Haluaisin tiedustella / kysellä ihmisiltä pennun raakaruokinnasta.
Miten kannattaisi lähteä liikeelle? Ettei pienen pennun vatsa mene kuralla ja pentu saa kaiken tarvitsemansa kasvuun ja kehitykseen.
Kannattaako raakaruokinta aloittaa heti pennun saapuessa uuteenkotiin pieninä määrinä kasvattajan luota saadun ruuankera? Vai odottaa että pentu on tietyn ikäinen / vanha?
Jos joku on jo kysellyt näitä samoja kysymyksiä niin pahoittelen. Joku voisi fiksuna ja kilttinä laittaa linkin kyseiseen keskusteluun. :)
Miten kannattaisi lähteä liikeelle? Ettei pienen pennun vatsa mene kuralla ja pentu saa kaiken tarvitsemansa kasvuun ja kehitykseen.
Kannattaako raakaruokinta aloittaa heti pennun saapuessa uuteenkotiin pieninä määrinä kasvattajan luota saadun ruuankera? Vai odottaa että pentu on tietyn ikäinen / vanha?
Jos joku on jo kysellyt näitä samoja kysymyksiä niin pahoittelen. Joku voisi fiksuna ja kilttinä laittaa linkin kyseiseen keskusteluun. :)
Vastaukset 11
Vanhimmat
Itsekkin mietin samoja asioita. Toivottavasti joku asiasta oikeasti tietävä vastaisi tähän. Eläinkaupasta kysyin tätä, niin suosittelivat käymään näillä sivuilla:
http://mushbarf.com/fi/product-category/mush-barf-vaisto-puppy-formula
http://mushbarf.com/fi/product-category/mush-barf-vaisto-starter-formula
Muuta eivät kyllä osanneet sanoa. Kysyin asiaa myös raakaruokintaan erikoistuneelta koiranruuan myyjältä, joka kasvattaa koiria itsekkin. Hän sanoi antavansa pennuille raakaruokaa ja pentunappulaa sekaisin.
Täytyy ottaa nuo linkit talteen! Kuulostivat hyviltä. :) Kiitoksia!
Mutta tosiaan olisi mukava kuulla ihan omistajilta miten he aloittivat tämän raakaruokinnan pennun kanssa ja ylipäätänsä raakaruokinnasta oman koiran kanssa. :)
Meillä on lopetti nappuloiden syönnin, n. kolmen kuukauden ikäisenä, nyt on vuoden eikä mitään ongelmaa ole ollut, päinvastoin. Hyvä kuntoinen ja hyvä turkkinen koira, annoin siis raakalihaa, mushin valmisruokia neun pentutuotteita. Nyt syö aikuisten mushia ja neuta, kun on herkkävatsainen ollut aina, niin pakko antaa sitten turvallisia tuotteita. Neulla on kypsiä penturuokia, eikä tarvitse mitään muuta antaa.
niin ruokit pennun teollisella ruualla, että se oikeasti saa ruuasta tarvitsemansa aineet.
Leiki raakaruokinnan kanssa sitten vasta, kun koira on aikuinen ettet enää pilaa pentua väärällä ruokinnalla.
Pennun luuston saa pilattua syöttämällä pelkkää velliä!!! Perimä on se mikä sen useimmin aiheuttaa. Raakalihat/valmiit barf pötköt ovat oivaa ja vatsaystävällistä ruokaa pennulle. Jos jotakuta askarruttaa vitamiinien yms. muiden saanti ravinnosta voi ensikuukaudet antaa yhden päivän aterioista pelkkää kuivamuonaa. Itse tein näin ja terve sakemanni kasvoi :)
Höpö höpö. Miten pentu saa teollisesta ruuasta kaiken tarvitsemansa, jos vaikka sen vatsa menee sekaisin ja se paskoo kaiken löysänä ulos. Jos pentu on ns läpipasko. Minulla oli tällainen pentu ja siirryttiin raakaan ja vatsa alkoi toimia normaalisti. Koira on kasvanut hienosti, turkki kiiltää ja on näyttelyissä saanut nimenomaan kehuja turkin kunnosta ja luustosta.
Noista teollisista ruuista alkaa vitamiinit ja hivenaineet huveta, kun sen pussin avaa. Nappuloita ei pysty mitenkään säilyttämään niin ilmatiiviisti, että vitamiinit säilyisivät.
Me siirrytiin oman chihuni kanssa suoraan nappulasta raaka ruokaan. Kun olin antanut vähän raakaa ruokaa, ei nappula enään kelvannut. Barffinetissä voi käydä paikan päällä tiedustelemassa pennun raaka ruokinnasta. Mun käsittääkseni luuta 25%, kasviksia 25% ja lihaa loput 50% päivän ruuista.
Koiranpentu voi yleensä paremmin raakaruokinnalla. Siinä ei ole teollista ruokaa kuten nappuloissa. Raakaruoasta se saa enemmän irti kuin teollisesta ruoasta.
Meillä siirtyi koira pentuna itse raakaruokintaan, tosin syö kypsiä neu-tuotteita myös. Alkuun pistin nappuloiden sekaan jauhelihaa, söi jauhelihat ja nappulat jätti syömättä, jauhelihaa pistin kokeeksi, kun ei tahtonut nappulat mennä enää. Ja kyllä nyt vuoden ikäisenä eläinlääkäri on terveeksi edelleen todennut, eli ei ole ongelmia ilmaantunut, hyvä kuntoinen herramies tuosta on tullut.
Kiitoksia kovasti! :) Voin siis hyvillä mielin aloittaa pennulla raakaruokinnan. Perheessäni on metsämiehiä kaksinkappalein minkä kautta voin saada luita ja sisäelimiä.
Raakaruokinta on minulle itselli vielä sen verran uusi asia, että täytyy vielä perehtyä siihen huolella ja kunnolla. On mukavaa saada ihmisiltä palautetta raakaruokinnasta omien koiriensa kohdalla. Valitettava asia se on, että teolliset ruuat ovat (jotkut eivät kaikki) osittain sellaista kökköä, että siitä moni koira saa allergian.
Haluan kuulla mielelläni lisää teidän kokemuksistanne myös aikuisten korien kohdalla. :)
ps. Jostain kumman syystä suomi24 ei antanut alkuperäistä nimimerkkiäni käyttöön niin joudun lisäämään perään 1.
Suurin osa teollisesta on kökköä, jossa lihaa on alle puolet, kaikkea muuta niihin tungetaan, osassa on alle 10%:a lihaa. Näiden teollisten tilalla, voi antaa lohi-öljyä tai muuta öljyä jos koira on allerginen kalalle. Ja muista pennulle aloittaa broilerin siivillä nuo luuateriat, helposti sulavaa ja pehmeää, meillä ainakin ovat herkkua