Niillä korteilla on pelattava,

mitkä jaossa on käteensä saanut.
Jos ässät ovat poissa pelistä, niin on turhaa kaivaa Jokeria pakan pohjalta.
Itseään on helppo petkuttaa.
599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Näin on.

En ole peluri, nuorena kuitenkin pelattiin paaaljon pokeria ajankuluksi.

Siitä jäänyt takaraivoon, pitää pelata omilla korteilla, ei muitten. Pätee kaikessa elämässä. Kunnon pokerissa ei ole jokereita, elämässä ei ole jokereita koskaan. Jotkut bluffaa paljon, se ei ole kantava taktiikka, jonkun kerran voi voittaa, ei aina.

Tämä on kiintoisa aloitus, just samaa asiaa olen miettinyt muutamia vuosia. Noin niinkuin oman elämäni kohdalta. Ja todellakin, en pelaa muitten korteilla. Se aiheuttaa tietynlaisia ongelmiakin, mutta ällistyttävän paljon toisaalta helpottaa elämää. Mulle ei wittuilla, mulla herttaässävärisuora :DD


=DW=

Äänestä
  • Noinkohan tuo pätee "kaikessa elämässä", epäilen suuresti.

    Olisikohan syytä vaihtaa pokeri pasianssiksi, siinä ei tarvitse muiden korteista välittää.
    Pokeria nyt etenkään ei pysty pelaamaan pelkästään omilla korteillaan. Mahdollisuus saada herttaässävärisuora heti jaossa on lähes olematon.

    Äänestä

  • bessie* kirjoitti:

    Noinkohan tuo pätee "kaikessa elämässä", epäilen suuresti.

    Olisikohan syytä vaihtaa pokeri pasianssiksi, siinä ei tarvitse muiden korteista välittää.
    Pokeria nyt etenkään ei pysty pelaamaan pelkästään omilla korteillaan. Mahdollisuus saada herttaässävärisuora heti jaossa on lähes olematon.

    bessielle
    Se herttareetin saaminen heti käteen on yht mahdoton ajatus kun ajatus arjalaisesta muskeliautosta.
    Sil erolla et se toinen on sentään olemassa.

    Äänestä

Realismi auttaa tajuamaan elämän ainutlaatuisuuden ja käyttämään kortit parhaalla mahdollisella tavalla.
Jokerin toivossa jotkut lottovat ja tai uppoutuvat tv:n satuihin ja jättävät käyttämättä ainoan elämänsä.

Äänestä
  • Miten lottoaminen estää elämästä??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


potti nokkiin kirjoitti:

mitkä jaossa on käteensä saanut.
Jos ässät ovat poissa pelistä, niin on turhaa kaivaa Jokeria pakan pohjalta.
Itseään on helppo petkuttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu