Eli perheessä on yksi cairnterrieri narttu todella sosiaalinen ja kiltti pieni koiria ollut kylässä ja on heti ottanut pennukseensa ja hoiviinsa eli tämän vuoksi voisi ehkä onnistuakin. Mutta perheessä on kaksi aikuista ja kolme lasta joiden iät ovat nämä 5v 11v 12v. eli mitä olette mieltä voisiko olla hyvä mahdollisuus hankkia chihuahua perheeseemme?
Eli chihuahua lapsiperheeseen??
2
176
Vastaukset
- Chihuahuan omistaja
Totta kai voit mutta kannattaa hankkia rodusta tietoa paljon ennen kuin päätätte (huom sen pitää olla perheen yhteinen päätös) ottaa chihun. Usein kuvitellaan että chihut eivät tarvitse paljoa liikuntaa. AIIVAN VÄÄRÄ KÄSITYS. Chihuahuat tarvitsevat aivan yhtä paljon liikuntaa kuin muutkin koira rodut n. 6 km lenkkejä päivittäin. Koira voi paljon paremmin kun se saa yli 6km lenkkejä päivittäin. Kaikki koirat. Koira puistot eivät vastaa lenkkejä vaikka koira purkaisikin energiaa siellä. Koirapuistoon mennään vasta lenkin jälkeen. Pitää myös tehdä lasten kanssa selväksi miten koiria ( niin isoja kuin pieninkin ja oli se sitten chihu, cairn tai vaikka kultsi) käsitellään. Muistakaa kaikki koiran tulevat koiran omistaja kuin nykyisetkin että koiralla kuin koiralla on oltava rajoja. Pienillä koirilla samat säännöt kuin isoilla ja tämä ei poikkea chihusta tai mistään muustakaan koirasta. Asettakaa samat rajat pienelle koiralle kuin isollekkin (kumminkin järkeä käyttäen) koiralle asettaisitte. Ne ovat molemmat koiria. Itselläni on viiden koiran lauma joista yksi on chihu, kolme on perhoskoiraa ja viides on bordercollie. Kiitos kaikille ketkä lukevat tämän. :)
- meillä toimii
Meillä on vielä pienempiä lapsia ja on chihuahua. Meillä lapset ei saa koskea koiraan ilman lupaa ja koiralla on oma paikka mihin vetäytyy kun haluaa olla rauhassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614418KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523261Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492544Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?532524- 1102235
- 241893
- 231662
- 301626
- 1691530
- 361265