Sähköruiskuko? kokemuksia!

spruuttaaja

Olisko tietoa ja kokemusta sähköruiskusta, lähinnä kiinnostaa se, että onko paljon eroa sellaisella mallilla jossa on moottori itse ruiskussa verrattuna sellaiseen, jossa moottori on eri yksikössä, onko toimintaperiaate sama? Tommossa Boschin 105 e mallia olen katsellut netistä, hinta siinä 180 euron paikkeilla.Kannattaako noin paljon maksaa, kun n.20-50 euron hintaisia on useitakin eri merkkejä, tosin niissä ei yleensä ole sitä erillistä yksikköä. Puuvaja ainakin pitäis maalata, ja isohko laituri öljytä ja ainahan sitä silloin tällöin jotain maalattavaa ilnenee puutarhakalusteista aina isompiin pintoihin asti. Niin, että mitä ootte mielipuolta ovatko ihan leluja vai kelpo vehkeitä, vai jotain siltä väliltä!

5

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älytöntä

      tolla hinnalla saat jo monta laadukasta sivellintä. jos esimerkiksi ruiskutat puuseinää jää maali pintaan ja sun pitää levittää se siveltimellä et saisit tasaisen jäljen jopa ulkonäöllisestikin.

      • spruuttaaja

        Näinkö on, että pitää vielä siveltimellä tasoittaa? Onko sulla paljonkin kokemusta, minkälaista pintaa vetèlit ja minkälaisella ruiskulla?


      • ruiskaaja..
        spruuttaaja kirjoitti:

        Näinkö on, että pitää vielä siveltimellä tasoittaa? Onko sulla paljonkin kokemusta, minkälaista pintaa vetèlit ja minkälaisella ruiskulla?

        ihan korkkarilla tulee maalattua kaikenlaista päivittäin.. ;)


    • wwweeerrr333

      Jos kaipaat paksua maalia puolen metrin päähän vauhdilla, hanki Osaka
      K-raudasta. Toimii jopa 2,5-3kW kompuralla
      -Kalavaaka 0-30kg tarvitaan laskentaan, meneekö sopivaa kerrosta
      muuten 9 L purkki tyhjänä ennen aikojaan.

      Sillä ruiskutin omenapuutkin nopeaan, eikä juuri tullut satoa.

    • tekemällä oppii

      Muutaman kympin maksaa kompuralla toimivat maaliruiskut. Sopiva laimennus
      maaliin, jottei ole liian paksua. Sitten vain kokeilemaan oikeaa suihkutusvoimakkuutta ja säätimellä "sumu" sopivaksi ettei maali valu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1904
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1246
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      52
      1131
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      883
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      42
      837
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe