Olen ihastunut sinisiin viktoriankaijasiin, ja sinisiin naamiokaijasiin. Kaverini kuitenkin ilmoitti että ne ovat harvinaisia? Enkä löydä netistä tieoa asiasta- elikä kysymys kuuluu myydäänkö sinisiä naamio/viktoriankaijasia eläinkaupassa tai kasvattajalla Suomessa? Entä olisiko hinta tavallista ruusukaijasen hintaa korkeampi?
Kaijaset :)
2
510
Vastaukset
- hanya1
hei, jos olet kiinnostunut kaijasista. Niistä saa parhaiten tietoa kaijasten kasvattajilta ja harrastajilta. Saatat löytää kaijasia myös eläinkaupoista, mutta ne ovat yleensä saksasta tuotuja, ja saattavat olla keskenään sisaruksia, näitä ei tulisi pesittää keskenään. Mia lienee ainoa "rekisteröitynyt" kaijasten kasvattaja. tässä on hänen sivunsa netissä http://marvinettes.com/joomla/index.php/fi/lovebirds Ja hänellä on aika ajoin naamiokaijasiakin myynnissä.
olen myös nähnyt netissä kaijuleiden sivulla myyntiilmoituksen sinisistä naamiokaijasista. http://forum.papukaijat.net/index.php?topic=34100.0 - marvinette´s
Hei,
Kavereita ei kannata aina uskoa :) Itse asiassa sininen värimuoto naamiokaijasilla ja viktoriankaijasilla on yleisin värimutaatio vihreän perusvärin jälkeen.
Eläinkaupoissa on satunnaisesti myynnissä myös sinisiä. Tosin tällä hetkellä kannattaa näihin tukkulintujen ostamisiin suhtautua varauksella, koska monilta tuontilinnuilta puuttuu Riistakeskuksen maahantuontilupa eikä aina CITES B-lajien vaatimaa alkuperäistodistusta saa mukaansa.
Myös itse kasvatan myös sinisiä, sekä naamiokaijasia että viktoriankaijasia, tosin se ei ole kasvatustyössäni se pääpiste tällä hetkellä. Ensi vuonna mahdollisesti tulossa poikueita, johon voi myös sinisiä syntyä.
Hinnaltaan naamiokaijaset ja viktoriankaijaset ovat jo lajiltaan hieman yleisempää ruusukaijasta kalliimpia. Sininen väri myös saattaa aavistuksen hintaa nostaa.
T: Mia ja kaijaset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4928593Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205872Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2824877Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584645Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s724179Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723788- 901718
- 991292
- 47899