1-vuotias puree tissiä

MItä tehdä, kun 1-vuotta täyttävä lapsi puree tissiä aina kun tissin koittaa laittaa suuhun. Nyt on molemmat tissit tosi kipeät ja verisillä haavoilla. Ei ole pariin päivään oikeasti syönyt tissiä kuin öisin. Olen koittanut säikäyttää huutamalla tai koskettamalla poskea yhtäkkiä mutta tuntuu kovasti naurattavan mun säikähtynyt huuto :( Ei ole hauskaa ja öisin kyllä syö välillä tunninkin välein. Onko tämä joku vaihe?
4465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei kannata huutaa, lapsi pitää sitä tosiaan yleensä vain hauskana. Tarjoilu vain seis heti, kun puree. Tietysti voit myös sanoa, että ei saa purra, mutta sen kummemmin ei ehkä kannata reagoida. Itse tekisin kyllä niin, että suorittaisin yövieroituksen, päivällä on tietysti kiva purra kun palvelu toimii yöllä ja maitoa riittää. Jos yöllä ei enää maitoa saa, alkaa se päivällä maistua vähän eri tyyliin eikä jää aikaa kikkailuille.

Äänestä

Lopettaisin imettämisen jos kerta naurattaa ku toista sattuu??
Ihan varmasti tajuaa homman. Anna varoitus ensin ja lopeta heti ku puree etkä anna vaikka miten huutaa. Johan loppuu puremiset ja nauramiset.

Äänestä
  • Annoin ihan saman neuvon tuossa edellä (eli rinta piiloon aina, kun purraan), mutta ei se kyllä niin ole, että lapsi tajuaisi, että äitiä sattuu. Ei yksivuotias ymmärrä sellaisesta vielä mitään, vaikka toinen kuinka kiljuisi. Ei hänellä ole vielä käsityskykyä sellaiseen, eikä hän siis tahallaan ole ilkeä tai satuta. Sen takia se kiljuminen ei mitään autakaan.

    Äänestä

  • gwhkdvl kirjoitti:

    Annoin ihan saman neuvon tuossa edellä (eli rinta piiloon aina, kun purraan), mutta ei se kyllä niin ole, että lapsi tajuaisi, että äitiä sattuu. Ei yksivuotias ymmärrä sellaisesta vielä mitään, vaikka toinen kuinka kiljuisi. Ei hänellä ole vielä käsityskykyä sellaiseen, eikä hän siis tahallaan ole ilkeä tai satuta. Sen takia se kiljuminen ei mitään autakaan.

    Oho, tulipa samantyyppinen nimimerkki, kuin aloittajalla. :D En muistanutkaan omaani, kun kännykällä näpytin ja jotain kirjaimia vaan heitin...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


gwwgw kirjoitti:

MItä tehdä, kun 1-vuotta täyttävä lapsi puree tissiä aina kun tissin koittaa laittaa suuhun. Nyt on molemmat tissit tosi kipeät ja verisillä haavoilla. Ei ole pariin päivään oikeasti syönyt tissiä kuin öisin. Olen koittanut säikäyttää huutamalla tai koskettamalla poskea yhtäkkiä mutta tuntuu kovasti naurattavan mun säikähtynyt huuto :( Ei ole hauskaa ja öisin kyllä syö välillä tunninkin välein. Onko tämä joku vaihe?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu