Mikä on LUOTETTAVA netin nopeuteen soveltuva testi
Minulla on dna kaapeli yhteys
Tämäkö .http://www2.dna.fi/nopeus/nopeusmittari
Vai tämä , http://www.speedtest.net/
Netin nopeus testit
14
1190
Vastaukset
Speedtest on ollut luotettava nopeustesti sivusto. Tuosta DNA sivustosta en osaa sanoa.
- öokhuyfddsz
Mikä on luotettava nopeustesti?
Kannattaa kokeilla monia eri nopeustestejä ja sitten laskea keskiarvoja nopeuksista jotta saa kuvan siitä oman netin nopeudesta.
Netti kun ei ole mitenkään stabiili. Jonain päivänä se toimii nopeammin kuin toisena päivänä. Ruuhkat vaikuttavat myös.
Yleisesti ottaen Speedtest on hyvä palvelu.- !!!
Olen havainnut, että joinakin MINUUTTEINA voi nopeus olla eri, kuin toisella minuutilla!
- ====
Haarukoi noilla arvoja, kun suuntaa-antavia ovat kuitenkin
http://www.sonera.fi/nettiyhteydet/mittaa nopeutesi/nopeustesti
http://ruutumittari.saunalahti.fi/saunamittari/
http://ruutumittari.saunalahti.fi/saunamittari/
http://nopeustesti.kponet.fi/
http://nopeusmittari.net/
http://www.bandwidthplace.com/ - simppeli versio
Pistä tämä lautautumaan
ftp://ftp.funet.fi/dev/1GBnull
ja katso, mitä selain/latausohjelma näyttää nopeudeksi - Vaihtelee
Onpa niissä heittoja:
Sonera 78,21/9,33
Saunalahti 90,3/8,95
KPOnet 28,20/-
Nopeusmittari 6,67/-
Speedtest 93,30/9,01
1GBnull Core FTP:llä 9,5 MB/s eli noin 76 käännettynä samoihin arvoihin ylääolevien kanssa.
Mikä noista sitten luotettavin? Soneran, Saunalahden ja Speedtestin tuloksiin luottaisin noista eniten. Nopeus vaihtelee eri mittaussivuilla.
- 24-1 dsl
Kyllähän nuo kaikki varmasti luotettavia ovat ja oikein näyttävät, miksei näyttäisi.
- 24-1 dsl
vapunen kirjoitti:
Ei ole kaikki luotettavia. Tuli juuri äsken testattua tarkemmuin noita.
Tarkoitin, hieman kieli poskessa, että ne näyttävät nopeuden oikein noihin palvelimiin. Eikös se sen hetkinen nopeus oli se tärkein nopeus. Milloin saadaan suomi24:seen nopeusmittari?
- ....................
Mitäpä sitä testailemaan, kyllä sen huomaa jos tökkii.
- Vaihtelee
Ihmettelin vain, mistä noin suuret heitot johtuu???? Sen ymmärrän, jos testaan jotain Argentiinan serveriä, mutta Suomen sisällä.
Speedtestillä tulee yleensä parhaat pingit Elisa/Tallinna tai Nebula/Helsinki. Paras DL tulee taas Academica/Espoo.
Periaatteessa ihan sama on DL 90 tai 95.- olk olk
Speedtest ja Soneran nopeustesti ovat mielestäni olleet ihan luotettavia, Saunalahden saunamittari vaikutti myös ihan hyvältä kun nyt kokeilin. Nuo muut näyttivät ihan puutaheinää tai käyttivät ulkomaisia palvelimia testin suoritukseen. 1GBnull-tiedoston lataus on hyvä reaalimaailman testi, ja siinä saa tuloksen muodostettua pidemmän yhtäjaksoisen latauksen ajalta, mikä tasoittaa hetkellisten pomppujen ja nytkähtelyiden vaikutukset paremmin.
Kannattaa kokeilla usealla eri testillä eri aikoina. Esimerkiksi juuri nyt Soneran testi antaa minulle huononpia tuloksia kuin yleensä (viisarin osoittama lukemakin pompsahtelee erikoisesti), vaikka Speedtest, Saunamittari ja IGBnull antavat samoja lukuja kuin ennenkin. En usko, että Soneralla on omaa erillistä palvelinta ja yhteyttä nopeustestipalvelimelle, joten muu liikenne voi joskus häiritä mittaamista.
Itse testailen tätä sauniksen mobiili-laajakaistaa latamaalla jonkun riittävän ison, vaikkapa 100 megan kokoisen tiedoston, siinähän sen lautausnopeuden näkee. Jonkun kerran testattu lähetys nopeutta kaverin kanssa. Download pyörii siinä 6-10 megan korvilla riippuen vuorokauden ajasta, upload yleensä ollut 2-3 megaa.
Laitteena toimii Huawei U8800 pro joka ei liene niitä parhaita mutta olkoot niin kauan kuin kestää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa394296Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2523485Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2623290Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär2732542Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot261959En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1351762Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas
Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi2491583Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm201349- 1201135
viikonloppu lähestyy
ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu191123