Oletko homomiehenä ajatellut hankkia lapsia? Miten aiot hoitaa käytännön toteutuksen, siis en nyt tarkoita lapsen alkuunpanoa, vaan äidin löytämistä ja huoltajuuden järjestelyä? Onko sinulle tärkeintä tai paras vaihtoehto, että äiti/ äidit olisivat lesboja?
Haluaisitko lapsia?
Sateenkaariperhekys.
11237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Inhoan lapsia, olen juurikin onnellinen kun minulla ei ole eikä tule ikinä olemaan niitä. Ihana vapaus ilman rääkyviä kakaroita ja kakkavaippa showta (ja nalkuttavaa huomionkipeää akkaa)
No niin, täällä on näköjään vain teinejä.
Miten olet ajatellut hoitaa asian niin että mahdollisella lapsellasi olisi myös isä ? Jossain vaiheessa lapsi kuitenkin kysyy missä hänen isänsä on. Miksette voi olla tyytyväisiä rappeutuneeseen elämäänne homoina sillä eivät homot ole ennenkään saaneet lapsia? Lapsen saaminen merkitsee hetero parille sitä että ei ole enää "suhdetta" vaan opetellaan elämään perheenä ja sen jälkeen tehdään työtä lasta varten tinkien omista tarpeista mutta homojen on luultavasti mahdoton ymmärtää tuota.
Ei rääkyviä kakaroita.
Femmehomot miettii ehkä lasten saantia.
Eihän täällä voi edes heteronaisen kanssa hommata lapsia jos haluaa varmasti itse olla lasten elämässä, saati sitten lesbojen, jotka vielä varmemmin pilaisi ainakin poikalapsen elämän.
Sori phonel menee vastaukseks
Mutta mä oon lapsirakas mut omii en silti kaipaa koska en voi niitä tehdä rakkaimman kanssa, jonkun vieraan naisen kans lapsenteko on niin sillä 'not-to-do' listalla
Haluaisin kovasti, mutta en varmaan koskaan tule saamaan.
No äiskä todennäköisesti häipynee aikanaan laps(i)en kera ja miehelle, eli tässä tapauksessa homolle, jäävät elatusmaksut maksettavaksi. Tämä maa on täynnään noita kertomuksia, joten mikä estää naista/äitiä tekemästä temppujaan tässäkin tapauskessa?
Rahapussia tässä selvästi etsitään. Kuka sitä parisuhteeseensa enää kolmatta pyörää kaipaa mukaansa, oli kyseessä hetero-, apila- tai sateenkaariperhe. Isukki tulee aina olemaan se toissijainen varavanhempi. Mitään takeita siitä ei ole, että parisuhteen toinen, ei-biologinen osapuoli, haluaisi enää kolmansia pyöriä keikkumaan perheeseensä. Viimeistään siinä vaiheessa, kun pitää päättää lapsen kasvatuksesta, menevät sukset ristiin.
Sosiaali on 99% tapauksista äidin rinnalla, koska oletus lähtee siitä, että äiti on ensisijainen huoltaja lapsen kohdalla. Laki on laadittu siten, että se on aina äidin puolella. Rahat valtio kuppaa isältä, joka onkin tässä tapauksessa selvillä. Mikään yhdessä solmittu paperi ei ole lainvoimainen, mikäli siinä päätetään jotain muuta, mitä laki takaa oikeuksina ja velvollisuuksina. Tämä koskee niin lapsen huoltajuutta kuin elatusmaksujakin. Ne kun riitauttaa oikeudessa, voi olla varma, että päätökset ovat samat kuin heteroilla, oli takana kuinka sateenkaaria ja yhteisiä sopimuksia.
Syyksi lapsesta erottamiseen riittää se, että äiskä saa työpaikan tai löytää kumppanin toiselta puolen Suomea. Se on menoa sen jälkeen.
Haluaisin, mutta seksuaalinen kanssakäyminen naisen kanssa ei onnistu.
muumimukimenetelmä. Mutta huoltajuusjutut voi olla mutkikkaita sopia.