Mul on n 3v. Undu pariskunta ja nyt oon miettiny et vois hankkii kaks lisää nii linnut sais parven , Mikä lisäis niiden viihtymistä. Mitä luulette, pitäiskö ottaa joku aikuinen pariskunta näille kaveriks vai 2 poikasta vai miten. Tottuukohan vanhat undulaattini siihen että heidän alueella eläiskin vielä toinenkin pari vai tulisiko vaan tappelua ja pahaa mieltä? Häkin ovi on auki 24/7 joten tilaa on. Niin ja jos päädyn hankkimaan lisää lintuja niin hommaanko näille oman häkin vai uskaltaako antaa olla samassa. Häkki on iso ja tilaa riittäisi kaikille neljälle.
Undulaateille parvi?
4
157
Vastaukset
- Lintutäti
Koska undulaatit ovat parvilintuja, ne tulevat usein oikein hyvin toimeen useamman lajitoverin kanssa, vaikka pari lintua tulisikin hieman myöhemmin mukaan joukkoon. :)
Kannattaa ottaa toinen koiras ja naaras, niin on kaksi koirasta ja kaksi naarasta, ei niin, että kolme koirasta ja yksi naaras, siitä voisi nokkapokkaa syntyäkin.
Tuollaiselle parville MINIMI häkkikoko olisi about puoli neliömetriä. Toivottavasti edes tuollainen häkki siis löytyy, ja tietysti plussaa että saavat olla teillä noin paljon vapaana. Jos on puolen neliön pohjapinta-alainen häkki (mieluusti kyllä isompi, onhan kyseessä jo parvi) niin tietysti vain samaan häkkiin, ei erilleen. Siitä sen sitten näkee, tulevatko yksilöllisesti toimeen, mutta jos tuo perus tila-asia on kondiksessa ei riitoja pitäisi tulla. :)
Niin kauan kun kaikille on tilaa, ja ettei esim. kaikkien tarvitse taistella ruoka/juomakupilla samaan aikaan (useampi hyviä orsia, juoma-ja ruokailupaikkoja siis kehiin!) niin en uskoisi että tulee siis mitään ongelmaa, otatpa minkä ikäisen pariskunnan tahansa mukaan parveesi.- Keskustelunaloitttaja
Noniiin. Nyt on neljä undulaattia. Hyvin näyttää toimeen tulevan, vaikka vähän ihmetteleekin. :)
- Mauriz8
Keskustelunaloitttaja kirjoitti:
Noniiin. Nyt on neljä undulaattia. Hyvin näyttää toimeen tulevan, vaikka vähän ihmetteleekin. :)
Hei, minkä kokoinen häkki sinulla on neljälle undulle? Minkä kokoinen on riittävä jos mahdollisuus paljon lennellä vapaana? Itselläni kanssa kaksi lintua ja olen harkinnut ottaa myös kaksi lisää, mutta mietin voiko olla samassa häkissä, kuin nyt nämä kaksi :)
- Lintuu
Mauriz8 kirjoitti:
Hei, minkä kokoinen häkki sinulla on neljälle undulle? Minkä kokoinen on riittävä jos mahdollisuus paljon lennellä vapaana? Itselläni kanssa kaksi lintua ja olen harkinnut ottaa myös kaksi lisää, mutta mietin voiko olla samassa häkissä, kuin nyt nämä kaksi :)
Mun häkki on leveydeltään ja korkeudeltaan reilun metrin ja syvyys on noin 70cm, mutta uskon, että vähän pienempikin riittää, jos saa olla paljon vapaana. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä792610Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri711832IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl431758Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t251498- 911490
- 1391226
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4161103Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624966Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa247958kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!17913