Kuuluuko lapsen avustaa opettajia?

perheen (perä)pää

Minusta ei. Siksi olenkin kieltänyt opettajia teettämästä lapsellani tehtäviä mitkä ei kuulu opetukseen. Kaikki tavaroiden siirrot, oven avaamiset ja taulun pyyhkimiset hoitaa aina opettaja itse.

6

143

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opettajan esmies äit

      Tuo on totta, jotkut opettajat teettävät omia töitään oppilailla, kun eivät itse viitsi. Hyvä se on joka tunti huilaa 15 min ja syödä viinereitä ja olla talvisin lämpimässä, kun muut oppilaat ja kouluavustajat tekee kaiket työt. Opettajilla on liian suuret palkat työhön nähden.
      He sättäävät ja lähettelevät tekstiviestejä ja juoruavat oppilaista toisten kanssa.

      Siksi me tarkkailemmekin täysin rinnoin meidän koulun opettajien toimia, ja annamme muistutuksia ja ohjeistamme heitä. Olemme opettajien pomoja ja vastaamme siitä että he tekevät työnsä hyvin ja kunnioittavat lapsia, ovat nöyriä itse ja kuuntelevat meitä viivsaampia.

      TARKKANA PITÄÄ OLLA, VARSINKIN EKALUOKKALAISTEN KANSAS, SILLOIN ON AINA JOKU VNHEMPI TÄYSTARKKAILEMASSA OPETTAJIA.

      Mutta koska maksamme veroistamme pakat, olemme opettajien esimiehiä ja näin olle työhömme kuuluu opettajien täysi tarkkailu.

    • nainen4

      Tämä toinen neropatti olisi kouluaikanaan voinut opetella kirjoittamaan, menee pohja tuolta isottelulta☺

      • että semmoisia muist

        Mulla oli niin huonot opettajat äidinkielessä, etteivät ne itsekkään osannut, miten sitten oppilas?

        Mun opettajilla ei olllut aikaa kun ne oli kahvilla, ja söivät viinerieitä, tai luku me naisia. Muistan kerrankin, mu opettaja oli 30 min myöhässä tunnilta. Kerran se sanoi että tällä tunnilla kirjoitatte aineen, syksy saapuu. Hah.. oli niin huono, että sai taas tunnin olla vaan ja lukea avotakkaa.

        Kerran siltä putosi kynä, ja sanoi että reetta nostappa kyynä, itse ei viittiny ja laitto oppilaan töihin. Kureliivit ei antaneet periksi.


    • 3:n lapsen äiti

      Oletko perheen (perä)pää miettinyt mikä sun ongelma oikein on?

    • Ammattikasvattaja

      Tiedätkös peräpää... Tunnen oikeastaan surua puolestasi. Sinulla oikeasti ei ole parempaa tekemistä eikä järkevämpää sanottavaa...

    • Lapsen parhaaksi*

      Luoja ei laiskoja elätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4602
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1837
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1550
    4. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1016
    5. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      108
      1005
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1001
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      913
    8. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      842
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      45
      817
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      798
    Aihe