Listautumattoman oy:n osakkeet?

Yksityis A

Kuinka ostetaan pörssiin listautumattoman OY:n osakkeita? Kuinka tällaisten osakeiden hinta määräytyy? Miten osakkeiden arvo muuttuu jos yhtiö myöhemmin listautuu pörssiin?

3

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Etsitään tavalla tai toisella myyntihaluinen osakkeenomistaja. Tapana voi olla esimerkiksi lehti-ilmoitus, jolla keinottelija etsii halpoja puhelinosakkeita asiaatuntemattomilta yksityisomistajilta. Suurempien ja enemmän vaihdettujen yhtiöiden osakkeille on myös markkinapaikkoja, jotka toimivat jossain määrin pörssin tapaan. Eivät kuitenkaan niin tehokkaasti ja halvalla.

      Periaatteessa pörssilistautumisen pitäisi nostaa osakkeen arvoa, kun kaikki halukkaat pääsevät helposti ostamaan. Samalla kuitenkin osinkojen verotus kiristyy, mikä heikentää tulevia tuottoja ja laskee hintaa. Esimerkkitapauksia viime vuosilta on hyvin vähän, kun listaamattoman yhtiön omistaminen on veroetujen vuoksi niin paljon edullisempaa, etteivät nykyiset omistajat kaipaa pörssilistausta.

    • Ei se

      osakkeen hinta mitään, mutta sen ostaminen maksaa 40 euroa. Aika suurella summalla saat ostaa, jos meinaat saada hitaalla kurssinousulla kuitattua edes ostokulut, saati sitten, että osake alkaisi tuottaa voittoa.

    • Näin ostat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      348
      34413
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      63
      2643
    3. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      94
      2177
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      218
      1863
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      173
      1712
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      58
      1554
    7. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      99
      1294
    8. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      36
      1143
    9. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1088
    10. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      111
      1087
    Aihe