lopettakaa new age jutut

nonewage

Hei!
Olen itse harrastanut new agea vuosia ja pitänyt sitä harmittomana.Sitä se ei ole. Lopeta kaikki new age jutut niin säästyt monelta harmilta

6

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -----

      Onko teosofiakin New Agea? Jotkuthan ainakin ajattelevat tuolla tavoin....ja kyse lienee useimmiten siitä, että koetaan syvällisempi totuus häiritseväksi. Uskotaan - tai ollaan uskovinaan - mm. Enkeleihin, mutta jos joku näkee Enkelin, tai jopa kommunkoi Enkelin kanssa, niin se onkin sitten jo New Age-kokemus. Entä ilmestykset, joita nyhistoriakin tuntee? Ovatko ne New Agea vai uskonnollisuutta, vai sekä että? Tai ufoilmiö, joka nykyään askarruttaa yhä useampia ihmisiä ja minkä kiistäminen on nykyään yhä vaikeampaa?

      Silloin kun ihminen ei haluakaan aidosti ajatella ja tietää, niin leimaaminen on eräs keino totuuden ja oman vastuun välttelemiseen. Ideologia ei kuitenkaan saisi olla itseisarvo sinänsä, vaan pitäisi kunnioittaa objektiivista totuutta, vaikka se joskus saattaa olla ristiriidassa omaksi koetun ideologian kanssa.

      Tiedon suhteenhan on useinkin se ongelma, että on vaikea tietää mikä tieto on oikeaa, ja mikä ei ole. Teosofiakin on jakautunut oppiriitojen seurauksena, mutta laajaa ymmärrystä ja suosiota on saanut osakseen Alice A. Baileyn kanavoimat teokset (Baileysta 33 000 000 interethakutulosta vrt. H. P Blavatskysta 880 000 hakutulosta). Jotain totuutta New Ageksikin leimatuissa asioissa täytynee olla.

      Uskonnot ovat suuren haasteen edessä nyt kun ufoja näkyy yhä enemmän taivailla ja ihmiset kaipaavat vastauksia ja tietoa, eivätkä totuuden välttelyä. Ufokysymystä ei voi sivuutaa enää negatiivisesti leimaamallakaan, sillä niin laajasta ja yleisestä ilmiöstä on kyse maailmanlaajuisesti - ja miksi ihmeessä pitäisikään ajatella ufoasiasta vain pahaa, jos on luottamusta jumalalliseen taivashallintoon?

      Esimerkiksi kristinopissa on paljonkin asiaa ja tietoa mikä vastaa totuutta ja todellisuutta ja osa tiedosta voidaan todeksi osoittaakin(mm. ilmestykset ja Enkeleiden olemassaolo), mutta sitä on vaikea kiistää, että on siellä myös kyseenlaista tietoa, kuten ikuinen Helvetti-uskomus). Ehkä kuitenkin järki vähitellen on tulossa mukaan uskonnollisuuteenkin - ja tietokin. Katolinen
      kirkkohan on ottanutkin jo jonkinlaista kantaa maan ulkopuoliseen elämään.

      Ufokysymyksen ratkaisu tulee johtamaan väistämättä moniin kysymyksiin jotka ovat suuri haaste kaikille uskonnoille. Ovatko ufot kuitenkaan varsinainen uhka hengellisyydelle? Mielestäni eivät ole, sillä ufot voivat olla joskus myös "Taivaan joukkoja", eli ufot voivat edustaa joissakin tapauksissa Taivaallsia Hierarkioita korkeammista - ja korkeimmista - dimensioista ja mikäli esimerkiksi Raamatun ilmestyskertomukset(mm. Hesekiel) ja taivaalla liikkunut Bethlehemin tähti ovat tosikertomuksia, niin ne voivat selittyä henkimaailman ufoilla ("Jumalan ufoilla").

    • jäi epäselväksi

      Et sitten aloittaja kertonut, mitä New Agen "harrastamisesi" käytännössä piti sisällään ja mitä epämukavaa tai haitallista siitä seurasi.

      • ei aloittaja

        Itsekkin aiemmin new age harrastamisessa mukana; teosofia, ufot, luonnon uskonnot, knesiologia, yrtti, tippahoidot, erilaiset vaihtoehtohoidot, .........

        Ei siinä varmaankaan mitään epämukavaa tämän maailman silmissä ole varsinkin kun itse on siinä mukana korvia myöden. Mutta näillä epäjumalanpalveluksilla ei päästä iankaikkiseen elämään (en nyt tarkoita uudeleensyntymisoppia, joka new agessa on). Jeesus Kristus on ainoa oikea Tie, Totuus ja Elämä. Ja ainoastaan Hänen kauttaan päästään Jumalan yhteyteen. Hänen syntiensovituksensä tähden Golgatalla. Jokainen meistä on syntiä tehnyt ja tarvitsee pelastusta. Lukekaa Uuden Testamentin pelastussanoma evankeliumi!

        Ottakaa selvää.
        Älkää antako eksyttää itseänne jälleensyntymiseen, myös että Jeesus olisi yksi joistain profetoista tai Maitreyan profeetta tai yhteistyö toveri.

        Jos/kun rukoilet, saat Jeesuksen Herraksi ja Vapahtajaksi, sanoudu irti kaikista entisistä uskomuksistasi, jotka vievät harhaan.


    • jätä muu

      Kyllä teosfiakin saa uskontojen ja filosofioiden sekamelskaa edustaa.
      Vain Jeesus Kristus on tie, totuus ja elämä. Joh, 14:6 Vain Jeesus on avain pelstukseen, rauhaan ja Jumalan yhteyteen.

    • wrgqrg

      Väärin! Emme tarvitse uskontoja, pappeja , kirkkoja. Nyt on menossa viidenteen ulottovuuteen siirtyminen , emme siis kaipaa dogmaattista hapatusta tai uskonnon pakkotyrkytystä.

      • Tuhontie.

        Kannattaa pysyä kaukana new age höpinöistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5027
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      64
      1904
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      112
      1803
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1670
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1614
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      226
      928
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      901
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      43
      853
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      813
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      782
    Aihe