Talo on 40-luvulla rakennettu. Haluaisin paitsi eristyksen takia, myös muistakin syistä laittaa sileät sisäseinät. Eristystä ei tarvita, hirsi pitää kylmän hyvin. Kyseessä on siis enemmän esteettinen ratkaisu. Ihan vaan jotain lastulevyä kiinni vai mitä kannattaa laittaa?
HIrsitalon sisäseinät sileiksi
10
2668
Vastaukset
- g46rt
pinkopahvi puukuitulevy tai kipsilevy. hengittävällä pinnoitteella tai kiinnitysaineilla. Itse laittaisin puukuitulevyn suoraan hirteen jonka päälle pystykoolaus 60cm:n jaolla. Kool.väleihin voi laittaa vielä toisen puukuitulevyn. Ruuveilla (pystykool) kiinni ja pahimmat mutkat ja vinoudet kiilalapuilla. Kool.väleihin ylös ja alas lausanpätkät listojen ja kipsilevyn kiin. varten.
Ei missään nimessä lastulevyjä tms. - puukuitua
pinkopahvi tai puukuitulevy,
ei kipsiä sanoisin minä - Hirttä
Älä nyt lastulevyllä peitä hienoa hirttä! Mutta jos sileää pitää olla, puukuitulevy.. Ei kipsiä mökkiin, se on herkkä kostumaan ja homehtumaan.
- tg42t b
Paitsi ettei kipsi homehdu. On esim. aika yleinen rappausmateriaali vanhojen hirsitalojen ulkopinnoilla.
Se, millä kipsi pinnoitetaan on ratkaisevassa osassa.- Hirttä
Taitaa olla aika erilaista kipsiä kuin nykyiset kipsilevyt. Kun ostimme nykyisen talomme, löytyi vesivahinko yläkerran suihkuhuoneesta. Kun kaikki pinnat purettiin, kipsilevyt, jotka olivat olleet seinässä pari vuotta, olivat alhaalta metriin asti ihan mustuneita -homeessa tms. Sen sijaan purut välipohjassa aivan kirkkaat ja ok, vaikka vesi oli valunut läpi.
- 17+10
Hirttä kirjoitti:
Taitaa olla aika erilaista kipsiä kuin nykyiset kipsilevyt. Kun ostimme nykyisen talomme, löytyi vesivahinko yläkerran suihkuhuoneesta. Kun kaikki pinnat purettiin, kipsilevyt, jotka olivat olleet seinässä pari vuotta, olivat alhaalta metriin asti ihan mustuneita -homeessa tms. Sen sijaan purut välipohjassa aivan kirkkaat ja ok, vaikka vesi oli valunut läpi.
Kipsilevy vetää vettä kuin sammal… ja homehtuu vielä mokoma. Kipsilevyä vain rutikuiviin tiloihin.
Jos ei kipsilevy taas vedä vettä, niin sopii kysyö, mitä myrkkyä siihen on laitettu?
olikohan minkälainen esteettinen syy? meinaan jos hirsi on tummentunut, niin minulla on keino saada se alkuperäiseen loistoonsa..
- k88u
Itsellä myös vanha hirsitalo. Omalla kohdalla esteettinen syy olisi se, että en "jaksa" tuota puuseinää enää. puuta on katossa, lattiassa ja seinissä. ja seinät ovat pyöreäpintaiset, eivät sileät.. eli itse haluaisin (ainakin nyt toistaiseksi) sileät seinät.
- hirsi on kaunis
Sähköhöylällä saa vanhat hirret valkeamaan -----kuin uutta.
- Rak.rest.art.
On tullut sekin muuten nähtyä. Vanhan tuvan piilutut seinät oli "korjattu" sähköhöylällä. Isäntä ylpeänä esitti kättensä jälkiä ja kertoi olleen kova työ..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413918Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3563041Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131967Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101675Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41119- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar39884Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23831- 70808
- 44794