Kaijaset :)

kivajosvastaat:)

Olen ihastunut sinisiin viktoriankaijasiin, ja sinisiin naamiokaijasiin. Kaverini kuitenkin ilmoitti että ne ovat harvinaisia? Enkä löydä netistä tieoa asiasta- elikä kysymys kuuluu myydäänkö sinisiä naamio/viktoriankaijasia eläinkaupassa tai kasvattajalla Suomessa? Entä olisiko hinta tavallista ruusukaijasen hintaa korkeampi?

2

545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hanya1

      hei, jos olet kiinnostunut kaijasista. Niistä saa parhaiten tietoa kaijasten kasvattajilta ja harrastajilta. Saatat löytää kaijasia myös eläinkaupoista, mutta ne ovat yleensä saksasta tuotuja, ja saattavat olla keskenään sisaruksia, näitä ei tulisi pesittää keskenään. Mia lienee ainoa "rekisteröitynyt" kaijasten kasvattaja. tässä on hänen sivunsa netissä http://marvinettes.com/joomla/index.php/fi/lovebirds Ja hänellä on aika ajoin naamiokaijasiakin myynnissä.

      olen myös nähnyt netissä kaijuleiden sivulla myyntiilmoituksen sinisistä naamiokaijasista. http://forum.papukaijat.net/index.php?topic=34100.0

    • marvinette´s

      Hei,

      Kavereita ei kannata aina uskoa :) Itse asiassa sininen värimuoto naamiokaijasilla ja viktoriankaijasilla on yleisin värimutaatio vihreän perusvärin jälkeen.

      Eläinkaupoissa on satunnaisesti myynnissä myös sinisiä. Tosin tällä hetkellä kannattaa näihin tukkulintujen ostamisiin suhtautua varauksella, koska monilta tuontilinnuilta puuttuu Riistakeskuksen maahantuontilupa eikä aina CITES B-lajien vaatimaa alkuperäistodistusta saa mukaansa.

      Myös itse kasvatan myös sinisiä, sekä naamiokaijasia että viktoriankaijasia, tosin se ei ole kasvatustyössäni se pääpiste tällä hetkellä. Ensi vuonna mahdollisesti tulossa poikueita, johon voi myös sinisiä syntyä.

      Hinnaltaan naamiokaijaset ja viktoriankaijaset ovat jo lajiltaan hieman yleisempää ruusukaijasta kalliimpia. Sininen väri myös saattaa aavistuksen hintaa nostaa.

      T: Mia ja kaijaset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      39
      574
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      217
      503
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe