Marsulle nokkonen

tietämätön

hei miten nokkosen lehdet kuivatetaan marsulle?

6

1619

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+11

      Itse olen tehnyt niin että olen laittanut sanomalehtien väliin ja painot (kirjoja) päälle. Sitten parin päivän päästä kokeillut poltteleeko enää ja jos ei niin antanut marsuille. Ja kyllä kelpasi.(:

    • tietämätön

      Näytti maistuvan tuoreet nokkosetkin ihan hyvin.

      • hyisua

        EI! Tuoreita nokkosia ei saa antaa, koska ne voi pitsää marsua.


    • kuultua.

      Eikös ne polttavat osat ole siinä varressa. Aina vain lehdet kerätään, ei varsia. Jos vessassa on lattialämmitys, siinä voi kokeilla kuivata. Toinen on jääkaapin yläpuolella oleva kaappi. Nämä olen vain kuullut, en itse ikinä kokeillut. Uunissa onnistuu myös, Vähän lämpöä ja patalappu luukun väliin. Se huono puoli että vie hirveästi sähköä ennen kuin ovat täysin kuivia. Ja jostain luin että nokkoset pitäisi kerätä heti kesän alussa, ravintoarvon(tms) vuoksi.

      • Anonyymi

        Nokkosen pistävät osat ovat lehden ala puolella joten ei raakota nokkosen lehtiä marsuille


    • 20+17

      Tuoreitakin kyllä saa antaa jos marsulle vaan kelpaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      35
      4135
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      3992
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3107
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2984
    5. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2911
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      71
      2685
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      96
      2429
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      117
      2053
    9. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1750
    10. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      43
      1711
    Aihe