MItä tehdä, kun 1-vuotta täyttävä lapsi puree tissiä aina kun tissin koittaa laittaa suuhun. Nyt on molemmat tissit tosi kipeät ja verisillä haavoilla. Ei ole pariin päivään oikeasti syönyt tissiä kuin öisin. Olen koittanut säikäyttää huutamalla tai koskettamalla poskea yhtäkkiä mutta tuntuu kovasti naurattavan mun säikähtynyt huuto :( Ei ole hauskaa ja öisin kyllä syö välillä tunninkin välein. Onko tämä joku vaihe?
Vastaukset 4
- ei öisin enää
Ei kannata huutaa, lapsi pitää sitä tosiaan yleensä vain hauskana. Tarjoilu vain seis heti, kun puree. Tietysti voit myös sanoa, että ei saa purra, mutta sen kummemmin ei ehkä kannata reagoida. Itse tekisin kyllä niin, että suorittaisin yövieroituksen, päivällä on tietysti kiva purra kun palvelu toimii yöllä ja maitoa riittää. Jos yöllä ei enää maitoa saa, alkaa se päivällä maistua vähän eri tyyliin eikä jää aikaa kikkailuille.
- kasvatustilanne tämä
Lopettaisin imettämisen jos kerta naurattaa ku toista sattuu??
Ihan varmasti tajuaa homman. Anna varoitus ensin ja lopeta heti ku puree etkä anna vaikka miten huutaa. Johan loppuu puremiset ja nauramiset.- gwhkdvl
Annoin ihan saman neuvon tuossa edellä (eli rinta piiloon aina, kun purraan), mutta ei se kyllä niin ole, että lapsi tajuaisi, että äitiä sattuu. Ei yksivuotias ymmärrä sellaisesta vielä mitään, vaikka toinen kuinka kiljuisi. Ei hänellä ole vielä käsityskykyä sellaiseen, eikä hän siis tahallaan ole ilkeä tai satuta. Sen takia se kiljuminen ei mitään autakaan.
- ei enää öisin
gwhkdvl kirjoitti:
Annoin ihan saman neuvon tuossa edellä (eli rinta piiloon aina, kun purraan), mutta ei se kyllä niin ole, että lapsi tajuaisi, että äitiä sattuu. Ei yksivuotias ymmärrä sellaisesta vielä mitään, vaikka toinen kuinka kiljuisi. Ei hänellä ole vielä käsityskykyä sellaiseen, eikä hän siis tahallaan ole ilkeä tai satuta. Sen takia se kiljuminen ei mitään autakaan.
Oho, tulipa samantyyppinen nimimerkki, kuin aloittajalla. :D En muistanutkaan omaani, kun kännykällä näpytin ja jotain kirjaimia vaan heitin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102321Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???231024- 71912
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha589861- 48845
- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31646- 69644