Voiko Fuengirolasta pyöräillä "rantoja" pitkin Torremolinokseen?
Onko Fugessa polkupyörävuokraamoja?
Pyöräily
23
4202
Vastaukset
- fillarilla pääse
Voihan räkä, mitä kysymyksiä. Katsoppa ihan ajankuluksesi Google Mapsista ja tee virtuaalimatka Fugesta Torreen. Kerro sitten kokemuksesti ja löytyikö reitti !
Ja tuo vuokrausasia........- älyttömät vastaukset ärs
Miksi pitää vastata, jos ei ole mitään kerrottavaa?
- Anonyymi
Jo on sitten typerä vastaus sinällään ihan asialliseen kysymykseen. Tuollaisia älykääpiöitä tuntuu vaan riittävän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jo on sitten typerä vastaus sinällään ihan asialliseen kysymykseen. Tuollaisia älykääpiöitä tuntuu vaan riittävän.
Niinpä, kahdeksan vuotta sitten.
- 4+14
Vuokraus: https://www.google.es/search?q=bicycle renting fuengirola
Fugen Paseo päättyy Carvajaliin, mutta siitä voi siirtyä vähän ylemmäksi Carretera Cádizille. Ota Google Mapsiin kävelyohjeet Fuge->Torremolinos, niin näet reitin. - Cyclexx
Ei voi Fuengirolasta. Benalmadenasta voi hyvinkin.
- tietoo on
1. Voi, hiekalla on kiva polkea. Muutamat portaat matkalla. Voit polea myös rantakatuja. jep,jep.
2. On - Ramon P
Voi kun olisikin kunnon pyöräilyreitit pitkin rannikkoa! Ilmasto olisi talvikauden mitä parasta pyöräiyä ajatellen, mutta ei tuonne mene hullukaan pyörän kanssa pitkin rantatietä. Rannikolta sisämaahan päin voi lähteä ja sinnepäin onkin mukavaa nousua ja laskua takaisin tullessa, Talvikauden matkailu lisääntyisi tuhansilla pyöräilijöillä jos voisi turvallisesti ajella. Aurinkorannikolla ei ole ns. pyöräilyä laisinkaan, kukaan ei pidä fillaria päivittäisenä kulkuneuvonaan, kuten joissakin pyöräilymaissa. Käytännössä ainoat pyöräilijät ovat pyöräilyseuroihin kuuluvat kilpapyöräilijät ja jotkut harvat maastopyöräilyn harrastelijat. Joskus tuli moista harrastettua, mutta itsesuojeluvaisto astui peliin ja samalla kuoli muutamia fillaristeja lenkillään.
ps. Vuelta poikkeaa Esteponassa - Unohda koko juttu
Sama kokemus Torreviejasta. Kun pyöräteitä ei juurikaan ole, pyöräily on pelottavaa ja hankalaa. Ei siis ollenkaan sellaista kuin olin kuvtellut. Viikoksi vuokrasin pyörän ja se riitti. Sen sijaan ajelin busseilla ympäriinsä. Se on halpaa ja mukavaa.
- Esa M
Kyllä on todella vaarallista Espanjan rantatien pyöräily reitit.Itse olen ajanut Fuengirolasta Monagoon,ja voin vain todeta että Espanjan matkailu ei ole lainkaan huomioinnut pyöräiliöitä.Ranskan rantatie on täynä pyöräily retkellä olevia turisteja,joten miksihän Espanja joka on jatkuvan talous kurjimuksen käsissä ei tajua kehittää tätä näkökulmaa turismissa...leipovat vain pitsaa toinen toisilleen!
Missään euroopassa ei ole niin huonosti suunniteltuja reittejä kuin Espanjassa.Olen ajannu kaikissa maissa ristiin rastiin ja Espanjan halki-poikki ajot ovat olleet lähes sairaita valintoja ,vaikka ilmat ovat ollu mitä mielyttävimmät.Eikö joku voisi tehdä hallitukselle aloitteen vålimeren reitin avaamiseksi pyöräiliöille/kevyelle liikenteelle.Espanja saisi merkittävän määrän liikuntaa harrastavia turisteja,jotka ovat myös varsin varakkaitakin..paitsi minä,joka kuitenkin jälleen olen sinnepäin tulossa pyörineni!
- Jatsijalka
Ajoin 6/2013 Fuengiriolasta Torremolinokseen ja takaisin enkä kokenut oloani turvattomaksi eikä ollut läheltä piti -tilanteita. Vetelin siinä rantatiellä autotien reunassa. Kyllä itseäni pelottaisi enemmän ajaa helsingissä hämeentietä autojen seassa :) Liikennettä ei ollut mitenkään mielettömästi ainakaan klo 11-15. Rohkeasti sekaan vaan.
- Maastopyörämies
Olen ajanut maastopyörällä tuhansia kilometrejä Fuengirolan ja Malagan/Marbellan välillä. ja tietysti sisämaan vuoristossa. Vaikka ajaa ajotiellä niin autot antavat lähes poikkeuksetta hyvin tietä, eikä minulle ole ikinä tööttäilty tms. Espanja on pyöräilymaa ja pyöräilijöitä arvostetaan aivan eri tavalla kuin kotosuomessa. Fuengirolasta Torremolinokseen on helppo pyöräillä rantatietä, autoja menee ohi, mutta se ei haittaa. Rohkeasti polkemaan vaan, kyllä tietä annetaan.
- Anonyymi
Ihmiset haluavat välttää maksullisia moottoriteitä ja siksi autot tunkevat pikkuteille.
Vihaavat tätä - solo tarjeta - menettelyä- Anonyymi
Jassoo, Fuengirolan ja Torren välillä ei ole maksullista moottoritietä. Rantatie on varsin rauhallinen ja turvallinen polkupyöräilijälle.
- Anonyymi
Saako lapset 7-13 ikäiset pyöräillä
- Anonyymi
ESPANJASSA SIIS
- Anonyymi
En oo ihan varma 😳😳😳
- Anonyymi
pitää osallistua La Vueltaan ensi kerralla
- Anonyymi
Epsanjan lisäksi reitti kulukee Italiassa ja Ranskassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Epsanjan lisäksi reitti kulukee Italiassa ja Ranskassa.
Passi pitää siis olla voimassa :)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Epsanjan lisäksi reitti kulukee Italiassa ja Ranskassa.
90v tullut Vueltalla täyteen. Vanhat papat siis liikenteessä
- Anonyymi
Joko pääsit perille?
- Anonyymi
Kumi puhkesi. Liikaa joutui työntelemään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1488176
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t464613törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/504215Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4302168Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi811940En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k201644- 361519
- 321507
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2061396Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt331257