kasvua odotettavissa EOK:n toiminnassa.
"EOK:n Rovaniemen liittokokous sai yhteistyöesityksen Venäjän korruption vastaiselta komitealta sekä esityksiä maahanmuuttajien ja nuorten oikeusturvan edistämiseksi."
http://eok.fi/eok/index.php?option=com_content&task=view&id=520&Itemid=65
"MMM:n tapaus on hyvä muistutus siitä kuinka sekaisin ja hurmokseen voi yksittäinen osake ihmiset ajaa. Huuma ei sokeuta vain satunnaisia ihmisiä. MMM:n osakkeisiin sijoittivat miljoonat ihmiset rahojaan."
http://www.taloudellinenriippumattomuus.com/2011/01/vedatysta-venalaisittain-mmm.html
Seuranta ja valvontailmoitusten venäjänkielisten lomakkeiden menekki tuntuu piristysruiskeena suomen paperitellisuudessa.
"EOK:n Rovaniemen liittokokous sai yhteistyöesityksen Venäjän korruption vastaiselta komitealta sekä esityksiä maahanmuuttajien ja nuorten oikeusturvan edistämiseksi."
http://eok.fi/eok/index.php?option=com_content&task=view&id=520&Itemid=65
"MMM:n tapaus on hyvä muistutus siitä kuinka sekaisin ja hurmokseen voi yksittäinen osake ihmiset ajaa. Huuma ei sokeuta vain satunnaisia ihmisiä. MMM:n osakkeisiin sijoittivat miljoonat ihmiset rahojaan."
http://www.taloudellinenriippumattomuus.com/2011/01/vedatysta-venalaisittain-mmm.html
Seuranta ja valvontailmoitusten venäjänkielisten lomakkeiden menekki tuntuu piristysruiskeena suomen paperitellisuudessa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Odotellaan Vallun kannanotto tähän. Hän vihaa eok toimintaa.
Rovaniemellä kokoontunut EOK:n liittokokous päätti seuraavan kolmivuotiskauden oikeusturvapoliittisesta toimintalinjasta kaikkea kaunista. Mieleni tekee kuitenkin muistuttaa elämän raadollisuudesta ja hieman sörkkiä EOK:n paatoksellista dokumenttia.;)))
Suomessa toteutetun oikeusturvapolitiikan päämääränä on oltava oikeudenmukaisuus sellaisessa muodossa, joka takaa ihmisarvoisen elämisen ja turvallisen elinkeinotoiminnan harjoittamisen kaikille, myös rahansa WinCapitaan hävinneille klubilaisille. Toimintapoliittisena tavoitteenamme tulee olla se, että rosvoilta kerätään rahat pois ja rikoksen uhreille ne palautetaan.
EOK:n tehtävänä on tuoda esiin ihmisoikeuksien ja oikeusturvan loukkauksista kärsivien ihmisten ja yritysten tarpeet, antaa heille tietoa ja neuvoja sekä ennalta ehkäistä oikeusloukkauksista aiheutuvaa syrjäytymistä. Eihän voi olla oikein, että WinCapitaan elinikäiset säästönsä menettäneiden ihmisten oikeuksista ja tarpeista ei puhuta julkisuudessa yhtään mitään, emmekä mekään EOK:ssa puhu.
Euroopan ihmisoikeussopimuksessa vahvistettujen rikosoikeudellisen syyttömyysolettaman kunnioittaminen ja oikeudenmukaisen oikeudenkäynnin takaaminen ovat edelleen tärkeitä päämääriä EOK:n toimintapolitiikassa. Erityisen tärkeä on syyttömyysolettaman kunnioittaminen lainvoimaisen tuomion saaneen rikollisen kohdalla. On väärin, että rikoksesta tuomittua henkilöä syyllistetään. Hänhän on nero, poikkeuksellinen ajattelija, vilpitön ja syytön EOK:n tarkoittamassa mielessä. Näin ainakin olemme jatkuvasti torvenneet julkisuudessa.
Tuomioiden ja hallintopäätösten tulee olla avoimesti perusteltuja ja niistä on kansalaisten ymmärtämällä kielellä voitava saada selvää, miten ratkaisun lopputulokseen on päädytty. Tämän kaiken me valvomme vain 30 Euron hinnalla, kunhan vain muistat liittyä jäseneksi. Erityisestä korvauksesta kirjailemme käräjäoikeuden tuomarille sellaista tekstiä, että siitä napsahtaa esiintymiskielto oikeudessa.
EOK osallistuu korruption poistamiseen tähtääviin aloitteisiin ja korostaa hallinnon läpinäkyvyyden ja avoimuuden merkitystä demokraattisen päätöksenteon edellytyksenä. Me tulemme kuluvan kolmivuotiskauden aikana avoimesti ja selvästi kertomaan, kuka voitti EOK:n arpajaispalkintona olleen tuuliturbiinin, vai tulemmeko?
EOK tulee vahvistamaan myös kansainvälisen yhteistyön edellytyksiä toimiessaan Euroopan ihmisoikeussopimuksessa turvattujen oikeuksien takaamiseksi kaikille Euroopan Unionin jäsenmaiden asukkaille. Niin ja emme saa unohtaa myöskään Venäjää, Egyptiä, Pohjois-Koreaa, Moldovaa ja mitä muuta pehmoista löpötystä vielä keksisin? No Junttu on käynyt Amsterdamissa, lisätään tähän vielä Hollanti ja muut Alankomaat.
Tulihan se päivän paskan jauhaminen sieltä. Mitähän tuossakin sanottiin, kun ei näe loppuun asti kahlata. Kaihi taitaa vaivata.
Ajattelemisen aihetta:
" Eihän voi olla oikein, että WinCapitaan elinikäiset säästönsä menettäneiden ihmisten oikeuksista ja tarpeista ei puhuta julkisuudessa yhtään mitään, emmekä mekään EOK:ssa puhu".
Onko tätä omertàn noudattamista EOK:ssa aina noudatettu ?
seison sponssien puolella tunkkeja vastaan, älä jauha paksaa
Onko kuopion kentä jo ravattu sontalle, mikä on lopputulos joutaakos pohjosen pojalle korvaamaan hyvääsesti kaitselmuksesta kaikken lisäksi asian puolesta puhumisesta jotta oli oikeaa touhua ja reilua narauttamista muilta viemista 8000- siellä seisoo tumput suorina.
Unta hakiessa tuli vain mieleen jotta ontämä pyttyhomma niin tyhmää tyhmimästä tyhmimpää jootä kylläsiinä käräjien jälkeen tuomarinkin pitää pitää pitkä tauko jootei kotimatkallaan ole kaarallaan ojassa, kun neille keisseille nauraa, voi niistuus kun oli lyhyt toi rahavirta ketkuille joo.