Canon 1100D tai Canon EOS 600D ?

Apua kaivataan

Moikka, olisin halukas aloittamaan valokuvauksen ja olen nyt muutaman viikon mietiskellyt, että kumpa kamera minun kannattaisi hommata, Canon 1100D vai Canon EOS 600D ? Kummatkin ovat ihan kohtuu hintaisia ja kalliimpia kameroita en edes halua katsoa heti näin alkuu, tarkoituksena on lähinnä saada tuntumaa kameroista ja oppia käyttämään ja kuvailla tarkkoja "taidekuvia" mm. Kukista ja kaikesta luontoon liittyvää.

9

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhfhwfhg
    • iii5i

      Kannattaa katsoa, että paketissa on vakaajallinen IS-objektiivi.

      • aloittaja3

        Juu, tuon jutun jo tiesinkin. Kummasakin noissa on ainakin, jos Gigantista ostaa. Canon EOS 1100D on kaksi versiota myynnissä Gigantissa kummatkin on samanhintaisia, mutta toisessa on kuvanvakain. Molemmat on samanhintaisiakin. Kumma juttu.


    • kuussatanenvaan

      Itse olen kyllä pärjännyt 1100D:llä, mutta jos nyt olisin noista kahdesta valitsemassa, niin kyllä 600D:n ottaisin. Ihan jo käteen ottaessa tuntee selvän eron, 600D on huomattavasti "jämäkämmän" tuntuinen. Ei kyllä 1100D:kään ole käteen hajonnut, lipsunut tai edes nitissyt ja natissut niin kuin jotkut valittaa, mutta siinä on kuitenkin sellainen ero "fiiliksessä", jonka tuntee joka kerta kun kuvaa. Onhan sitten 600D:ssä muutama ominaisuuskin, jota ei 1100D:ssä ole. Esim. se kääntyvä näyttö on joskus ihan hyvä, samoin langattomalle salaman ohjauksellekin voi tulla käyttöä. 1100D:hen piti ostaa erilliset hilppeet sitäkin varten, niin taisi siinäkin jo se hintaero 600D:hen kaventua huomattavasti, käyttömukavuuskin tietysti vähän eri luokkaa.

    • dgrftfret

      600D! :)

    • Osta50D

      Kannattais kokeilla jotain kymppisarjalaista vähintään.
      Mun vanha 50D tuntuu MIESTEN kameralta noiden lelujen rinnalla.

      • 600D.

        Pistäpä tänne linkkiä ottamiisi kuviin niin katotaan...


      • Canonisti minäkin
        600D. kirjoitti:

        Pistäpä tänne linkkiä ottamiisi kuviin niin katotaan...

        Se 50D olikin hyvä runko. Niin hyvä, että 60D tehtiin huomattavasti keposemmaksi, jotta kymppi ei syö pro- ja semipromallien myyntiä.

        Kokonaisuudessa objektiivit maksavat kuitenkin paljon enemmän kuin runko. Mukana tulevan kittisutun voi heittää roskikseen. Tuollaiseen kuvaukseen alkuun esimerkiksi:
        - f/2.0 35 mm ja
        - f/2.8 100 mm macro käytettynä.


      • Canonlove4ever
        Canonisti minäkin kirjoitti:

        Se 50D olikin hyvä runko. Niin hyvä, että 60D tehtiin huomattavasti keposemmaksi, jotta kymppi ei syö pro- ja semipromallien myyntiä.

        Kokonaisuudessa objektiivit maksavat kuitenkin paljon enemmän kuin runko. Mukana tulevan kittisutun voi heittää roskikseen. Tuollaiseen kuvaukseen alkuun esimerkiksi:
        - f/2.0 35 mm ja
        - f/2.8 100 mm macro käytettynä.

        EOS 600 D !!!! itse kuvaan tuolla, enkä kertaakaan ole pettynyt ! kuvaan erittäin paljon kaikkea ja tuo on tosi hyvä :) suosittelen kaikille! en itse ostaisi koskaan tota 1100 koska kauhean hyviä kokemuksia en ole kuullut mutta varmasti hyvä kamera perus kuvaamiseen :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3374
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      558
      2106
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      85
      2004
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1960
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1538
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1396
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1317
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      50
      1244
    Aihe