Miltä näyttää kissan hammaskivi? Mistä siis tietää, että kissalla sitä on? Näkyykö se ihan selvästi? Onko se jonkin "väristä"? Mikä / milloin sitä on paljon ja mikä/ milloin on vähän? -mistä siis tietää milloin hammaskivi pitää poistaa?
hammaskivi?
9
2449
Vastaukset
- kiskis
Hammaskiven näkee kyllä aivan selvästi, raota kissan suupieliä niin jos on hammaskiveä hampaat ovat ienrajasta ruskeat pahimmassa tapauksessa näet jo ientulehduksenkin.
Meillä ainakin rokotuksen yhteydessä lääkäri tutkii aina myös kissojemme suut.- nes
tiheään poistatte hammaskiven, kissoillani on hammaskiveä, mutta se ei näytä niitä haittaavan,kuinka kauan kannattee odottaa ennen ekaa poistoa, siitä alkaa varmaan se jatkuva kierre?
- kiskis
nes kirjoitti:
tiheään poistatte hammaskiven, kissoillani on hammaskiveä, mutta se ei näytä niitä haittaavan,kuinka kauan kannattee odottaa ennen ekaa poistoa, siitä alkaa varmaan se jatkuva kierre?
Ei kannata odottaa niin pitkään että kissalle tulee ientulehdus monesti siinä vaiheessa kissa lopettaa vallan syömisen.
Eikä siitä mitään jatkuvaa kierrettä välttämättä ala jos syöttää kissalle esim. naudanlihaa suikaleina että hampaat saavat kunnolla tekemistä, hyvä ehkäisy keino jota eläinlääkäritkin suosittelevat. - nes
kiskis kirjoitti:
Ei kannata odottaa niin pitkään että kissalle tulee ientulehdus monesti siinä vaiheessa kissa lopettaa vallan syömisen.
Eikä siitä mitään jatkuvaa kierrettä välttämättä ala jos syöttää kissalle esim. naudanlihaa suikaleina että hampaat saavat kunnolla tekemistä, hyvä ehkäisy keino jota eläinlääkäritkin suosittelevat.Täytyy sit varata lääkäkiaika hammaskiven poistoon. Saako kissa kaikki tarvittavat ravintoaineet naudanlihasta? Oon tähän mennessä syöttäny suurimmaksi osaksi purkkiruokaa ihan vaan sillä et eikö siinä oo kaikki "vitamiinit" samassa...
- kiskis
nes kirjoitti:
Täytyy sit varata lääkäkiaika hammaskiven poistoon. Saako kissa kaikki tarvittavat ravintoaineet naudanlihasta? Oon tähän mennessä syöttäny suurimmaksi osaksi purkkiruokaa ihan vaan sillä et eikö siinä oo kaikki "vitamiinit" samassa...
En tarkoittanut että kissat söisi pelkästään naudanlihaa kyllä kissat muutakin ravintoa tarvitsevat. Itse ostan lihaa isomman erän, laitan pieniin pussiin pakastimeen ja annan sitä muutaman kerran viikossa.
- catwoman
nes kirjoitti:
tiheään poistatte hammaskiven, kissoillani on hammaskiveä, mutta se ei näytä niitä haittaavan,kuinka kauan kannattee odottaa ennen ekaa poistoa, siitä alkaa varmaan se jatkuva kierre?
Itse poistatin kissaltani ekan kerran hammaskiven, kun hän oli 9-vuotias eikä ollut mitään ientulehdusta! Nyt katti on 12 ja näyttää siltä, että olisi aika taas käydä poistattamassa. :)
- catwoman
Hammaskivi ilmenee kissan hampaitten sivuissa. Hampaissa on valkeita kohoamia. Kyllä sen erottaa! Ei kuitenkaan kannata yhden hampaan takia sitä käydä poistattamassa....eli kun usemmassa hampaassa on niin sitten. Myös hengitys haisee pahalle. Minun 4-vuotiaalla katillani ei ole vielä ollut hammaskiveä. Se on yksilöllistä tuleeko sitä ja kuinka paljon, jos tulee.
- *Ninna*
Hammaskivi on kovettunutta plakkia ja bakteereita. Ja kaikillehan muodostuu plakkia; plakin muodostumisen ennaltaehkäisynä hampaidenpesu. Plakki aiheuttaa myös ientulehdusta, joka voi kehittyä pahempaan suuntaan hampaan tukikudoksen sairaudeksi. Hoitamaton ientulehdus voi myös aiheuttaa tulehduksia sisäelimissä.
Hammaskivi on keltaista tai ruskeaa, sitä on hampaiden pinnalla lähellä ienrajaa.
Jos kissallesi on kerinnyt muodostua hammaskiveä, voisit käydä poistattamassa sen eläinlääkäriasemalla ja aloittaa sitten kotihoidon, eli hampaidenpesun sormiharjalla ja kissoille tarkoitetulla hammastahnalla. - Anonyymi
Miksi ylipäätä tulee joku hammaskivi kissoille? Miten on se mahdollista välttää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy122128Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1421662Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1221239Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82201204Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861114Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661055Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.97886Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j70842- 79821
Iivarilla johtopäätösten aika
Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös46701