Volvo

Sisun mieäs

Olipa huono? Kertokaa nyt kokemuksia. Ei todellakaan ole meikäläisen auto. Pysy Sisussa.

15

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tomppa1234566543234
    • sisu kurkussa

      Kuka hullu enää Sisun paskalla aja? Auto on ruma päältä ja sisältä täyttä paskaa onneksi niitä ei enää tehdä!

    • insenjöri sörsselsön

      mikähän volvo kyseessä,,kerro toki lisää.

      • tomppa1234566543234

        volvo l475...


    • tehtailija Suomesta

      Lisää vettä myllyyn: Sisun tehtaan omistaa suomalainen henkilö, joka uskoo, että kotimaisella työllä ja osaamisella saa aikaan kuorma-auton, jolla voi tehdä TÖITÄ. No, osaa ne ruothalaasethkin, ainakin Volvon osalta. Tosin Volvon laariin kaadettu raha on melko iso jos vertaa vaikka Kreikan tukipakettiin - ei taida monikaan osata yhdistellä näitä asioita: se on yksi ja sama miten sitä rahaansa ulos Suomesta kantaa, kataistukina vai sinisilmäuskossa, että lahden toisella puolella osataan tehdä hyviä autoja. Ja joojoo, ostaa ne alihankintana Suomesta - jalostusarvoltaan alempia tuotteita - ei niistä katteet tule koskaan olemaan korkeat.
      Hatut pois päästä nulikat, suomalainen tehtailija (ja työmiehet) on aina monin verroin parempi vaihtoehto kuin ulkomainen massa- ja halpistuote. ni

      • ei sisämarkkinoita

        scania-vabis ja volvo lastvagnar työllistää melkosesti suomessa.


      • Hemulin56

        Kyllä kuule Volvo konserni on maksanut minunkin elämiseni ja aika hyvin vielä, mitä suomalaisilta yrityksiltä on saanut ei saatan mitään. Työskentelin Suomalaisessa firmassa nimeltä Kone, niin sanottiin että ei viedä suomesta työpaikkoja vaan miten kävikään sinne meni puolaan suurin osa tuotannosta ja lopputili. Siinä sitä suomalaisuutta!!! niin ja katsokaapas sinne sisun konehuoneeseen kenen moottori siellä on?


    • s*omalainen valkona

      Siinä onkin Hemulin56 perustelu ulkoistaa muiltakin, kun omalle kohdalle on niin käynyt. Tuolla logiikalla ja pienenpienellä katkeruudella ei tätä(kään) maata pelasteta. 'Herrat' on kovia päätöksissään eli eivät nenäänsä ja palkkapäiväänsä pidemmälle ajattele, ei näemmä suurin osa automiehistäkään.
      Volvo ja Scania (eli saksalainen Man/VW) ovat suuria alihankkijoita Suomessa, eivätkä sitä varmasti lopeta, vaikka osa auto-ostoista kohdistuu Sisuun. Kotimaisuusaste on Karjaalla tehdyssä autossa 80 %:n luokkaa, Scaniassa ehkä Volvoa suurempi suomalainen kotimaisuusaste eli prosentteja tai sen osia. Mutta kuinkahan ruotsalainen/saksalainen scaniakaan on, jos kerran Suomestakin jo niin paljon ostetaan? Puhumattakaan alihankintaostoista Puolasta, Turkista, Kauko-Idästä. Työ on suurin kuluerä ja kotimaisuusasteen nostaja, myös pitkien sarjojen ja robottien valmistamissa k-autoissa.
      En ole kovinkaan tyytyväinen Sisun kumppanin valintaan, jos Daimler/MB nostaa herneet, on tehdas taas vaikeuksissa. Volvon/Scanian moottorit ja erityisesti iShifti olisivat sinänsä parempia ja turvallisempia, mutta kun ne eivät myy.

    • kilpailu kovaa

      sisu pitäis liittoutua jokun kiina kuormuritehtaan kanssa,kinkit pääsis
      eu markkinoille ja sisu sais tuotantoa karjaalle.Hyndau olis myös järeä
      kuorkki.ja valtava halu laajentua

    • Rahti-ari32

      Miksi volvosta kuuluu kokoajan ääni,kuin se tekisi jotain tasosäätöä ilmapusseilla? Oli auto liikenteessä tai parkissa (käynnissä) Mitäs se sihahtelee?

      Pistäny vaan merkille,kun nähnyt volvoja. Itse tulee Scanialla ajeltua niin ei R500 sellasia ääniä pitele.

      • F1025

        Volvot on ihan paskoja, venttiileitä, antureita, vaihdelaatikkoja, kuivureita ja sähköjohtoja saa olla uusimassa kokoajan, jos auton on oltava tuottavassa työssä, niin kannattaa harkita jotain muuta merkkiä.


      • yksilöitä ovat kaikki
        F1025 kirjoitti:

        Volvot on ihan paskoja, venttiileitä, antureita, vaihdelaatikkoja, kuivureita ja sähköjohtoja saa olla uusimassa kokoajan, jos auton on oltava tuottavassa työssä, niin kannattaa harkita jotain muuta merkkiä.

        ha... samaa paskaa ne muutkin on... vaiha uudempaan niin viat vähenee...


    • scania vabis

      saiski jostain tuon f10/f12-25 volvon uutenaja sen aikasen volvo huollon.

    • R+730=nolla

      Siinä on man/vaapis ihailijoille raarollista uutisointia isänmaallisella (ruohtalaisella) kateetilla: http://www.talouselama.fi/uutiset/taysin kasittamatonta koko tuotanto puolaan suomen jo sopeutettu tehdas konkurssiin/a2203348
      Ja eiku uutta Scaniaa ostamaan, etteivät vaan lakkaa ostamasta alihankintaosiaan täältä meiltä.

      • daf mies

        vielä scaniaa armeijalle!ostakaa sisut


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      188
      11113
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      48
      4522
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      69
      4208
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      199
      3688
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      102
      3504
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      100
      3363
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      73
      2000
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1345
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      1050
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      278
      1005
    Aihe