Amatöörimallille töitä

malliksi2

Hei. Olen 24-vuotias nainen. 170cm pitkä ja hoikka.

Etsin jonkinlaisia amatöörimallin hommia. Olen ollut kuvattavana viidesti aiemmin ja aloitan pian mainosmallina.

Palkkatoiveena 200-300€ per kuvaukset tai matkakulut ja otetut kuvat myös omaan käyttööni. [email protected]

8

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valokuvaaja66

      Ainahan toivoa saa mutta ei kukaan valokuvaaja maksa 200-300 Eur palkkiota ja anna kuvia vielä kaupanpäälle.

    • malliksi2

      Kyllä on maksanut 300€ matkakulut kuvat parhaimmillaan :)

    • Valokuvaaja66

      Missä niitä 300 Eur kuvia voi käydä katsomassa ?

    • mievaatääl

      Juu miulla sama, bruttona 300€, matkakulut ja kuvat omaan käyttöön. Toki on sitte näitä "malleja", jotka hakee vaan kokemusta, kuvaaja lisää kuvia portfolioonsa ja yhessä sopivat että kumpainenkin saa kuvat, muttei rahallista korvausta =)

    • malliksi2

      En minä täällä ala mainostamaan. Freelancer ym. kuvaajat maksavat pääsääntöisesti jtn 100€-200€ väliltä.. n. 120€-180€ luokkaa .. kuvien oikeuksista sitten jo päälle parisataa ellei ole sovittu, että kuvat tulevat molempien vapaaseen käyttöön. Yleensä nämä isommat lehdet maksaa tuon 300€ mutta siitäkin menee vielä verot pois.

      Nämä ovat vain minun kokemukseni ja paljon ei kokemusta ole vielä karttunut :)

      • tietäväinen

        kyllähän kunnon ammattilainen kuvaaja VELOITTAA eli laskuttaa työstään 300-600 euroa per kuvauskeikka ja silloin tulee kyl sen rahan arvoiset kuvatkin ja kaikki paperit sopimukset jne tehdään viimeisen päälle ei kyllä kukaan varteenotettava kuvaaja nyt mitään ilmaiseksikaan rupea tekemään saatika sit maksamaan siitä "ilosta" että saa tehdä työtänsä..


      • Valokuvaaja66

        Valokuvaajan ei tarvitse maksaa kuvien oikeuksista senttiäkään, kuvaaja saa tehdä kuvilla mitä haluaa.

        Mallilla ei ole mitään oikeuksia kuviin ellei valokuvaaja niitä erikseen anna.


      • rahaa on kuin roskaa
        Valokuvaaja66 kirjoitti:

        Valokuvaajan ei tarvitse maksaa kuvien oikeuksista senttiäkään, kuvaaja saa tehdä kuvilla mitä haluaa.

        Mallilla ei ole mitään oikeuksia kuviin ellei valokuvaaja niitä erikseen anna.

        mä maksan 500e kuvista sun kanssa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2025
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      161
      1748
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1696
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1473
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      156
      1248
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      54
      1145
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      58
      1010
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      70
      919
    9. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      899
    10. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      26
      897
    Aihe