Katumus alavalinnastani

turhautunut olo

Pääsin luokanopettajakouluun, mutta kun olen seurannut nettikeskusteluja, olen menettänyt motivaationi jo ennen koulua. Onko valmistumisen jälkeen tiedossa vain sijaisuuksia, hankaluuksia löytää työpaikkaa, epävarmuutta työn löytämisestä, poljetut palkat ja varmaan tulevaisuudessa vuokratyöfirmat, jotka alkavat pompottaa korkeakoulutettuja vastavalmistuneita opettajia? Aluksi iloitsin yliopistoon pääsystä, mutta ajatus on vaihtunut aika nopeaa. Olen harkinnut jo ennen koulua hakevani uudelleen ensivuonna koulutusalalle, jonne myös pääsin, koska tein ehkäpä väärän alavalinnan - siltä tuntuu. Pitäisi vaan löytää motivaatio lukea uudelleen pääsykokeisiin, kun kahtaa yliopistoalaa en voinut valita tänä vuonna.

Onko tiedossa, että haluan vaihtaa jonkin ajan päästä alaa vaikeakäytöksisten lasten ja väsymisen takia, kuten suuri osa opettajista ja kadun alavalintaani ja pitkän koulutuksen käyntiä. Vuosi menee hukkaan tienaamisenkin kannalta, koska töitäkin löytyisi ja joudun kitkuttelemaan opintotuella.

Miten voi motivaatio näin tippua... Ehkäpä minulla ei vain ole riittävästi kutsumusta alalle.... Tai sitten olen vain hukannut sen, miksi hain alunperin.

Nyt olisi positiivista kuulla jotain ihanaa opettajan työstä. Jonkun asian, joka auttaa jaksamaan, koska tuntuu, että sävy keskustelupalstoilla on perusnegatiivinen. Mikä on ihanaa luokanopettajan työssä..

4

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannustusta1

      Luokanopettajakoulutus antaa mahdollisuudet toimia myös muissa töissä: esim. koulutussuunnittelijana, henkilöstöalalla jne. Ehdottomasti kannattaa opiskella. Luokanopettajaksi opiskelu on lisäksi melko erilaista verrattuna muuhun yliopisto-opiskeluun. Ryhmähenki on parempi, tiiviimpi.
      Töitä kyllä löytyy, jos on valmis muuttamaan. Suosittelen, että jatkat opintoja ja teet vaikka sijaisuuksia opintojen ohessa. Kentällä kuulet paremmin, mikä on todellinen tilanne paikkojen suhteen. Mediassa aina vähän liioitellaan noita asioita. Ennen et tiedä, ennen kuin olet tehnyt työtä käytännössä.
      Itse en olisi koskaan uskonut viihtyväni erityisopettajana ja sitä työtä teen, vieläpä todella hankalien nuorten kanssa. Ikinä ei loppujen lopuksi tiedä, mikä on se oma juttu, kokeilemalla selviää.

    • Manitpois3

      Joo, henkilöstöala, human resources. Muutoin: ryhdy yrittäjäksi. Vain bisnesala nykyään on järkevä koulutusala niin korkeakouluissa kuin muuallakin. Ja sitte lähdet ulkomaille, koska Suomi sucks, tämä plutarkistinen sosialidemokratia / kepulandia!

    • turhautunut olo

      kiitos kommenteista. Tuntuu tyhmältä hakea toiselle alalle uudestaan, minne pääsin ja minkä opiskelupaikan hylkäsin tänä vuonna luokanopepaikan takia, sillä pääsykoeluvut menivät hukkaan tavallaan. Mutta jos tämä tunne on vielä ensi vuonna, haen uudestaan tuonne toiseen, uskoisin että sisua minusta löytyy, vaikkakin turhauttavaa on" laittaa hukkaan" monen kuukauden lukuprojekti. Ei kai tämä vuosi kasvatustieteitä hukkaan mene, sitäpaitsi. Ainahan opiskelusta on hyötyä. Ja tuolla toisella alalla epäilen, että onkin hyötyä pedagogisista opinnoista, ainakin hiukan. Toivottavasti tulen toisiin ajatuksiin ja päästessäni muiden opiskelijoiden joukkoon opintojen alettua tai harjoitteluun, opetusala alkaa jälleen kiinnostaa. Kyllähän minulla alunperin oli syyni hakea luokanopeksi. On ollut vain ikävä kuulla esim. yhdeltä tutultani, että "miksi ihmeessä hylkäsit sen toisen opiskelupaikan ja lähdit opettajaksi lukemaan?!" Itse en asiaa noin näe, mutta kai joillain ihmisillä on jotain asenteita opettajia kohtaan tai jotain..

    • Lillukanvarsia

      Selvitä ensin, onko ala tosiaan väärä. Luokanopettajalle kuitenkin löytyy töitä helpommin kuin monille aineenopettajille (kannattaa myös valita sivuaineet ns. työllistävästi). Jos kuitenkin opintojen alettua sinusta edelleenkin tuntuu siltä, että ala on väärä, voit joko opiskella vuoden kasvatustieteitä (tosiaan monella alalla katsovat tämän plussaksi) tai opiskella jotakin muuta vapaata sivuainetta. Yliopistoillahan on usein melko helppo opiskella aivan kaikkea muutakin kuin sitä omaa pääainetta, joten vuosi ei todellakaan mene hukkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      63
      7239
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      122
      3959
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3866
    4. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      54
      2944
    5. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      110
      2516
    6. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      59
      2325
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2162
    8. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      249
      2053
    9. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      7
      1894
    10. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      36
      1740
    Aihe