Kohti liikkuva kohde?

Reformaat.

Minulla on Canonin kymppisarjan runko, sekä objektiivit 75-300 mm f/3,5.5,6, 17-85 mm f/3,5-5,6, sekä 50 mm f/1,8.
Mikä objektiivi paras ja mitkä asetukset tulis ottaa huomioon, jotta kohti liikkuva kohde saatais tarkaksi ja liike pysäytettyä?
Onko tämä nyt rungosta kiinni vai objektiiveista?
Suoraan kameran edestä esim. vasemmalta oikealle saan kyllä juuri niin tarkan kuvan kuin haluan. Mutta kohti tuleva on aina niin vaikea, kun tuntuu ettei kamera ehdi missään vaiheessa tarkentaa, vaan aika menee siihen kun se meinaa ja meinaa. Kohde on mennyt jo ohi ennen kuin ehdin ensimmäistäkään kuvaa saada. Onko ainoa vaihtoehto manuaalitarkennus?

1

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bdfaghf

      Kaksi asiaa:
      -Tarpeeksi nopea suljinaika (ei aina mahdollinen)
      -Kohdetta seuraava tarkennus.

      Seuraava tarkennus on nimeltään AI-servo. Laita se päälle kun kuvaat liikkuvia kohteita.
      Silloin kuitenkin on paikallaan pysyvien kohteiden kuvaus vaikeaa, koska kamera tarkentaa heti uudestaan, kun yrittää uudelleen rajausta.
      Asian voi estää, jos siirtää tarkennuksen laukaisijasta johonkin ohjelmoitavaan takanappiin ja käyttää sitä peukalolla. Uusissa rungoissa on peukalon kohdalla AF-painike, joka on myös ohjelmoitavissa.

      Kun sen oppii on peukalotarkennuksesta se etu, että kamera voi aina olla AI-servo asennossa ja takennus tapahtuu vain AF-nappia peukalolla painettaessa.

      Kiinteissä kohteissa tarkennetaan haluttuun kohtaan ja kun peukalo nostetaan jää takennus paikoilleen, kunnes nappia painetaan uudelleen.

      Sarjakuvauksessa on painettava nappia koko ajan kun kohde liikkuu.
      Sarjakuvaus pitää aloittaa keskimmäisellä tarkennustäplällä ja jotkin kamerat ei osaa muuta käyttääkään, vaan tämäyttävät tarkennuksen taustaan.

      Tuo pitkä zoomi on aika hidas seuraamaan, mutta senkin kanssa tulee toimeen, jos osaa esitarkentaa. Jos kamera joutuu hakemaan koko tarkennusalueen edestakaisin ei mikään objektiivi ehdi mukaan nopeissa tilanteissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      246
      4502
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      78
      1689
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1532
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1251
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      89
      1185
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      46
      1017
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    Aihe