Pyöräily

pyöräilystä pitävä

Voiko Fuengirolasta pyöräillä "rantoja" pitkin Torremolinokseen?
Onko Fugessa polkupyörävuokraamoja?

23

4268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fillarilla pääse

      Voihan räkä, mitä kysymyksiä. Katsoppa ihan ajankuluksesi Google Mapsista ja tee virtuaalimatka Fugesta Torreen. Kerro sitten kokemuksesti ja löytyikö reitti !
      Ja tuo vuokrausasia........

      • älyttömät vastaukset ärs

        Miksi pitää vastata, jos ei ole mitään kerrottavaa?


      • Anonyymi

        Jo on sitten typerä vastaus sinällään ihan asialliseen kysymykseen. Tuollaisia älykääpiöitä tuntuu vaan riittävän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jo on sitten typerä vastaus sinällään ihan asialliseen kysymykseen. Tuollaisia älykääpiöitä tuntuu vaan riittävän.

        Niinpä, kahdeksan vuotta sitten.


    • 4+14
    • Cyclexx

      Ei voi Fuengirolasta. Benalmadenasta voi hyvinkin.

    • tietoo on

      1. Voi, hiekalla on kiva polkea. Muutamat portaat matkalla. Voit polea myös rantakatuja. jep,jep.
      2. On

    • Ramon P

      Voi kun olisikin kunnon pyöräilyreitit pitkin rannikkoa! Ilmasto olisi talvikauden mitä parasta pyöräiyä ajatellen, mutta ei tuonne mene hullukaan pyörän kanssa pitkin rantatietä. Rannikolta sisämaahan päin voi lähteä ja sinnepäin onkin mukavaa nousua ja laskua takaisin tullessa, Talvikauden matkailu lisääntyisi tuhansilla pyöräilijöillä jos voisi turvallisesti ajella. Aurinkorannikolla ei ole ns. pyöräilyä laisinkaan, kukaan ei pidä fillaria päivittäisenä kulkuneuvonaan, kuten joissakin pyöräilymaissa. Käytännössä ainoat pyöräilijät ovat pyöräilyseuroihin kuuluvat kilpapyöräilijät ja jotkut harvat maastopyöräilyn harrastelijat. Joskus tuli moista harrastettua, mutta itsesuojeluvaisto astui peliin ja samalla kuoli muutamia fillaristeja lenkillään.
      ps. Vuelta poikkeaa Esteponassa

    • Unohda koko juttu

      Sama kokemus Torreviejasta. Kun pyöräteitä ei juurikaan ole, pyöräily on pelottavaa ja hankalaa. Ei siis ollenkaan sellaista kuin olin kuvtellut. Viikoksi vuokrasin pyörän ja se riitti. Sen sijaan ajelin busseilla ympäriinsä. Se on halpaa ja mukavaa.

      • Esa M

        Kyllä on todella vaarallista Espanjan rantatien pyöräily reitit.Itse olen ajanut Fuengirolasta Monagoon,ja voin vain todeta että Espanjan matkailu ei ole lainkaan huomioinnut pyöräiliöitä.Ranskan rantatie on täynä pyöräily retkellä olevia turisteja,joten miksihän Espanja joka on jatkuvan talous kurjimuksen käsissä ei tajua kehittää tätä näkökulmaa turismissa...leipovat vain pitsaa toinen toisilleen!
        Missään euroopassa ei ole niin huonosti suunniteltuja reittejä kuin Espanjassa.Olen ajannu kaikissa maissa ristiin rastiin ja Espanjan halki-poikki ajot ovat olleet lähes sairaita valintoja ,vaikka ilmat ovat ollu mitä mielyttävimmät.Eikö joku voisi tehdä hallitukselle aloitteen vålimeren reitin avaamiseksi pyöräiliöille/kevyelle liikenteelle.Espanja saisi merkittävän määrän liikuntaa harrastavia turisteja,jotka ovat myös varsin varakkaitakin..paitsi minä,joka kuitenkin jälleen olen sinnepäin tulossa pyörineni!


    • Jatsijalka

      Ajoin 6/2013 Fuengiriolasta Torremolinokseen ja takaisin enkä kokenut oloani turvattomaksi eikä ollut läheltä piti -tilanteita. Vetelin siinä rantatiellä autotien reunassa. Kyllä itseäni pelottaisi enemmän ajaa helsingissä hämeentietä autojen seassa :) Liikennettä ei ollut mitenkään mielettömästi ainakaan klo 11-15. Rohkeasti sekaan vaan.

    • Maastopyörämies

      Olen ajanut maastopyörällä tuhansia kilometrejä Fuengirolan ja Malagan/Marbellan välillä. ja tietysti sisämaan vuoristossa. Vaikka ajaa ajotiellä niin autot antavat lähes poikkeuksetta hyvin tietä, eikä minulle ole ikinä tööttäilty tms. Espanja on pyöräilymaa ja pyöräilijöitä arvostetaan aivan eri tavalla kuin kotosuomessa. Fuengirolasta Torremolinokseen on helppo pyöräillä rantatietä, autoja menee ohi, mutta se ei haittaa. Rohkeasti polkemaan vaan, kyllä tietä annetaan.

    • Anonyymi

      Ihmiset haluavat välttää maksullisia moottoriteitä ja siksi autot tunkevat pikkuteille.

      Vihaavat tätä - solo tarjeta - menettelyä

      • Anonyymi

        Jassoo, Fuengirolan ja Torren välillä ei ole maksullista moottoritietä. Rantatie on varsin rauhallinen ja turvallinen polkupyöräilijälle.


    • Anonyymi

      Saako lapset 7-13 ikäiset pyöräillä

      • Anonyymi

        ESPANJASSA SIIS


    • Anonyymi

      En oo ihan varma 😳😳😳

    • Anonyymi

      pitää osallistua La Vueltaan ensi kerralla

      • Anonyymi

        Epsanjan lisäksi reitti kulukee Italiassa ja Ranskassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Epsanjan lisäksi reitti kulukee Italiassa ja Ranskassa.

        Passi pitää siis olla voimassa :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Epsanjan lisäksi reitti kulukee Italiassa ja Ranskassa.

        90v tullut Vueltalla täyteen. Vanhat papat siis liikenteessä


    • Anonyymi

      Joko pääsit perille?

      • Anonyymi

        Kumi puhkesi. Liikaa joutui työntelemään


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      453
      3876
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1662
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1388
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1266
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1059
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe