Miltä näyttää kissan hammaskivi? Mistä siis tietää, että kissalla sitä on? Näkyykö se ihan selvästi? Onko se jonkin "väristä"? Mikä / milloin sitä on paljon ja mikä/ milloin on vähän? -mistä siis tietää milloin hammaskivi pitää poistaa?
hammaskivi?
9
2469
Vastaukset
- kiskis
Hammaskiven näkee kyllä aivan selvästi, raota kissan suupieliä niin jos on hammaskiveä hampaat ovat ienrajasta ruskeat pahimmassa tapauksessa näet jo ientulehduksenkin.
Meillä ainakin rokotuksen yhteydessä lääkäri tutkii aina myös kissojemme suut.- nes
tiheään poistatte hammaskiven, kissoillani on hammaskiveä, mutta se ei näytä niitä haittaavan,kuinka kauan kannattee odottaa ennen ekaa poistoa, siitä alkaa varmaan se jatkuva kierre?
- kiskis
nes kirjoitti:
tiheään poistatte hammaskiven, kissoillani on hammaskiveä, mutta se ei näytä niitä haittaavan,kuinka kauan kannattee odottaa ennen ekaa poistoa, siitä alkaa varmaan se jatkuva kierre?
Ei kannata odottaa niin pitkään että kissalle tulee ientulehdus monesti siinä vaiheessa kissa lopettaa vallan syömisen.
Eikä siitä mitään jatkuvaa kierrettä välttämättä ala jos syöttää kissalle esim. naudanlihaa suikaleina että hampaat saavat kunnolla tekemistä, hyvä ehkäisy keino jota eläinlääkäritkin suosittelevat. - nes
kiskis kirjoitti:
Ei kannata odottaa niin pitkään että kissalle tulee ientulehdus monesti siinä vaiheessa kissa lopettaa vallan syömisen.
Eikä siitä mitään jatkuvaa kierrettä välttämättä ala jos syöttää kissalle esim. naudanlihaa suikaleina että hampaat saavat kunnolla tekemistä, hyvä ehkäisy keino jota eläinlääkäritkin suosittelevat.Täytyy sit varata lääkäkiaika hammaskiven poistoon. Saako kissa kaikki tarvittavat ravintoaineet naudanlihasta? Oon tähän mennessä syöttäny suurimmaksi osaksi purkkiruokaa ihan vaan sillä et eikö siinä oo kaikki "vitamiinit" samassa...
- kiskis
nes kirjoitti:
Täytyy sit varata lääkäkiaika hammaskiven poistoon. Saako kissa kaikki tarvittavat ravintoaineet naudanlihasta? Oon tähän mennessä syöttäny suurimmaksi osaksi purkkiruokaa ihan vaan sillä et eikö siinä oo kaikki "vitamiinit" samassa...
En tarkoittanut että kissat söisi pelkästään naudanlihaa kyllä kissat muutakin ravintoa tarvitsevat. Itse ostan lihaa isomman erän, laitan pieniin pussiin pakastimeen ja annan sitä muutaman kerran viikossa.
- catwoman
nes kirjoitti:
tiheään poistatte hammaskiven, kissoillani on hammaskiveä, mutta se ei näytä niitä haittaavan,kuinka kauan kannattee odottaa ennen ekaa poistoa, siitä alkaa varmaan se jatkuva kierre?
Itse poistatin kissaltani ekan kerran hammaskiven, kun hän oli 9-vuotias eikä ollut mitään ientulehdusta! Nyt katti on 12 ja näyttää siltä, että olisi aika taas käydä poistattamassa. :)
- catwoman
Hammaskivi ilmenee kissan hampaitten sivuissa. Hampaissa on valkeita kohoamia. Kyllä sen erottaa! Ei kuitenkaan kannata yhden hampaan takia sitä käydä poistattamassa....eli kun usemmassa hampaassa on niin sitten. Myös hengitys haisee pahalle. Minun 4-vuotiaalla katillani ei ole vielä ollut hammaskiveä. Se on yksilöllistä tuleeko sitä ja kuinka paljon, jos tulee.
- *Ninna*
Hammaskivi on kovettunutta plakkia ja bakteereita. Ja kaikillehan muodostuu plakkia; plakin muodostumisen ennaltaehkäisynä hampaidenpesu. Plakki aiheuttaa myös ientulehdusta, joka voi kehittyä pahempaan suuntaan hampaan tukikudoksen sairaudeksi. Hoitamaton ientulehdus voi myös aiheuttaa tulehduksia sisäelimissä.
Hammaskivi on keltaista tai ruskeaa, sitä on hampaiden pinnalla lähellä ienrajaa.
Jos kissallesi on kerinnyt muodostua hammaskiveä, voisit käydä poistattamassa sen eläinlääkäriasemalla ja aloittaa sitten kotihoidon, eli hampaidenpesun sormiharjalla ja kissoille tarkoitetulla hammastahnalla. - Anonyymi
Miksi ylipäätä tulee joku hammaskivi kissoille? Miten on se mahdollista välttää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2641790Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki141682- 1361258
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1261145- 83807
- 162741
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168721Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala412652- 52582
Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52535