Huomasin useamman ketjun, jossa nuoret ihmiset haluavat samojedin. Kysyn vain, miksi juuri samojedi?
Samojedi on rekikoira, ja sitä voisi jokseenkin rinnastaa huskyyn ja malamuuttiin. Se ei sovellu pelkäksi seurakoiraksi. Sen on saatava rodulleen ominaista tekemistä. Vaikka sitten edes koirahiihtoa, jos ei rekeä.
Jos samojedi on vain niin ihanan näköinen, vaihtakaa rotu vaikka eurasieriin. Sielläkin on valkoisia pörröisiä koiria. Eukku on samaa kokoluokkaa ja täysi seurakoira, nuorille varmasti helpompi. Harrastaa voi kuitenkin normaalisti (paitsi reki).
Vaikka niin sanotaan itselle, että kyllä minä harrastan sitä ja tuota ja tätäkin olisi kiva, mutta ne vie aikaa, rahaa ja voimia. OIkeasti harva harrastaa montaa lajia. Miettikää etenkin nuoret ihmiset, onko paljon vaativa samojedi oikea valinta. Oletteko valmiita tarjoamaan sille rodunomaisen kodin.
Samojedinkoirista...
5
213
Vastaukset
- seonjämpti
Höpönlöpön, kyllä sammari käy ihan tavan lenkkikaveriksikin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Meillä on rekikoirana, mutta ihan vallan hyvin se vois asustella jollain lenkkikaverina ja onnellisena sellaisena :)
- Sammariomistaja
Meiän talossa asuu nyt kaksi sammaria (väliaikaisesti myös 5 pentua) ja on 12v tyttö sekä 14-vuotias jätkä... Ja hyvin pärjätään. Molemmat lapset ovat nyt 4vuotta nauttineet koiraseurasta ja saaneet meiän urosta lenkittää ja kouluttaa mun kanssani. Käydään talvisin rekilenkeillä mutta ne ovat meille ihan lenkkikamuja tottiskilpailijoita.
Pennut lähtee about 3 viikon kuluttua.
- samoyed1
Samojedi on todellakin koira, joka soveltuu seurakoiraksikin. Seurallisen ja ihmisystävällisen luonteensa vuoksi.
MUTTA:
Jotta se pysyisi seurallisena ja ihanana, se todella vaatii vähintään viittä asiaa:
1. Liikunta ja lenkkeily
1a. Toistuvasti,joka ikinen päivä
1b. Monta kertaa päivässä, satoi tai paistoi
1c. Erilaista liikunta
1d. Mutta ei liian kuumalla. Ihme asia, jota nykyisin Suomenkin kesässä saa varoa-;)
2. Luottamuksen omaan laumaansa.
2a. Ruokaa
2b. Suojaa
2c. Kuria ja järjestystä
2d. Rapsutusta
2e. Ja kaikkia niitä tarvittaessa saa....
3. Aika vahvan ja rauhallisen laumanjohtajan. Sen ihmisen pitää olla:
3a. Luonteeltaan vahva ja rauhallinen
3b. Fyysisestikin voimakas. Kun samojedi ryntää kevätliukkaalla kelillä tervehtimään ihania uusia ihmisiä/koiria/lapsia, niin siinä menee yli satakilonenkin ulkoiluttaja kuin pikkunen perunasäkki perässä.
3c. Hyvä ja pitkäpinnanen kouluttaja.
Lisäksi tietysti
4. Oman ulkoalueensa, jossa lepäillä.
4a. Ei tarvitse olla iso, jos kohdat 1-3 on paikoillaan
4b. Nukkuu niin mielellään yönsäkin ulkona keskellä reipasta parikytasteista pakkasta hangessa kiepillä. Vaan tarvii päästä suojaan tarvittaessa. (Ks.kohta 2)
5. Turkin hoitoa; harjaus ainakin pari kertaa kk. ja pesu pari kertaa vuosi. Turkin harjaus erityisesti karvanlähtöaikaan on kunnon urakka.
Ja huusholli on aina täynnä karvoja! (Pölynimuri ja lattiaharja jatkuvassa käytössä)
Tässä listassa on asioita, jotka mielestäni sulkevat pois lapsen AINOANA sammarin hoitajana.
Koska lapsi edes voisi olla ainoa koiran hoitaja?
Mutta sammari on ihana koira. Silti olen samaa mieltä ap:n kanssa. Kannattaa miettiä tarkkaan. Se, että sammari on pikku jääkarhu pentuna, ei perustele sitä koiran aikuisaikaa perheessä. Aikuisten vastuuta peräänkuulutan.
Ihania ne on, meillä on pari kappaletta sammareita! Ja siksi tiedän, että ne on kunnon isoja koiria, ei mitään sulosia jääkarhun pentuja. Mahtavia ovat, joskus jopa jääräpäisiä.
Jep, kannattaa harkita kunnolla ! - thj1
Minulle tuli samojedinkoira kun olin 13-vuotias. Vanhemmat ottivat päävastuun, mutta koira tuli taloon minun aloitteestani. Halusin pitkäkarvaisen pystykorvaisen säänkestävän seurakoiran. Loppuviimein mietin lapinkoiraa, eurasieria ja samojedia. Lapinkoira hylättiin, koska kuultiin, että ne useimmiten räksyttävät paljon (en tiedä vieläkään oliko tuossa myytissä totuuspohjaa ollenkaan). Eurasier hylättiin, koska niiden luonne voi olla haastava. Jäljelle jäi samojedi, jollainen meille sitten tulikin. Rotun ei siis päädytty pelkästään ulkonäöllisistä syistä vaan pohdittiin myös muita seikkoja.
Mielestäni sammari sopii seurakoiraksi kunhan sille antaa tarpeeksi virikkeitä. En usko, että sammarin on pakko päästä vetohommiin kunhan muuten pääsee purkamaan tarpeeksi energiaa. Itse käytin samojediani pyörällä lenkillä ja talvisin hiidin jonkun verran. Eurasieria en suosittelisi yhäkään helppoa seurakoiraa hankkivalle, koska niiden luonne on todellakin useimmiten haastavampi kuin esim. sammarin tai lapinkoiran. - mä12345
samojedi sopii muuten hyvin lapselle kunhan aikuinen kouluttaa koska on aika itsepäinen kouluttaessa mutta jos osaa itse kouluttaa niin voi minä koulutin itse meidän ensimmäisen sammarin 13 vuotiaana eli siis sopii aika hyvin aloittelialle tai lapselle....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432111Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151389Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141326Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3701233Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t20917Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist158810Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19786- 75712
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57706Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101655