Windowsilla tökkii
hommat
1586
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tarvittaisiin toimiva kristallipallo kun tuon kysyjän jutuista ei saa mitään selvää.
Mikä on "firefoxin taulukko"??
Onneksi on IE joka päivittyy ilman ongelmia.
mtään kristallipalloa tarvi. Sössötät vaan puuta heinää niin kuin ennenkin.
Ei tarvii niin, sillä useimmiten vilkaisu tubutin-palstalle riittää:
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/5368
Toimimattomuuksia riittää yllin kyllin!
Vanhahtavan Firefoxin tilalle kannattaa asentaa Googlen loistava Google Chrome! Google Chrome on nykyaikainen, salamannopea, turvallinen huippuselain! Google Chrome on todellinen tykkiselain!
Samaa mieltä. Mikäli näitä suomi24:n palstojen kirjoittajia on uskominen niin Firefoxista on tullut melkoinen bugipesä sen jälkeen kun mentiin niihin umpityperiin 6:n viikon väkisin tehtyihin "uusiin" versioihin.
Ovat idiootteja siellä Mozillalla, lähtivät nyrkkipajan resursseilla apinoimaan miljardiyrityksen selaimen Chromen päivitys-sykliä.
Samalla tavalla se Chrome on bugipesä. Mozillalla nimittäin on hyvät resurssit kehitykseen.
Hölmöläiset ei vaan ymmärrä sitä, että muutoksista seuraa helposti vaivaa kun yhteensopivuudet muuttuu ja voi tulla uusia bugeja. Sitä varten on sitten ESR versiot.
Tässä vaan on se juttu, että Firefoxin 6 vko välein tulevat julkaisut ovat vain vastaus siihen mitä ihmiset haluaa, eli heti-mulle-tänne-kaikki-uudet-ominaisuudet. Sitähän hölmöläiset usein haluaa eikö? Tälläkin palstalla riehui hiljattain vielä joku "Windows 8" nimimerkillä varustettu joka sääti jotain Fuduntua ja sanoi toimivaksi testattuja, laadukkaita ja luotettavia järjestelmiä "surkeiksi" kun on olemassa vasta eilen markkinoille tulleita epäluotettavia virityksiä ja nightly buildeja. "uudempi kun on parempi".
Firefoxin ESR versiot ovat niille jotka haluavat harvemmin muutoksia ja enemmän toimintavarmuutta. Ei ole ollut valittamista, Firefox 3.6.x:n seuraaja oli Firefox 10 ESR (ei siis Firefox 4 joka oli ensimmäinen näitä 6vko välein julkaistavia Chromen tyylisiä pökäleitä) ja Firefox 17 ESR oli Firefox 10 ESR:n seuraaja. Hyviä selaimia!
Ja jos oikein vakaata ja toimintavarmaa selainta haluaa niin sitten löytyy tietysti Debian 7 jossa selaintekniikka on vanhaa ja pitkään testattua, ja niitä korjataan vuodesta toiseen ilman muutoksia. Siitä vaan käyttelemään Iceweacelia tai Konqueroria.
"Mozillalla nimittäin on hyvät resurssit kehitykseen."
Mozilla on hikinen nyrkkipaja googleen verrattuna ja Mozilla teki hölmösti kun lähti kilpailemaan ylivoimaisen ja aivan liian suuren kilpailijan kanssa sen ehdoilla.
Tulin katsoneeksi tuota ESR juttua. Huomasin vasta nyt että noita pikaversioita makuutetaan 2 kpl ja niistä korjataan bugeja ennen kuin siitä tulee ESR. Järkevää ja uskottavaa.
http://aijaa.com/UVvP0v
Eli jos nyt oikein ymmärsin niin se ESR versio kannattaa ottaa käyttöön X.0.2 versiossa?
"Mozilla on hikinen nyrkkipaja googleen verrattuna ja Mozilla teki hölmösti kun lähti kilpailemaan ylivoimaisen ja aivan liian suuren kilpailijan kanssa sen ehdoilla."
Mikä sitten on Firefoxin ja Chromen kehitystiimien kokoero? Sitähän tässä pitäisi verrata. Sekin kannattaa huomioida, että Mozilalla on oma selainmoottori kun Chromessa ollaan tyydytty muidenkin käyttämään Webkittiin.
On siis hyvinkin mahdollista, että Firefoxia kehitetään suuremmilla resursseilla kuin Chromea.
"Eli jos nyt oikein ymmärsin niin se ESR versio kannattaa ottaa käyttöön X.0.2 versiossa?"
Jos haluaa mahdollisimman toimintavarman ja voi tehdä sen muutoksen niin tarkasti.
Muutos itsessään aiheuttaa kyllä enemmän ongelmia kuin pienet bugit, että jos uutta asennusta tekisi niin menisin uusimmalla ESR:llä mikä on saatavilla. Vanhasta jos päivittää uudempaan niin ei mikään hoppu vaan voi odottaa sinne X.0.2:n.
Olen minä tuon Firefox 17 ESR:n muuten saanut kerran vuotamaan muistia kunnolla, että ei sekään täydellinen ole. Flash Player kyllä kaatuu useammin kuin selain. IE 11 on kyllä temppuillut enemmän ja Chromeen en viitsi edes koskea.
IE 11 on vielä keskeneräinen.
Ei kyllä ole. Julkaistu jo, ja esijulkaisun jälkeen kun katsottu kunnolliseksi, se on laitettu Windows Updateen asiakkaille.
Mutta tarvitaan myös toimiva käyttöjärjestelmä, jossa selainkin toimii parhaiten - Windows!
Sillä tehdyt erikoismerkitkin näkyy kaikissa selaimissa ja käyttöjärjestelmissä - jopa kurttauksissa!
"Mutta tarvitaan myös toimiva käyttöjärjestelmä, jossa selainkin toimii parhaiten - Windows!"
Et tainnut katsoa tuota linkkiä? Siinähän oli käytössä Windows ja ei toiminut.
Et tainnut katsoa minkälaista tekstiä se kysyjä suoltaa. En usko että kyseessä on edes mikään oikea kysyjä, joku vain vedättää Vapusta.
V - Täysin varmaksi ei voi sanoa mutta tuskin mikään poistuu kun suljet Firefoxsin.
K - tarkoitatko sitä kohtaa jossa lukee'käynnistä uudelleen lisäosat pois päältä' vai onko se joku muu...
V - Ei vaan Firefox selaimen sulkeminen ja uudelleen avaaminen
K- missä se kohta on, sori, mutta alkaa jo pää kiehua kun en saakuttisentään tunnu tajuavan jotain yksinkertaista juttua....missä on kohta josta se suljetaan...
Toinen vastaaja - Suljet vaan selaimen sieltä ruksista joka on näytön oikeassa yläkulmassa. Ihan niin kuin normaalisti kun lopetat surffailun.
Nyt ihan oikeasti
HALOO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mitään ongelmaa ei olisi jos olisi Linux, koska firefox olisi päivittynyt automaattisesti. Tuossa on ihan tyypillinen windows-käyttäjä kyseessä.
Mitään ongelmaa ei olisi ollut jos käytössä olisi IE koska se olisi päivittynyt automaattisesti.
Sekin viittaa vahvasti trolliin että siinä mielikuvituskoneessa on Firefox asennettuna. Miten sellainen henkilö joka ei osaa sulkea selainta ruksista
- Pystyy hakemaan ja asentamaan firefoxin.
- Jos on kerran muka onnistunut asentamaan niin miksi päivitys ei muka onnistu
Tosi uskottavaa.