Pärjääkö Adobe Photoshop Camera Raw käytöllä vai tuoko Lightroom jotain muuta lisää kuin kuvien hallintaominaisuuden.
Adobe Photoshop + Camera Raw vai Lightroom
13
659
Vastaukset
- ----
Jos ymmärtää "Lontoon" kieltä, niin tuolla on kerrottu Photoshop vs Lightroom eroista. Ei ehkä suoraan mitä haet mutta ainakin jotain aiheesta.
http://photographyconcentrate.com/photoshop-vs-lightroom-epic-battle/
Vertailusta puuttuu Adobe Camera Raw osio. Photoshopin kohdalla löytyy vain lyhyt maininta siitä.- Lisäys
Tuolla löytyy vähän tarkemmin Camera Raw ja Lightroom asiat.
http://www.thephotoforum.com/forum/graphics-programs-photo-gallery/317273-lightroom-vs-camera-raw-adobe.html
http://forums.adobe.com/message/4855659
- kuvaaja201
Lightroomi on kätevämpi käyttää mutta camera rawillakin pärjää. Ite teen peruskäsittelyt lightroomissa ja jatkokäsittelyt Adobella.
- Leicanisti
”Ite teen peruskäsittelyt lightroomissa ja jatkokäsittelyt Adobella”?
Minä teen kuvasäädön Adobella (Lightroom) ja manipuloinnin PhotoShopilla :)
Kummassakin on ominaisuuksia joita toisessa ei ole. Ajattelen niin, että Lightroom on erinomainen kuvansäätöohjelma.
Kuvamanipulointiin paras on PhotoShop CC. Minusta PhS:n hyödyllisimmät kuvansäätöominsisuudet LR:n verrattuna on Adaptive Wide Angel ja CC:n kameran ”tärähdyksen” korjaus (camera-shake filter).
http://www.youtube.com/watch?v=66yKdIXMAu8
PhotoShopista kannattaa ehdottomasti hankkia CC-versio
LR:sta kannattaa ladata versio 5.2
Maisemakuvia olen tottunut säätämään Capture One -ohjelmalla.
Tuosta blogista löytyy tietoja LR:n ja PhS:n ominaisuuksista:
http://laurashoe.com/- ????
Onko virallinen LR 5.2 versio jo julkaistu? Itse en harrasta ohjelmien esiversioita.
Voi olla että Photoshop CC versio on hyvä mutta se on siinä mielessä vähän ikävää että Adobe on muuttanut lisenssointia ja käsittääkseni siitä joutuu nykyään maksamaan kuukausimaksun. - Leicanisti
???? kirjoitti:
Onko virallinen LR 5.2 versio jo julkaistu? Itse en harrasta ohjelmien esiversioita.
Voi olla että Photoshop CC versio on hyvä mutta se on siinä mielessä vähän ikävää että Adobe on muuttanut lisenssointia ja käsittääkseni siitä joutuu nykyään maksamaan kuukausimaksun.LR 5.2 ei oikeastaan esiversio (beta) vaan kamera ja linssiprofiilien täydennystä (Canon, Casio, Fujifi, Phase One ja Sony), 7 kpl bugin korjauksia, pari uutta liukusäädintä (Spot Removal fether ja Color Noise smoothness). Kaikki hyviä parannuksia edelliseen versioon.
kts
http://laurashoe.com/2013/07/31/adobe-announces-lightroom-5-2-release-candidate-available-now/ - ????
Leicanisti kirjoitti:
LR 5.2 ei oikeastaan esiversio (beta) vaan kamera ja linssiprofiilien täydennystä (Canon, Casio, Fujifi, Phase One ja Sony), 7 kpl bugin korjauksia, pari uutta liukusäädintä (Spot Removal fether ja Color Noise smoothness). Kaikki hyviä parannuksia edelliseen versioon.
kts
http://laurashoe.com/2013/07/31/adobe-announces-lightroom-5-2-release-candidate-available-now/Olen käsittänyt että Lightroom ja Adobe Camera Raw käyttää samaa "moottoria" joten löytyvätkö nuo uudet ominaisuudet myös uudest Adobe Camera Raw:sta vai ovatko nu jotain Lightroom specifistä?
- Leicanisti
???? kirjoitti:
Olen käsittänyt että Lightroom ja Adobe Camera Raw käyttää samaa "moottoria" joten löytyvätkö nuo uudet ominaisuudet myös uudest Adobe Camera Raw:sta vai ovatko nu jotain Lightroom specifistä?
Ei löydy ACR:sta paitsi sama profiilien täydennys ACR:n versiosta 8.2 (30. 9. 2013).
Ennakkoversio löytyy tuolta:
http://labs.adobe.com/downloads/cameraraw8-2.html
(mukana GoPro jonka unohdin aiemmasta)
PhS:n CC:n Camera Shake Reduction ei ikävä kyllä ole tulossa muihin versioihin eikä ACR:n ja LR:iin (minusta inhottava keino hankkia CC:n ostajia). - Leicanisti
Leicanisti kirjoitti:
Ei löydy ACR:sta paitsi sama profiilien täydennys ACR:n versiosta 8.2 (30. 9. 2013).
Ennakkoversio löytyy tuolta:
http://labs.adobe.com/downloads/cameraraw8-2.html
(mukana GoPro jonka unohdin aiemmasta)
PhS:n CC:n Camera Shake Reduction ei ikävä kyllä ole tulossa muihin versioihin eikä ACR:n ja LR:iin (minusta inhottava keino hankkia CC:n ostajia).ps.
DNG-natiivin omistajien kannattaa myös ladata uusin versio vaikka vanhimmatkin tukee DNG-formaattia. Uudessa versiossa on korjattu väri ja kohinaprofiileja.
Nikon (NEF) tuesta (CS5–>CS6):
http://www.adobe.com/special/products/photoshop/nikonraw.html - esi vai ei?
Leicanisti kirjoitti:
LR 5.2 ei oikeastaan esiversio (beta) vaan kamera ja linssiprofiilien täydennystä (Canon, Casio, Fujifi, Phase One ja Sony), 7 kpl bugin korjauksia, pari uutta liukusäädintä (Spot Removal fether ja Color Noise smoothness). Kaikki hyviä parannuksia edelliseen versioon.
kts
http://laurashoe.com/2013/07/31/adobe-announces-lightroom-5-2-release-candidate-available-now/"LR 5.2 ei oikeastaan esiversio (beta)"
Kyllä "Release Candidate" kuulostaa ihan "beeta" tai "esiversiolta", ainakin yleisesti ottaen.
- tommi_j
Kiitos tästä http://laurashoe.com/ vinkistä
- Toinen vertailu
- ;-)
Onhan sitten vielä koko Adobe Creative Suite jos ei pelkällä Photoshopilla pärjää.
http://en.wikipedia.org/wiki/Adobe_Creative_Suite
http://www.adobe.com/products/cs6/faq.html
Näin ainakin ennen kuin homma meni "pilveen".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028182Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m997457Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot785602Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875597Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1184801Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1252568Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys572459Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e71421Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71404Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa491272