Eli chihuahua lapsiperheeseen??

Mietteliäs!

Eli perheessä on yksi cairnterrieri narttu todella sosiaalinen ja kiltti pieni koiria ollut kylässä ja on heti ottanut pennukseensa ja hoiviinsa eli tämän vuoksi voisi ehkä onnistuakin. Mutta perheessä on kaksi aikuista ja kolme lasta joiden iät ovat nämä 5v 11v 12v. eli mitä olette mieltä voisiko olla hyvä mahdollisuus hankkia chihuahua perheeseemme?

2

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chihuahuan omistaja

      Totta kai voit mutta kannattaa hankkia rodusta tietoa paljon ennen kuin päätätte (huom sen pitää olla perheen yhteinen päätös) ottaa chihun. Usein kuvitellaan että chihut eivät tarvitse paljoa liikuntaa. AIIVAN VÄÄRÄ KÄSITYS. Chihuahuat tarvitsevat aivan yhtä paljon liikuntaa kuin muutkin koira rodut n. 6 km lenkkejä päivittäin. Koira voi paljon paremmin kun se saa yli 6km lenkkejä päivittäin. Kaikki koirat. Koira puistot eivät vastaa lenkkejä vaikka koira purkaisikin energiaa siellä. Koirapuistoon mennään vasta lenkin jälkeen. Pitää myös tehdä lasten kanssa selväksi miten koiria ( niin isoja kuin pieninkin ja oli se sitten chihu, cairn tai vaikka kultsi) käsitellään. Muistakaa kaikki koiran tulevat koiran omistaja kuin nykyisetkin että koiralla kuin koiralla on oltava rajoja. Pienillä koirilla samat säännöt kuin isoilla ja tämä ei poikkea chihusta tai mistään muustakaan koirasta. Asettakaa samat rajat pienelle koiralle kuin isollekkin (kumminkin järkeä käyttäen) koiralle asettaisitte. Ne ovat molemmat koiria. Itselläni on viiden koiran lauma joista yksi on chihu, kolme on perhoskoiraa ja viides on bordercollie. Kiitos kaikille ketkä lukevat tämän. :)

    • meillä toimii

      Meillä on vielä pienempiä lapsia ja on chihuahua. Meillä lapset ei saa koskea koiraan ilman lupaa ja koiralla on oma paikka mihin vetäytyy kun haluaa olla rauhassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      66
      2191
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1826
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1344
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      980
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      210
      975
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      90
      967
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      915
    8. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      756
    9. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      750
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      719
    Aihe