilman majoitusta.

    Äänestä

  • patuvaan kirjoitti:

    no kyl siinä itsekin saattaa kärsiä jos joku talon muista asukkaista ilmottaa viranomaisille, että asunnossa vaihtuu asukas viikon välien. saattaa käydä niin, että löytää ittensä kadulta ilman majoitusta.

    No enpä usko että majoittuva asiakas joutuu ulos. Ja mistä talon muut asukkaat tietävät onko majoittuva henkilö esim sukulainen?

    Äänestä

Niin... voihan se suku olla iso jos kerran viikossa tulee uusia sukulaisia "kyläilemään". Samanlaisia kerrostalokyttääjiä löytyy ympäri maailman, jotka mielellään soittelevat NYPD paikalle selvittelemään niitä sukulaissuhteita.

Äänestä
  • Ja on sukulaisia Kiinasta ja Japanista ja Saksasta ja Suomesta. Voi hipsteri-parka, maailma on iso ja raaka paikka ja suomituristikin voi joutua kadulle. Onpa kaynyt niinkin etta sen vuokratun asunnon osoite on parkkitalo.

    Äänestä

  • park free kirjoitti:

    Ja on sukulaisia Kiinasta ja Japanista ja Saksasta ja Suomesta. Voi hipsteri-parka, maailma on iso ja raaka paikka ja suomituristikin voi joutua kadulle. Onpa kaynyt niinkin etta sen vuokratun asunnon osoite on parkkitalo.

    Kannattaa lukea Airbnb sivut miten ne toimivat, ei siellä mitään parkkitaloja ole. Asunnon vuokraaja saa rahat vasta kun asukas on tullut asuntoon.
    Itse luotan Airbnb kuten tuhannet muutkin. Ja he jotka eivät "uskalla" vuokrata asuntoa, löytyy loistavia hotelleja

    Äänestä

Ollaan menossa kesäkuussa kaverin kanssa new yorkiin ja vuokrattiin kämppä airbnb:n kautta. Mitähän sille kentällä olevalle virkailijalle kannattaa sanoa jos kysyy mihin majoitutaan? Saadaanko käännytys pois maasta saman tien jos kerrotaan että vuokrattiin asunto airbnb:n kautta, vai kannattaako pikkaisen valehdella ja sanoa että ollaan menossa tuttavan luokse asumaan?

Äänestä
  • Joudut täyttään paperille majoituspaikan. Laita siihen vain asunnon osoite tai kirjoita jonkin tunnetun hotellin nimi, vaikket olisi aikeissa majoittua kyseisessä hotellissa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Edullinen majoitus h kirjoitti:

Onko kukaan vuokrannut asuntoa Nykistä ko. linkin kautta ?
Jos on, niin jakaisitteko kokemuksia kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu