Onko perheessänne roolit hukassa?

ppsm1

Tuntuuko, että koko porukka ei osallistu arjen pyörittämiseen aivan tasapuolisesti, vaan lapset kuvittelevat elävänsä viiden tähden hotellissa, jossa palvelu pelaa? Haluaisitko omaa aikaa harrastamiseen, rentoutumiseen tai ystävyyssuhteiden ylläpitämiseen? Onko kaaos kotona ajoittain sitä luokkaa, että luet sisustuslehtiä kuin vitsikirjoja?

Etsimme perheitä mukaan Livin uuteen tv-sarjaan, jossa Supermarjona tuttu Marjo Niittyviita ja Uudenmaan Marttojen neuvoja Hanna Pikkarainen valmentavat perheitä kohti parempaa arkea. Matkan varrella jokainen perhe saa heille räätälöityä apua myös nimekkäältä vierailevalta asiantuntijalta.

Ohjelma on hyväntuulinen ja sen tarkoituksena on auttaa perheitä löytämään ilo takaisin arkeen, rennon napakalla otteella. Mukaan voivat hakea kaikenlaiset perheet kokoonpanosta riippumatta. Kerro meille, mistä kenkä puristaa, ja me panemme pulmat ojennukseen! Ohjelman kuvaukset tapahtuvat syksyllä 2013 ja hakemuksen voi jättää oheisen linkin takaa:

http://www.livtv.fi/ohjelmat/pelasta-perheemme-supermarjo/hae-mukaan-ohjelmaan

Tähän tilaisuuteen kannattaa tarttua! Osallistu pian, sillä haun viime hetket ovat käsillä. Vielä ehdit mukaan!

Terveisin Pelasta perheemme Supermarjo – ohjelman tuotantotiimi

4

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sählärisantra

      Täytyy heti ruveta naputtelemaan hakemusta.
      Kertokaapa rehellisesti, miten sen ohjelman antaman kuvan perusteella kyseinen ihminen on oikealla paikalla neuvomaan ongelmissa pyörivää perhettä? Itse katsoin kyseistä ohjelmaa ja mieleen ei mahtunut muuta kuin kuva teennäisestä, itsekeskeisestä naisesta, joka pyörittää yritystä kotonaan ja siinä pomppii aviomies ja äiti mukana. Lapset harrastaa ja harrastaa, tekee rahaa ja ovat tekopirteitä. Sitten riidellään ja äksyillään työntekijöitten kanssa,ja puhelimet soi.
      Ihan oikeesti, tällainenko on se meidän ihanneperhe?
      Minullakin on yritys, enkä voisi kuvitellakaan tekeväni noin. Työntekijöitten kanssa on tultava juttuun, tai kohta hän on entinen työntekijä. Enkä minä mene hautausmaalle riitelemään kenenkään kanssa, kyllä ne asiat on hoidettava muualla. Tosi tahditonta käytöstä.
      Ja lapsia ei hoideta, vaan valmennetaan kohti seuraavaa kisaa. Jokaisen lapsesta ei vain tule sitä huippu-urheilijaa, ei ole edes fyysisiä edellytyksiä siihen. Meillä ei tosin ole tuollaisia kuvattuja perhehetkiä. Meillä saattaa koko perhe lötkötellä sohvilla ja äidin sylissä, ei kait sen yhdessä olon tarvitse todellakaan olla kokoajan ohjelmoitua showta.
      Mitä siihen kaaokseen tulee niin en jaksa uskoa ihmeisiin, edes kyseisen superäidin kohdalla. Meillä kaikilla, kun ei ole sitä aviomiestä ja äitiä huseeraamassa taustalla, valitettavasti.

    • mintti

      Toi akka ei sais kyllä olla mikään perheneuvoja. Luulee olevansa itse täydellisyys, mutta todellisuus on aika kaukana siitä.

    • Epäuskoinen

      En oikein luota Marjon ongelmanratkaisutaitoihin tässä asiassa. Nainenhan on langanlaiha, eikä syö muuta kuin suklaata sekä muita herkkuja. En tarkoita tätä nyt mitenkään loukkauksena, mutta sitä vain, että onko hänen oma perheensä ja elämänsä sitten niin hyvässä kunnossa, että voi sen perusteella tulla muiden elämää koulimaan...

    • Kaikkea ne keksii!!!

      Ei ole! Mutta olisi jos tuohon show huh osallistuisimme.... heh... ei kiitos. En pilaa loistoperhettäni ryhtymällä turhaksi julkkikseksi!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      264
      2404
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      71
      2383
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      43
      1406
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe