Olen tällä hetkellä työtön opettaja. Minua kiinostaisi aikuiskoulutuksen tuntiopettajan työ. Onko teillä kokemusta esim. erilaisten lyhytkurssien opettamisesta ammatillisessa aikuiskoulutuksessa? Miten tuntiopettajan palkka määräytyy lyhytkursseilla eli onko olemassa kiinteä tuntipalkka pätevälle opettajalle vai pyydetäänkö esittämään oma palkkatoivomus tuntipalkasta? Entä maksetaanko tuntipalkka pidettyjen oppituntien perusteella esim. 6x45 min vai onko tuntipalkka kokonaisesta tunnista eli 60 min. Helpottaisi kovasti, jos joku kertoisi omasta kokemuksestaan.
Aikuiskoulutuksen opettaja
4
353
Vastaukset
- sankre
Muuta en tiedä, mutta sen tiedän, että aikuiskoulutuskeskuksen sivutoimiselle opettajalle maksetaan sovittu tuntipalkka pidetyltä oppitunnilta. Työehtosopimuksessa ei ole sovittu mitään ala- eikä ylärajaa, vaan joudut tyytymään siihen, mitä suostuvat maksamaan. Teoriatunti on 45 min.
- Neuvoa vailla
Minua hämmästytti, kun sain työtarjouksen eräästä kurssista akk:ssa, ja haastattelussa ilmoitettiin oppituntien kokonaismäärä (a' 45 min). Sain esittää palkkatoivomuksen tuntipalkasta, ja siihen suostuttiin. Myöhemmin ilmoitettiin, että tuntipalkka on 60 minuutista eikä 45 minuutista. Haastattelussa puhuttiin oppituntien määrästä, ei kokonaisesta tunnista (60 min.) Mitään kirjallista sopimusta en ole vielä tehnyt enkä aloittanut vielä töitä. Jos teen tunnit lukujärjestyksen mukaisesti esim. klo 14-16.30, niin palkka on 2,5 tunnista (a' 60 min.) eikä kolmesta oppitunnista (a' 45 min.) Palkkahan laskee tällä systeemillä huomattavasti!
- Aikuisopena ollut
Varmaan vaihtelee, mutta OVTES:ssa on määritelty kk-palkat, ei tuntipalkkoja.
Pätevälle opettajalle haitari on iso: 2664-4997 e/kk. Se mihin tuolla haitarilla sijoittuu, riippuu omasta tutkinnosta ja työkokemuksesta. Korkein mainittu palkka edellyttää ylempää korkeakoulututkintoa ja 20 vuoden kokemusta ja on lisäksi yläraja eli työantaja maksaa nois paljon vain halutessaan. Alaraja 20 vuoden kokemuksella ja ylemmällä korkeakoulututkinnolla on noin 600 e/kk vähemmän.
Edellä mainittu täysi palkka edellyttää täyttä 38,25 tunnin viikkotyöaikaa. Jos viikkotunteja on vähemmän (kuten varsinkin lyhytkurssien opettajan kohdalla usein on), palkka on samassa suhteessa pienempi.
Tuntipalkaksi kk-palkan voi muuntaa kertoimilla, mutta niitä en oikein tunne. Minun tietääkseni tällöin tunti on 60 minuuttia.- Neuvoa vailla
Kiitos tiedosta. Olen siis menossa tilapäiseksi lyhytkurssin opettajaksi tuntipalkalla. Käsitin saavani palkan pidettyjen oppituntien määrän perusteella a' 45 min.), mutta minulle ilmoitettiin tunnin olevan 60 minuuttia. Sekavaa ensikertalaiselle akk:ssa opettavalle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191692
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991508Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37973Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29889Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38851Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50806Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43758Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37750Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56748Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37730