Jatkuvasti tappioita tekee Talvivaara.
Jokohan ne kohta sulkee koko puljun ?
Jokohan ne kohta sulkee koko puljun ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Säästökuuri alkaa? Eikös siellä ole yt:t menossa, missähän vaiheessa ne mahtavat olla?
Miten siellä voi olla ylimääräisiä työntekijöitä ?
Aina voi tehostaa? Ja voihan jonkun homman laittaa jäihin määräajaksi.
Osalle kainuulaisista oli toiveiden täyttymys kun UBM lopetti, saihan siinä rikas naapuri kynsilleen, ja joutui vaihtamaan Mersun Toyotaan. Samoin moni "Pennanen" odottaa Talvivaaran kaatumista, se voi olla turha toivo, onhan valtio suurin omistaja.
Hahhah. Missä valtio mukana ei koskaan kaadu. Osta kuule lisää Talvivaaran osakkeita. Kohta niillä on wc-paperin arvo.
Toiset tekee, toiset junkaa.
junkaa!
Talvivaaralle jatkoa ja kannattavuutta. Kajaanissa on jo tarpeeksi lakkautettuja työpaikkoja, eikö se riitä?. Työtä kainuu tarvitsee, muutoin palaamme ryysyrannan aikoihin. Totta, hyvää siinä olisi silloin ei enään olisi ketä kadehtia.
Miksi lopetettaisiin? Jatkuu varmaan sata vuotta. Hienoa, että jotkut uskovat asiaan ja sijoittavat Kainuuseen.
Ruikuttajat on sitten erikseen. No, ruikutus loppuu varmasti aiemmin.
Talvivaara voi jatkaa kunhan toimii ympäristölupaehtojensa mukaisesti.
Tähän mennessä ei ole kyllä näin toiminut.
Aina "sopivasti" on sattunut näitä vuotoja.
Eilen Ylen uutisissa sanoivat Talvivaaran kassan riittävän nykyisellä menolla vuoden 2014 kesään asti. Sitten on taas kassa taas tyhjä ja uutta osakeantia joudutaan tekemään.
Vuonna 2015 laukeaa Talvivaaran maksettavaksi 230 miljoonan euron lainaerä.
Joten epäillä voi Talvivaaran kannattavuutta jatkossakin.
Onhan Talvivaaran osakkeista irti pyrkineet myös eläkevakuutusyhtiöt Ilmarinen ja Varma.
Niillä ei ole luottoa Talvivaaran tuottoihin.
Nykymenolla ei Talvivaaralle voi luvata montaa toiminta vuotta !
Ovat kuulemma laukkauttamassa Kajaania sanottiin uutisissa ?.On liian paljon serkusten kans tehtyjä sekopäitä,aiheuttavat riitaisuutta koko maahan.