Miltä näyttää kissan hammaskivi? Mistä siis tietää, että kissalla sitä on? Näkyykö se ihan selvästi? Onko se jonkin "väristä"? Mikä / milloin sitä on paljon ja mikä/ milloin on vähän? -mistä siis tietää milloin hammaskivi pitää poistaa?
hammaskivi?
9
2354
Vastaukset
- kiskis
Hammaskiven näkee kyllä aivan selvästi, raota kissan suupieliä niin jos on hammaskiveä hampaat ovat ienrajasta ruskeat pahimmassa tapauksessa näet jo ientulehduksenkin.
Meillä ainakin rokotuksen yhteydessä lääkäri tutkii aina myös kissojemme suut.- nes
tiheään poistatte hammaskiven, kissoillani on hammaskiveä, mutta se ei näytä niitä haittaavan,kuinka kauan kannattee odottaa ennen ekaa poistoa, siitä alkaa varmaan se jatkuva kierre?
- kiskis
nes kirjoitti:
tiheään poistatte hammaskiven, kissoillani on hammaskiveä, mutta se ei näytä niitä haittaavan,kuinka kauan kannattee odottaa ennen ekaa poistoa, siitä alkaa varmaan se jatkuva kierre?
Ei kannata odottaa niin pitkään että kissalle tulee ientulehdus monesti siinä vaiheessa kissa lopettaa vallan syömisen.
Eikä siitä mitään jatkuvaa kierrettä välttämättä ala jos syöttää kissalle esim. naudanlihaa suikaleina että hampaat saavat kunnolla tekemistä, hyvä ehkäisy keino jota eläinlääkäritkin suosittelevat. - nes
kiskis kirjoitti:
Ei kannata odottaa niin pitkään että kissalle tulee ientulehdus monesti siinä vaiheessa kissa lopettaa vallan syömisen.
Eikä siitä mitään jatkuvaa kierrettä välttämättä ala jos syöttää kissalle esim. naudanlihaa suikaleina että hampaat saavat kunnolla tekemistä, hyvä ehkäisy keino jota eläinlääkäritkin suosittelevat.Täytyy sit varata lääkäkiaika hammaskiven poistoon. Saako kissa kaikki tarvittavat ravintoaineet naudanlihasta? Oon tähän mennessä syöttäny suurimmaksi osaksi purkkiruokaa ihan vaan sillä et eikö siinä oo kaikki "vitamiinit" samassa...
- kiskis
nes kirjoitti:
Täytyy sit varata lääkäkiaika hammaskiven poistoon. Saako kissa kaikki tarvittavat ravintoaineet naudanlihasta? Oon tähän mennessä syöttäny suurimmaksi osaksi purkkiruokaa ihan vaan sillä et eikö siinä oo kaikki "vitamiinit" samassa...
En tarkoittanut että kissat söisi pelkästään naudanlihaa kyllä kissat muutakin ravintoa tarvitsevat. Itse ostan lihaa isomman erän, laitan pieniin pussiin pakastimeen ja annan sitä muutaman kerran viikossa.
- catwoman
nes kirjoitti:
tiheään poistatte hammaskiven, kissoillani on hammaskiveä, mutta se ei näytä niitä haittaavan,kuinka kauan kannattee odottaa ennen ekaa poistoa, siitä alkaa varmaan se jatkuva kierre?
Itse poistatin kissaltani ekan kerran hammaskiven, kun hän oli 9-vuotias eikä ollut mitään ientulehdusta! Nyt katti on 12 ja näyttää siltä, että olisi aika taas käydä poistattamassa. :)
- catwoman
Hammaskivi ilmenee kissan hampaitten sivuissa. Hampaissa on valkeita kohoamia. Kyllä sen erottaa! Ei kuitenkaan kannata yhden hampaan takia sitä käydä poistattamassa....eli kun usemmassa hampaassa on niin sitten. Myös hengitys haisee pahalle. Minun 4-vuotiaalla katillani ei ole vielä ollut hammaskiveä. Se on yksilöllistä tuleeko sitä ja kuinka paljon, jos tulee.
- *Ninna*
Hammaskivi on kovettunutta plakkia ja bakteereita. Ja kaikillehan muodostuu plakkia; plakin muodostumisen ennaltaehkäisynä hampaidenpesu. Plakki aiheuttaa myös ientulehdusta, joka voi kehittyä pahempaan suuntaan hampaan tukikudoksen sairaudeksi. Hoitamaton ientulehdus voi myös aiheuttaa tulehduksia sisäelimissä.
Hammaskivi on keltaista tai ruskeaa, sitä on hampaiden pinnalla lähellä ienrajaa.
Jos kissallesi on kerinnyt muodostua hammaskiveä, voisit käydä poistattamassa sen eläinlääkäriasemalla ja aloittaa sitten kotihoidon, eli hampaidenpesun sormiharjalla ja kissoille tarkoitetulla hammastahnalla. - Anonyymi
Miksi ylipäätä tulee joku hammaskivi kissoille? Miten on se mahdollista välttää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka403579- 113508
- 1523369
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032645Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv762631Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61598- 441445
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4001166Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos541100Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6910