Mikä on LUOTETTAVA netin nopeuteen soveltuva testi
Minulla on dna kaapeli yhteys
Tämäkö .http://www2.dna.fi/nopeus/nopeusmittari
Vai tämä , http://www.speedtest.net/
Netin nopeus testit
14
1150
Vastaukset
Speedtest on ollut luotettava nopeustesti sivusto. Tuosta DNA sivustosta en osaa sanoa.
- öokhuyfddsz
Mikä on luotettava nopeustesti?
Kannattaa kokeilla monia eri nopeustestejä ja sitten laskea keskiarvoja nopeuksista jotta saa kuvan siitä oman netin nopeudesta.
Netti kun ei ole mitenkään stabiili. Jonain päivänä se toimii nopeammin kuin toisena päivänä. Ruuhkat vaikuttavat myös.
Yleisesti ottaen Speedtest on hyvä palvelu.- !!!
Olen havainnut, että joinakin MINUUTTEINA voi nopeus olla eri, kuin toisella minuutilla!
- ====
Haarukoi noilla arvoja, kun suuntaa-antavia ovat kuitenkin
http://www.sonera.fi/nettiyhteydet/mittaa nopeutesi/nopeustesti
http://ruutumittari.saunalahti.fi/saunamittari/
http://ruutumittari.saunalahti.fi/saunamittari/
http://nopeustesti.kponet.fi/
http://nopeusmittari.net/
http://www.bandwidthplace.com/ - simppeli versio
Pistä tämä lautautumaan
ftp://ftp.funet.fi/dev/1GBnull
ja katso, mitä selain/latausohjelma näyttää nopeudeksi - Vaihtelee
Onpa niissä heittoja:
Sonera 78,21/9,33
Saunalahti 90,3/8,95
KPOnet 28,20/-
Nopeusmittari 6,67/-
Speedtest 93,30/9,01
1GBnull Core FTP:llä 9,5 MB/s eli noin 76 käännettynä samoihin arvoihin ylääolevien kanssa.
Mikä noista sitten luotettavin? Soneran, Saunalahden ja Speedtestin tuloksiin luottaisin noista eniten. Nopeus vaihtelee eri mittaussivuilla.
- 24-1 dsl
Kyllähän nuo kaikki varmasti luotettavia ovat ja oikein näyttävät, miksei näyttäisi.
- 24-1 dsl
vapunen kirjoitti:
Ei ole kaikki luotettavia. Tuli juuri äsken testattua tarkemmuin noita.
Tarkoitin, hieman kieli poskessa, että ne näyttävät nopeuden oikein noihin palvelimiin. Eikös se sen hetkinen nopeus oli se tärkein nopeus. Milloin saadaan suomi24:seen nopeusmittari?
- ....................
Mitäpä sitä testailemaan, kyllä sen huomaa jos tökkii.
- Vaihtelee
Ihmettelin vain, mistä noin suuret heitot johtuu???? Sen ymmärrän, jos testaan jotain Argentiinan serveriä, mutta Suomen sisällä.
Speedtestillä tulee yleensä parhaat pingit Elisa/Tallinna tai Nebula/Helsinki. Paras DL tulee taas Academica/Espoo.
Periaatteessa ihan sama on DL 90 tai 95.- olk olk
Speedtest ja Soneran nopeustesti ovat mielestäni olleet ihan luotettavia, Saunalahden saunamittari vaikutti myös ihan hyvältä kun nyt kokeilin. Nuo muut näyttivät ihan puutaheinää tai käyttivät ulkomaisia palvelimia testin suoritukseen. 1GBnull-tiedoston lataus on hyvä reaalimaailman testi, ja siinä saa tuloksen muodostettua pidemmän yhtäjaksoisen latauksen ajalta, mikä tasoittaa hetkellisten pomppujen ja nytkähtelyiden vaikutukset paremmin.
Kannattaa kokeilla usealla eri testillä eri aikoina. Esimerkiksi juuri nyt Soneran testi antaa minulle huononpia tuloksia kuin yleensä (viisarin osoittama lukemakin pompsahtelee erikoisesti), vaikka Speedtest, Saunamittari ja IGBnull antavat samoja lukuja kuin ennenkin. En usko, että Soneralla on omaa erillistä palvelinta ja yhteyttä nopeustestipalvelimelle, joten muu liikenne voi joskus häiritä mittaamista.
Itse testailen tätä sauniksen mobiili-laajakaistaa latamaalla jonkun riittävän ison, vaikkapa 100 megan kokoisen tiedoston, siinähän sen lautausnopeuden näkee. Jonkun kerran testattu lähetys nopeutta kaverin kanssa. Download pyörii siinä 6-10 megan korvilla riippuen vuorokauden ajasta, upload yleensä ollut 2-3 megaa.
Laitteena toimii Huawei U8800 pro joka ei liene niitä parhaita mutta olkoot niin kauan kuin kestää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353