Nyt olisi tarkoitus korjata saunan seiniä. Olen ottanut väliseinästä villat pois ja haluaisin asentaa koolausten väliin spu eristeen tilan säästämiseksi. onnistuuko näin? sitten vielä alumiiniteipit pintaan niin että menee samalla puukoolauksen päälle.
Toinen juttu mikä mietityttää on se että tekeekö "olohuoneesta" lämpimän kun saunan ja olohuoneen välissä seinällä on sitten vain se 30 mm spu eristettä ja panelointi. Kuinka hyvin tuon spu eristää Saunan KUUMUUTTA??? Tarkoitus ei ole laittaa mitään muuta eristettä kuin vain tuo yksi SPu
spu saunasatu koolausten väliin
3
2852
Vastaukset
- bebsgbr3
Miksi ihmeessä sinä ne villat pois pystyrungon väleistä otit? Tunge takaisin ja unohda se saunasatu. Rungon ulkopintaan a-paperi, sen pintaa kool. jne.
Maks. rungon ulkopintaan (vanhat villat edelleen rungossa) a.paperipintainen saunasatu tms. jonka päälle koolingit jne.
Koolausten väleihin ei saunasadut mahdu etkä sinä niitä kool.väleihin edes saa niin tiukasti kuin pitäisi. Vaikka koolaus olisikin 50x50, saunasatu (30mm) pitäisi laittaa niin väljänä paikoilleen että uretaanilla ylä- ja alaosat tiiviiksi. Edelleen koska kyseessä on pystyrunkoon lyöty vaakakoolaus, joudut joka tapauksessa lyömään pintaan vielä pystykoolauksen ilmavälin (tuuletuksen) muodostamiseksi pan. taakse. Jos tila on noin katselussa, vaakakoolingit pois, eriste pystyrunkoon (100mm?), alum-paperi rungon pintaan ja pystykool. pystyrunkojen päälle jne. - spustako
Lisäkysymys kohdistuen kuumuuteen? jos väliseinä tehty vain 50x50 tavarasta, eli väliseinässä vain 50 mm villaa niin pitääkö alumiinipaperi riittävästi kuumuuden siellä saunan puolella. Rakenteellisista syistä ei kantava väliseinä jouduttu tekemään näin kapeasta runkotavarasta?
- v65y65
Jos epäilyttää olohuoneen kuumeneminen
"Maks. rungon ulkopintaan (vanhat villat edelleen rungossa) a.paperipintainen saunasatu tms. jonka päälle koolingit jne."
Merkkaa pystyjen paikat että saat koolinkit (pystyyn) paikoilleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt394558Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532464Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391004Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161985- 107826
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70814- 136761
- 48760
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48696- 52690