Netin nopeus testit

testailija

14

1194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Speedtest on ollut luotettava nopeustesti sivusto. Tuosta DNA sivustosta en osaa sanoa.

    • öokhuyfddsz

      Mikä on luotettava nopeustesti?
      Kannattaa kokeilla monia eri nopeustestejä ja sitten laskea keskiarvoja nopeuksista jotta saa kuvan siitä oman netin nopeudesta.
      Netti kun ei ole mitenkään stabiili. Jonain päivänä se toimii nopeammin kuin toisena päivänä. Ruuhkat vaikuttavat myös.
      Yleisesti ottaen Speedtest on hyvä palvelu.

      • !!!

        Olen havainnut, että joinakin MINUUTTEINA voi nopeus olla eri, kuin toisella minuutilla!


    • simppeli versio

      Pistä tämä lautautumaan

      ftp://ftp.funet.fi/dev/1GBnull

      ja katso, mitä selain/latausohjelma näyttää nopeudeksi

    • Vaihtelee

      Onpa niissä heittoja:
      Sonera 78,21/9,33
      Saunalahti 90,3/8,95
      KPOnet 28,20/-
      Nopeusmittari 6,67/-
      Speedtest 93,30/9,01
      1GBnull Core FTP:llä 9,5 MB/s eli noin 76 käännettynä samoihin arvoihin ylääolevien kanssa.

      Mikä noista sitten luotettavin?

    • Soneran, Saunalahden ja Speedtestin tuloksiin luottaisin noista eniten. Nopeus vaihtelee eri mittaussivuilla.

    • 24-1 dsl

      Kyllähän nuo kaikki varmasti luotettavia ovat ja oikein näyttävät, miksei näyttäisi.

      • Ei ole kaikki luotettavia. Tuli juuri äsken testattua tarkemmuin noita.


      • 24-1 dsl
        vapunen kirjoitti:

        Ei ole kaikki luotettavia. Tuli juuri äsken testattua tarkemmuin noita.

        Tarkoitin, hieman kieli poskessa, että ne näyttävät nopeuden oikein noihin palvelimiin. Eikös se sen hetkinen nopeus oli se tärkein nopeus. Milloin saadaan suomi24:seen nopeusmittari?


    • ....................

      Mitäpä sitä testailemaan, kyllä sen huomaa jos tökkii.

    • Vaihtelee

      Ihmettelin vain, mistä noin suuret heitot johtuu???? Sen ymmärrän, jos testaan jotain Argentiinan serveriä, mutta Suomen sisällä.
      Speedtestillä tulee yleensä parhaat pingit Elisa/Tallinna tai Nebula/Helsinki. Paras DL tulee taas Academica/Espoo.
      Periaatteessa ihan sama on DL 90 tai 95.

      • olk olk

        Speedtest ja Soneran nopeustesti ovat mielestäni olleet ihan luotettavia, Saunalahden saunamittari vaikutti myös ihan hyvältä kun nyt kokeilin. Nuo muut näyttivät ihan puutaheinää tai käyttivät ulkomaisia palvelimia testin suoritukseen. 1GBnull-tiedoston lataus on hyvä reaalimaailman testi, ja siinä saa tuloksen muodostettua pidemmän yhtäjaksoisen latauksen ajalta, mikä tasoittaa hetkellisten pomppujen ja nytkähtelyiden vaikutukset paremmin.

        Kannattaa kokeilla usealla eri testillä eri aikoina. Esimerkiksi juuri nyt Soneran testi antaa minulle huononpia tuloksia kuin yleensä (viisarin osoittama lukemakin pompsahtelee erikoisesti), vaikka Speedtest, Saunamittari ja IGBnull antavat samoja lukuja kuin ennenkin. En usko, että Soneralla on omaa erillistä palvelinta ja yhteyttä nopeustestipalvelimelle, joten muu liikenne voi joskus häiritä mittaamista.


    • Itse testailen tätä sauniksen mobiili-laajakaistaa latamaalla jonkun riittävän ison, vaikkapa 100 megan kokoisen tiedoston, siinähän sen lautausnopeuden näkee. Jonkun kerran testattu lähetys nopeutta kaverin kanssa. Download pyörii siinä 6-10 megan korvilla riippuen vuorokauden ajasta, upload yleensä ollut 2-3 megaa.
      Laitteena toimii Huawei U8800 pro joka ei liene niitä parhaita mutta olkoot niin kauan kuin kestää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      122
      5115
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3658
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1504
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1391
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1292
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1198
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1117
    Aihe