Mul on n 3v. Undu pariskunta ja nyt oon miettiny et vois hankkii kaks lisää nii linnut sais parven , Mikä lisäis niiden viihtymistä. Mitä luulette, pitäiskö ottaa joku aikuinen pariskunta näille kaveriks vai 2 poikasta vai miten. Tottuukohan vanhat undulaattini siihen että heidän alueella eläiskin vielä toinenkin pari vai tulisiko vaan tappelua ja pahaa mieltä? Häkin ovi on auki 24/7 joten tilaa on. Niin ja jos päädyn hankkimaan lisää lintuja niin hommaanko näille oman häkin vai uskaltaako antaa olla samassa. Häkki on iso ja tilaa riittäisi kaikille neljälle.
Undulaateille parvi?
4
116
Vastaukset
- Lintutäti
Koska undulaatit ovat parvilintuja, ne tulevat usein oikein hyvin toimeen useamman lajitoverin kanssa, vaikka pari lintua tulisikin hieman myöhemmin mukaan joukkoon. :)
Kannattaa ottaa toinen koiras ja naaras, niin on kaksi koirasta ja kaksi naarasta, ei niin, että kolme koirasta ja yksi naaras, siitä voisi nokkapokkaa syntyäkin.
Tuollaiselle parville MINIMI häkkikoko olisi about puoli neliömetriä. Toivottavasti edes tuollainen häkki siis löytyy, ja tietysti plussaa että saavat olla teillä noin paljon vapaana. Jos on puolen neliön pohjapinta-alainen häkki (mieluusti kyllä isompi, onhan kyseessä jo parvi) niin tietysti vain samaan häkkiin, ei erilleen. Siitä sen sitten näkee, tulevatko yksilöllisesti toimeen, mutta jos tuo perus tila-asia on kondiksessa ei riitoja pitäisi tulla. :)
Niin kauan kun kaikille on tilaa, ja ettei esim. kaikkien tarvitse taistella ruoka/juomakupilla samaan aikaan (useampi hyviä orsia, juoma-ja ruokailupaikkoja siis kehiin!) niin en uskoisi että tulee siis mitään ongelmaa, otatpa minkä ikäisen pariskunnan tahansa mukaan parveesi.- Keskustelunaloitttaja
Noniiin. Nyt on neljä undulaattia. Hyvin näyttää toimeen tulevan, vaikka vähän ihmetteleekin. :)
- Mauriz8
Keskustelunaloitttaja kirjoitti:
Noniiin. Nyt on neljä undulaattia. Hyvin näyttää toimeen tulevan, vaikka vähän ihmetteleekin. :)
Hei, minkä kokoinen häkki sinulla on neljälle undulle? Minkä kokoinen on riittävä jos mahdollisuus paljon lennellä vapaana? Itselläni kanssa kaksi lintua ja olen harkinnut ottaa myös kaksi lisää, mutta mietin voiko olla samassa häkissä, kuin nyt nämä kaksi :)
- Lintuu
Mauriz8 kirjoitti:
Hei, minkä kokoinen häkki sinulla on neljälle undulle? Minkä kokoinen on riittävä jos mahdollisuus paljon lennellä vapaana? Itselläni kanssa kaksi lintua ja olen harkinnut ottaa myös kaksi lisää, mutta mietin voiko olla samassa häkissä, kuin nyt nämä kaksi :)
Mun häkki on leveydeltään ja korkeudeltaan reilun metrin ja syvyys on noin 70cm, mutta uskon, että vähän pienempikin riittää, jos saa olla paljon vapaana. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 28911337
- 1337020
- 1005761
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa385118- 524291
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta303989- 613544
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na323511Nyt peukut pystyyn
Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru223045- 793020