Änkyttäjille ja terapeuteille!

Lukijan arvostelu

Sain lahjaksi KUNINKAAN PUHE-nimisen kirjan. On mielenkiintoinen. Kirjassa kerrotaan Englanin kuningatar Elisabetin isästä, joka koko nuoruutensa änkytti ja siksi oli hyvin vetäytyväinen ja ujo.
Kuningas oli tuohon aikaan vasta ruhtinas tavatessaan Australiasta Enlantiin muuttaneen puheterapeutin Lionel Loguen. Sitä ennen monet lääkärit ja puheterapeutetit olivat tehneet turhaa työtä ruhtinaan kanssa. Mikään ei ollu auttanut änkytykseen. Nuo turhaa auttamistyötä tehneet olivat luulleet änkytyksen olevan psyykkistä. Vasta Linoel Logue tiesi, että änkytys oli fyysistä. Tulevan kuninkaan pallealihas ei toiminut oikein ja siitä änkytys johtui. Kyllä ruhtinas oli kiitollinen parannuttuaan tuosta nuoruuden ilon tuhonneesta vaivasta ja vielä kuninkaana ollessakin muisti lähtetellä Loguelle kiitoskirjeitä.

Änkytys siis ei ole välttämättä psyykkistä, vaan voi olla aivan fyysisistä syistä johtuvaa.
Terapeutit, lukekaa KUNINKAAN PUHE-kirja.

Kirja ei alussa ole kovinkaan mielenkiintoinen, mutta paranee jatkuessaan. Siitä saa paljon hyvää tietoa.

3

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ml213.

      Jos tarkkoja ollaan, niin änkytys on regoimistila ihmisen sisäiseen epävarmuuteen. Siis ihminen on persoonallisesti epävarma ja taas tähän liittyy jo geneettisyys.
      Mutta, todellisuudessa KAIKKI ihmiset änkyttävät ja juuri samasta syystä eli epävarmuudesta. Monasti kun/jos ihminen ohjaantuu avioero tilanteeseen, niin monet ihmiset änkyttävät selkeästi eron ollessa akuuttivaiheessa.Maa on hävinnyt jalkojen alta. Taas "normaali" ihminen ennalistuu normaali tasoonsa ja siksi änkytys oli tilapäistä, mutta geneettisyyden liittyessä änkytykseen tämä persoonallisuus ei pääse sille tasolle kuin " terve" ihminen ajatellen epävarmuutta ja sen vaikutuksta itseluottamiseen.

      • ml213.

        >Jos tarkkoja ollaan, niin änkytys on regoimistila ihmisen sisäiseen epävarmuuteen. <

        Tarkoitin, reagoiminen/ilmentymä sisäisestä epävarmuudesta. Aivan kuin itku surusta.


    • ml213.

      Niin, änkyttäjällä änkytys on todella hienosäätöistä ja siten pienetkin tekijät vaikuttavat erittäin herkästi. Jos pohditaan tuota elokuvaa, niin uskon, miten eniten kuninkaan puheeseen vaikutti laaja-alainen huomiointi. Häneen paneuduttiin laaja-alaisesti ja syvältä ja näin horjutettiin alitajuisia asioita.

      Niin, änkyttäjällä ongelma ei ole motoriikassa tms eli sanojen muodostaminen onnistuu erittäin hyvin, kun se perusasia /epävarmuus poistuu. Esim. syvä rakastuminen, olla sen kohteena, joka toteutuu fyysisen alueen kautta, niin änkytys on lähes poissa. Taas pahoinpitelyksi tuleminen aktivoi lisäää änkytystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      122
      5669
    2. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      64
      4020
    3. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      45
      3706
    4. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      31
      3089
    5. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2902
    6. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2439
    7. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      13
      2286
    8. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      12
      2252
    9. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1727
    10. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      1704
    Aihe