jopa politiikastakin ja uskonnosta, noista, jotka nopeimmin pahimmat riidat aiheuttavat. Se onkin hienoa ja harvinaista!
Nyt on tänään HS:ssa uutinen, että "Opetushallituksen virkamiehet kieltäisivät uskontojen yhteisopetuksen".
Mitähän mieltä tästä olisin. Täytyy miettiä.
Nyt on tänään HS:ssa uutinen, että "Opetushallituksen virkamiehet kieltäisivät uskontojen yhteisopetuksen".
Mitähän mieltä tästä olisin. Täytyy miettiä.
Vastaukset 28
Vanhimmat
politiikan puolelle, olen ministeri Räsäsen kanssa samaa mieltä siitä, että nämä sotarikolliset tulisi häätää pois Suomesta. Vaikea on vain sanoa, minne. Ruotsi on aina Suomeen pahimmat hätistänyt. Jos sinne sitten, vastavuoroisesti!
" Maahanmuuttoviraston sotarikoksista epäilemiä henkilöitä on tullut Suomeen muun muassa Irakista, Afganistanista, Venäjältä ja Somaliasta. Turvapaikanhakijoilla on vuosittain uusittavat oleskeluluvat, sillä heitä ei saa palauttaa kotimaahansa esimerkiksi kuolemanvaaran takia.
- Tietysti jos ajatellaan turvapaikan hakijoita ja heille annettavia kielteisiä päätöksiä, näitä päätöksen perusteitahan ei julkisuuteen kerrota henkilöiden kohdalla. On tärkeää, että viranomaiset selvittävät näitä päätöksiä, ja henkilöt saatetaan vastuuseen teoistaan, sisäministeri Räsänen sanoo.
- Sitä ei tietenkään voi estää, etteikö Suomeen voi turvapaikan hakijaksi jatkossakin tulla henkilöitä, joilla voi olla tunnollaan jopa sotarikoksia. Täytyy selvittää se taho, joka ryhtyy näitä rikoksia selvittämään. Onko se kansainvälinen tuomioistuin vai maa, jossa rikos on tehty vai onko Suomella vastuu ryhtyä selvittämään sitä.
http://yle.fi/uutiset/rasanen_mahdollisista_sotarikollisista_suomessa_henkilot_saatettava_vastuuseen/6773797
___
sen yhden afrikkalaisen sotarikollisen oikeudenkäytiä yhteen aikaan, en muista nimeä, mutta mies oli Ruandasta, ja sinne asti matkattiin juoksemaan kiinni 'todistajia' .
Kalliiksi se Suomelle tuli.
"Kenen taikka keiden etu on haalia maahamme jatkuvasti lisää siipeilijöitä, ja rikollisia loiseläjiä, jopa Ruandalaiset joukkomurhaajat haalitaan maahamme veronmaksajien elätettäväksi!
Mitä järkeä tuossa on ???? eikö nuo roikaleet pitäisi palauttaa kotimaihinsa? kyllä omat hoitavat heidän rangaistuksensa ja mahdollisen elätyksen!"
" Vihreiden Tuija Brax oli silloin oikeusministeri, hän järjesti joukkomurhaajalle oikeudenkäynnin Suomeen ja ilmaisen ylöspidon vankilaan. Olisi voitu palauttaa Ruandaan, kuten muut maat ovat tehneet...
Mutta kun Suomi on maa, jossa suojellaan joukkomurhaajia.
Aadolf Hitlerkin varmaan pääsisi tänne turvaan, jos eläis tässä ajassa.
Nyt viiden vuoden oikeudenkäynti on tullut maksamaan jo
4 miljoonaa ja vielä on korkein oikeus käymättä .
Tällaiset ministerit pitäisi panna itse maksamaan tuollaiset järjettömät tuhlaukset.
Miksi Suomen ja vain Suomen pitää aina maksaa kaikista hulluista "hörhöistä", tää oikeusvaltio on kohta kolmannen luokan kehitysmaa tällä menolla. "
Uskontojen yhteisopetuksen? Miten,...mten seolisi mahdollista edes? Kyseistä artikkelia en ole kylläkään lukenut, mutta ilmeisesti tuo käsittää vain kolmen valtionkirkon piiriin kuuluvien yhdistämistä.
Joskus ainakin on ollut käytäntö, esim. ort.uskonnon opetus kuolulaitoksen ulkopuolella, mahd. myös kat ja kreik.katolinen uskonnonopetus. Onko ollut yksityistä oman kirkon piirissä, ei ole tiedossa. Sinänsä järkevää minusta, siltä yhteiseltä pohjalta mistä kumpuavat.
Polemiikkiä tulee kyllä herättämään.
Uskontojen yhteisopetus? Miten,...mten se olisi mahdollista edes? Kyseistä artikkelia en ole kylläkään lukenut, mutta ilmeisesti tuo käsittää vain kolmen valtionkirkon piiriin kuuluvien yhdistämistä.
Joskus ainakin on ollut käytäntö, esim. ort.uskonnon opetus kuolulaitoksen ulkopuolella, mahd. myös kat ja kreik.katolinen uskonnonopetus. Onko opetus ollut yksityistä, oman kirkon piirissä tapahtuvaa tähän asti. Sinänsä järkevää, jos siinä säästötoimiin pyritään, monen eri uskontokunnan opettajien palkkaamisessa.
Noiden valtionkirkkojen yhteieen opetuksen uskoisin sujuvan, samasta lähteestä kun kumpuavat.
Polemiikkiä saattaisivat muutokset tietysti herättää.
No johan toheloin, hyppäsi korjaamaton vedoskin mukaan :D
Aivan mukavaa, että täällä on toinenkin "sormitohelo", koska minun kone ainakin hidastelee. Siitä koneesta ja nopeuksista pian lisää toisaalla.
Vaikka en paljon seuraile maailman menoa, niin aina jotain jää tuonne "korvan taakse" väkisinkin, koska uutisia täytyy lukea, ainakin otsikot, joista mukavasti sivuutan, mitä tapahtui jossain "hinduintiassa".
Niin, tuo uskonnon opetus on varmasti nykyisin aika vaikea niissä kouluissa, joissa on paljon monikultturi enemmistö.
Kun ajattelen itseäni, niin olen jo joutunut kyseenalaistamaan uskoni ja turvaudun lähinnä ...Luojaan..,mutta vaikeaa on uskoa, että vasta noin 2000-v sitten olisi syntynyt joku Jeesus, joka ei osannut/halunut edes kirjoittaa??? Miksi?
Lapseni sentään sai tämän Herran-kasteen ja kävivät rippikoulun, mutta jo lapsenlapseni on vain nimetty rekisteriin ja vanhempansakin ovat "susipari", vai mitä nimityksiä niitä onkaan? Olivat harrastaneet "salavuoteilua", vaikka eka lapsi syntyikin "yliaikaisena", kuten Norsuilla.
Ehdin jo pelätä, että mummiksi en pääsekkään. Tosin lapsen täti oli kuskannut Gröönlannin vettä, jolla hienot menot suoritti, vaikka pappi ei olekkaan.
Jaaaaa, milläs luokalla sitä uskontoa aletaan opettamaan, koska nyt tuo pikkuinen menee kolmannelle? Laulut ovat ainakin niitä vanhoja..onneksi..,joita minäkin tunnen.
Olisiko se hyvä ratkaisu, että otettaisiin uskonto tunniksi vain eri uskontojen selitys, mutta siihen pitäisi kyllä liittää myös nämä eri kulttuurien taikauskot, joita Suomessakin riittää. Onhan täälläkin milloin minkäkin kristallipallon katsojia, jotka tietävät kirjoittajan ja ihmeellistä, että usein esiintyy vain kaksi häirikköä?????
Onhan tämä suomalaisten valta-uskontokin kärsinyt aikamoisen inflaation, kuten talouskin ja minäkin tajusin Joulupukin valheellisuuden vasta 10-v!!
Oi, kuinka ällistyttävän kaunis ja ihanaääninen on televisiossa Maria Lund ja kuinka iki-ihana on Sinikka Sokka.
On mahtavaa, kuinka kauniita elämyksiä heille on annettu lahja meille kaikille tarjota.
Ukkonen pauhaa ikkunasta ensimmäisen kerran tänä kesä täysillä.
On harmaata, sataa suuria lätkäyksiä.
Missä näit? Onks se Elisaabet Taylor esitetty TV ssä?
Viime vuodelta Esa Niemisen 60 v. juhlaa.
Tosiaankin, Taylorin eri roolihahmoja olivat.
Opetetaanko uskontoa nykyään samallalailla kuin meille aikoinaan? Olen ymmärtänyt, että opetus on jonkinlaista uskontohistoriaa ja elämäntapaoppia.
Pitäisi ilmeisesti keskustella nykyisten koululaisten kanssa.
Nykyään ateistit jylläävät ja koettavat saada pois kaiken uskonnollisuuden kouluista.
Jos uskonnon opetusta vielä joissakin kouluissa on, en usko, että on mahdollista yhdistää opetus kaikille kolmen uskontokunnan oppilaille. Paitsi tietysti jonkinlaisena ekumeenisena opetuksena, jossa ei erikoisesti painotettaisi
eri uskontokuntien erikoisominaisuuksia.
Mitä tuohon joulupukkiin tulee, niin juuri eilen meidän 8-vuotias koululaisemme kuulutti, että joulupukkia ei ole olemassa. Minä koetin selittää, että sama joulupukkihan sinun luona on käynyt joka joulu. Hän oli viime jouluna katsonut lähempää ja oli todennut, että tekoparta oli. Emme jatkaneet keskustelua.
Jotain elämänkatsomisoppiako se on joka on nykyisin vaihtoehtona kristinuskon opetukselle.
Kauheimmalta kuulosti kun joulujuhlaakaan ei joissakin kouluissa vietetä, koska koulussa on islaminuskoisten perheiden lapsia.
Mielestäni joulu on kaunis perinteinen juhla vuoden pimeimpänä aikana, vaikka Jeesuksen syntymävuodenaikaa emme tiedäkään.
Olen sen verran lapsellinen ja "pakanallinen", että kaikki joulurekvisiitta kuuluu ainakin meidän perheemme jouluun, kuten lahjat, kuusi, kynttilät, jouluruat ja kun lapset olivat pieniä, niin se joukupukkikin tonttuineen. Atolfia, teit viisaasti kun et alkanut lapselle väittämään, että Korvatunturin pukkihan se oli. Ovat nuo tenavat aika tarkkoja ja hoksaavaisia.
Eikö nuo muotoseikat, Suvivirren ja joulujuhlien kiellot ole peräisin liian aroilta päiväkotitädeiltä, jotka pelkäävät tulijoiden tulistuvan?
Miksei meillä ole selkärankaa sanoa ja toimia omien perinteiden säilyttäjinä?
Mikä ihmeen maalaisserkkusyndrooma meitä vaivaa?
Miksi omamme tuntuu olevan joillekin heikkous?
Mistä maa voi olla enemmän ylpeä, kuin omista perinteistään?
Ei muuten, mutta miksi syyttää maahanmuuttajia, jos villakoiran ydin on meidän omassa heikossa itsetunnossamme?
Kevätjuhlaan kuuluu Suvivirsi. Muistan kuinka suurella innokkuudella sitä itsekin aikoinaan veisasi, kun silmissä jo näkyivät kukkakedot, aurinko, uimaranta ja lasten leikit.
.
Aivan oikein kaisu-liisa, mukavaa lukea järkevää ajattelua. Tosin aina vie aikaa sopeutumiset, mutta sopeutumisvaikeudet pitäisi kaiken järjen mukaan olla tulokkailla.
Niin on kaikkialla muualla, maahanmuuttajat ovat joutuneet sopeutumaan niin ameriikassa, austraaliassa ym.ym., vähitellen ja koulumaailma viimeistään avartaa maahanmuuttajalasten maailmankuvaa.
Onhan ollut monesti haastatteluja TV:ssä erinomaisista nuorista maahanmuuttajavaikuttajista, jotka omalla panoksellaan auttavat maamiehiäänkin luennoimalla laajemmin.
Jollain lailla tuntuu pahalta, kun vanhoja perinteitä ollaan liian höllästi poistamassa.
Mitä pahaa on ollut joulujuhlasta, saati Suvivirrestä.
Nehän ovat merkkipaaluja tietyn maalin saavuttamisesta.
Ei minua ainakaan koulussa paukutettu Raamatulla päähän, vaikka uskontotunnit lienivätkin tästä päivästä eroavia.
Ihan kuin iltarukous. Itsensä ihminen siunaa, ja rauhoittaa.
Olkootkin samoja sanoja yhä uudelleen, mutten minä siinä näe muuta kuin hyvää.
Moskava antoi taas upeaa seurattavaa. Toivon parasta omille keihäsmiehillemme, mutten uskalla odottaa liikaa.
.
Suvivirsi kuuluu ehdottomasti koulun kevätjuhlaan, vaikka vieläkin kulkee kylmät väreet kun muistan, että juhlan lopussa oli todistusten jako:-)
Suvivirsi sopii kevääseen.
Muitakin virsiä on, joista pidän. Kauniita, vailla pahaa .
kyllä uskonno opetus tulee säilyttää kouluissa, muuten maailma menee hulinaksi,
raamatun sana on totuus,
siihen perustuu ihmiskunnan sivistys,
Maapallon eri uskonnoista on syytä opettaa , oka menee historian tunneilla samalla kun kyseisen maan kulttuuria ja elinkeinojakin opetetaan .
Ei uskontoa sinänsä saa opettaa ,siis eri uskontojahan on pilvenpimein -- siihen ei resussitkaan riitä - Pitäkööt vaan lapset oman uskonsa omanaan -- ei sitä kouluissa ole syytäkään heiltä riistää , sehän kuuluu kotikasvatukseen , jos oikein ymmärrän .
ollen, onko oikein sekään, että pakotetaan yksimielisyyteen kuusi eri mielipidettä?
"Katainen sanoi Joensuussa kokoomuksen ministeriryhmän kesäkokouksessa, että turhanaikainen kiistely pitää lopettaa.
Kataisen mukaan hallitusyhteistyössä ei ole ongelmia, vaan kyse on yksittäisten ihmisten sanailusta.
Kataisen mukaan hänen ja valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen (sd) välinen yhteistyö toimii ja hallituksen pitää keskittyä edessä oleviin isoihin taloudellisiin päätöksiin."
STT
ty päätökseen siitä, että nyt lopetetaan tämä pelleily.
Räsänen on oikeassa siinä, ettei rikollisten suojelumaaksi saisi Suomen ryhtyä.
"Suomessaa hoidettiin sen yhden afrikkalaisen sotarikollisen oikeudenkäyntiä yhteen aikaan, en muista nimeä, mutta mies oli Ruandasta, ja sinne asti matkattiin juoksemaan kiinni 'todistajia' .
Kalliiksi se Suomelle tuli.
"Kenen taikka keiden etu on haalia maahamme jatkuvasti lisää siipeilijöitä, ja rikollisia loiseläjiä, jopa Ruandalaiset joukkomurhaajat haalitaan maahamme veronmaksajien elätettäväksi!
Mitä järkeä tuossa on ???? eikö nuo roikaleet pitäisi palauttaa kotimaihinsa? kyllä omat hoitavat heidän rangaistuksensa ja mahdollisen elätyksen!"
" Vihreiden Tuija Brax oli silloin oikeusministeri, hän järjesti joukkomurhaajalle oikeudenkäynnin Suomeen ja ilmaisen ylöspidon vankilaan. Olisi voitu palauttaa Ruandaan, kuten muut maat ovat tehneet...
Mutta kun Suomi on maa, jossa suojellaan joukkomurhaajia.
Aadolf Hitlerkin varmaan pääsisi tänne turvaan, jos eläis tässä ajassa.
Nyt viiden vuoden oikeudenkäynti on tullut maksamaan jo
4 miljoonaa ja vielä on korkein oikeus käymättä .
Tällaiset ministerit pitäisi panna itse maksamaan tuollaiset järjettömät tuhlaukset.
Miksi Suomen ja vain Suomen pitää aina maksaa kaikista hulluista "hörhöistä", tää oikeusvaltio on kohta kolmannen luokan kehitysmaa tällä menolla. "
se ruandalainen oli pappi, joka oli joukkotuhontaan syyllistynyt kotimaassaan , ja sitten pakeni Suomeen turvaan
"kun henki oli uhattuna omassa maassa".
Suomi voisi ottaa mallia muiden maiden lainsäädännöstä:
-Ranska kielsi burkhan käytön
-Sveitsi kielsi minareettien rakentamisen
-Tanska kielsi kerjäämisen kaduillaan
-Australia lähettää pakolaiset Nauru-saarelle
Nii. Ja Norja antoi muslimeille rakentaa maahansa suuren ja kalliin moskeijan. Rahoittiko vielä kans? En pidä hyvänä, että islaminuskoiset ovat valtaamassa jokaikistä maailmankolkkaa.
Juuri niin. Se on suorastaan pelottavaa. Toivoa sopii, että muslimit palaisivat omaan maahansa, kun olot siellä rauhoittuu.
Palaan tuohon uskonnon opetukseen kouluissa. Minusta olisi aivan hyvä, jos se säilyisi samanlaisena kuin oli meillä aikoinaan.
En ymmärrä ateisteja, jotka ovat niin kiihkomielisiä, että hakevat lapsensa pois uskontotunneilta, jos opetusta tapahtuu raamatun oppien mukaan.
Eihän tuo opetus ketään vahingoita. Ehkä antaisi uusia eväitä
käsitellä eteen tulevia vaikeitakin asioita.
Jouluvirret ja kevätvirret kuuluvat kouluun. Ne ovat ne tunnelman tuojat.
Siis Hyvää Yötä jälleen !
.
Olen lapseni opettanut kotona Rehellisyyteen Kunniottamaan toisenihmisen henkeä . Kunnioittamaan Vanhaa ihmistä . Y M elässä tarvittavia ohjeita , Ja tykkään että olen onnistunut ,. Molempia ei ole kastettu , itse ovat saaneet päättää kehenkä uskoo .
Koulussa ei siihenaikaan oltu kiihkouskovaisia niinkun nykyään ihmiset eivät kunnioita muiden mielipiteitä Ja uskonnonopetus ei kuulu kouluihin , Mikäs osuus on sitten papistolla jos eivät siihen pysty , laupeuden töitä heiltä odotetaan ,mikä heille kuuluukin , Mutta hehän ovat jopa vaaraksi lapsille , Perofilit senverran yleistynut joka uskonnonliepeillä - Jopa heillä on oma vaitiolovelvollisuuskin jos tietävät tapauksia.Lasten hyväksikäytöstä.
todella olla hyvä ilman uskonnon usvaa silmille,
moraalinen kasvatus, rehellisyys, toisten kunnioittaminen, kaikki tuo on omalla esimerkilläkin opetettava.
Jos vanhemmat eivät petä toisiaan, eivät varasta tai riitele, lapsi on turvassa. Hänestä kasvaa hyvä ihminen.
Aikooko sisäasiainministeri puuttua äärijihadisti ongelmaan???
Asiahan on sinänsä vähäpätöinen. koska se koskee vain Suomen sisäistä turvallisuutta.
Ymmärrän, että hallituksella on kädet muutenkin täynnä töitä EU-n pelastamisessa.
.