Pysäköintikatasrofi

Saimme lukea tämän päivän kaupunkiuutisista että Hämeenlinnan surullisen kuuluisan pysäköintikatastrofin jälkimainingeissa järjestetään kaupunkilaisille peräti keskustelutilaisuus. Jää hiukkasen epäselväksi onko tilaisuuden tarkoitus terapioida kuntalaisia turhista ja epäonnistuneista investoinneista. Täysin ylimitoitetut parkkitalot tyhjine ruutuineen kertovat karua kieltään johtavien virka- ja luottamusmiesten surkeista epäonnistumisesta kaupunkimme pysäköintistrategian suhteen. On päivänselvää ettei keinuparkin 300 ja kaivoparkin 700 autopaikan taloja saada koskaan kannatettavaksi, ja se kannattaisi näiden kiemunkivekkojen myös nyt myöntää. Innoparkin kymmenen miljoonan tappio ei ilmeisesti riittänyt, vaan haluttiin tehdä veronmaksajille vielä suurempi tappiotili ja sehän huomattiin otolliseksi näissä parkkitaloissa. Joskus tuntuu vähän siltä että kiemunkivekka haluaa vain yksinkertaisesti tuhota kunnan talouden, ja maksattaa laskun veronmaksajilla ja ehkä nauttia vielä siitä.
53290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 53

Vanhimmat

Kiukutteleva persukki on hyvä ja menee nyt vaan tilaisuuteen ja kertoo siellä ääneen miten asiat hoidetaan paremmin. Älä silti unohda, että persukit tukee nykyistä strategiaa. InnoPark on jo kannattava jotta vaihda jo ennen vaaleja keksimäsi inttämä.

Äänestä
  • Jaskanjauhaja laittaa vaan faktat pöytään Innoparkista.

    Äänestä

  • stanantunariolet kirjoitti:

    Jaskanjauhaja laittaa vaan faktat pöytään Innoparkista.

    Pallo takas sulle persulipäivystäjä joka ei seuraa aikaa vaan persulisuhmurointia: linkkejä InnoParkin nykyisestä tilanteesta kiitos. Että muka tappiolla BUAHAAHHH.

    Äänestä

  • B(UAHHH kirjoitti:

    Pallo takas sulle persulipäivystäjä joka ei seuraa aikaa vaan persulisuhmurointia: linkkejä InnoParkin nykyisestä tilanteesta kiitos. Että muka tappiolla BUAHAAHHH.

    Psykiatrillasi onkin mielenkiintoinen urakka edessään. Onnea hänelle.

    Äänestä

  • loistohenkilö kirjoitti:

    Psykiatrillasi onkin mielenkiintoinen urakka edessään. Onnea hänelle.

    Persuli on loistohenkilö!

    Äänestä

InnoPark on jo kannattava jotta vaihda jo ennen vaaleja keksimäsi inttämä.

Laitappa ääliö numeroita tänne äläkä persuta idioottimaista älyttömyyttäsi. Niin arvelinkin kiemunki.

Äänestä
  • Jos et perzukki osaa laskea ja ymmärtää niin älä mulle valita.

    Äänestä

Keskustelun "avoimuuttA" kuvaa hyvinkin aika, mihin keskustelu on sunniteltu. Klo 13 arkipäivänä !!!!! Siis Engelinrannan tulevat eläkeläisasukkaat, ja kaupungin toimistojen pikkujohtajat, jotka voivat työajaksi buukata " palaverin", mahdollistavat osanottonsa keskusteluun. Mutta entäpä kaupungin ns. asukkaat, joiden asumismukavuudesta loppujen popuksi pitäisi olla kysymys. Luulen ja toivon että asukkaissa on vielä kuitenkin työn sankareita, joilla toistaiseksi on säännöllinen työaika jossain tuolla klo 6 - 16 välillä. Siis mahdollisutta keskustella asiasta paikanpäällä ei ole.. Tässä jatkuu se kaupungin avoimuus, joka on olematon. Peruna pysynee kuumana edelleen ja kylmää vettä tarvitaan.

Äänestä

Koko tilaisuus on vaan hieno keino rahastaa. Tilaisuuteen on kutsuttu joku keinotekoinen kaupunkiyhdistys, ja varmaan joku konsulttikin. Päivärahat ja palkkiot juoksee kaupungin piikkiin. Sari Rautio hymyillee paikalla kokouspalkkion toivossa. Lopuksi todetaan, että parkkitalot ovat hieno mahdollisuus. 20 miltsin hintalappu lakaistaan maton alle.

Äänestä
  • Ja kuitenkin olit siellä aivan hiljaa ja vaikenit ns. totuudesta.

    Äänestä

Kaikki foorumissa esiintyvät ovat toriparkin puolustajia. Että sellainen foorumi.

http://dyn.fi/926149147

Äänestä
  • Mikäs siinä, kunhan rakentavat sen parkkinsa firmojen ja keskustan taloyhtiöiden rahoilla.

    Äänestä

Totta kai ovat. Toriparkkia on aika vaikeaa rakentaa sellaisten kanssa, jotka eivät suostu!

Äänestä
  • Siksipä kaikki sanoo hep ja maksaa viulut. Kaikki pussilla kulkeneet kannattaa, hep.

    Äänestä

  • vesa_paskalla kirjoitti:

    Siksipä kaikki sanoo hep ja maksaa viulut. Kaikki pussilla kulkeneet kannattaa, hep.

    Varsinkin perzukkipussipiski.

    Äänestä

Milloin maanalainen toripark aukeaa? Nyt joutuu jättään auton torille. lokinpaska tärvelee maalipinnat.

Äänestä
  • Palauta auto omistajalle heti!

    Äänestä

Ei ole katastrofi vaan jokaiselle autoilijalle pitää rakentaa oma paikka! Ei näiden ole tarkoitus tuottaa voittoa vaan pysäköintipaikkoja-siitä ei välitetä mitä maksaa...
On näillä päättäjillä tarinat, onneksi sähköposti varauksella pääsee kaikki paikalle ja kuulevat tämän ilosanoman. Eli valitus pois, johto on päättänyt tämän huonon bisneksen olevan palvelua, ai niin sairaan, lasten, koululaisten ja vanhusten hyvä hoito ei ole palvelua.

Äänestä
  • Parkkitaloilla kaupunki on varustautunut etukäteen rajusti kasvavaan pysäköintitarpeeseen. Tarvitsemme vielä joko ison torinalaisen parkin tai vaihtoehtoisesti 2-3 pienempää laitosta keskustaan. Katteen työntekijät täyttävät Kaivoparkin ja kun eteläranta valmistuu parkkipaikkoja ei enää vaan ole. hupsis! Kyllä sitten itketään, kun paikkaa ei löydy! Toriparkin vastustajat eivät ymmärrä asiaa, siksi tiedotustilaisuus. Järki voittanee tunteen! Rakentaminen on kaiken lisäksi itsessään jo elvyttävää, mitä moni ei ota ollenkaan huomioon.

    Äänestä

  • ynhhmmmm kirjoitti:

    Parkkitaloilla kaupunki on varustautunut etukäteen rajusti kasvavaan pysäköintitarpeeseen. Tarvitsemme vielä joko ison torinalaisen parkin tai vaihtoehtoisesti 2-3 pienempää laitosta keskustaan. Katteen työntekijät täyttävät Kaivoparkin ja kun eteläranta valmistuu parkkipaikkoja ei enää vaan ole. hupsis! Kyllä sitten itketään, kun paikkaa ei löydy! Toriparkin vastustajat eivät ymmärrä asiaa, siksi tiedotustilaisuus. Järki voittanee tunteen! Rakentaminen on kaiken lisäksi itsessään jo elvyttävää, mitä moni ei ota ollenkaan huomioon.

    Nii, mutta mistä se väki tulee. Mihinkähän sitten jää tyhjät paikat. Älä viitti kuule satuja kertoa. Ne työpaikatkin, mistä niitä oikein tulee, tulisko sieltä puhelinfirmasta kenties. Kuinka moni yritys/ liike siirtyy vain vanhasta paikasta katteelle, vieden ennenkin pysäköineet ytöntekijänsä mukana. Ei tämä käsiin räjähdä yhdellä katteella, pitää olla myös katetta. Liikekeskuksia on kuin sieniä sateella. Odottakaa vain, kun ensihjuuma sammuu, hiljaista on katteellakin. Eikä tässä vielä kaikki, mistä ostovoimaa työttömille, kun tavara katteeelle tullee halpatuontimaista. On siinä pähkinä, jonka voit utopistisesti särkeä. En usko vielä ihan näillä syömisillä huuhaata.

    Äänestä

Ai tänäänkö,päivällä klo 13 on asukkaiden kuuleminen. No sitten voikin sanoa, että olisitte tulleet paikalle valittamaan. Ja mitähän apua siitä olisi, asiat taitaa olla jo kabineteissa päätetty.
Laitetaan nyt tännekin näkyviin oma kannanottoni:
Tämä typerä parkkihallien pakkokäyttö sai aikaan yhden miehen keskustaboikotin. En asioi keskustassa, jos ei ole pakko. Onneksi en ole töissä keskustassa, enkä kuulu niihin raukkoihin, jotka ovat täältä asunnon hankkineet (maksavat veronsa) ja käyvät töissä bussilla esim. pääkaupunkiseudulla. Yksi harrastuspaikka pitää nyt ikävä kyllä vaihtaa. On tästä se hyöty, että perheemme on löytänyt nettikauppojen ihmeellisen maailman. Vaatteet, sisustus, kirjat - netistä löytyy.

Minä vaadin niitä päitä vadille, jotka ovat parkkihallien rakentamisen takana! Halleille olisi voinut varata ruutukaavaan paikat, ja antaa niiden olla muutamia vuosia hiekkakenttinä (ilmaisina tietysti). Ei tätä mokaa veronmaksajilla tarvitse maksattaa!

Äänestä
  • No, kelläs sitten. kaupungin on maksettava velkansa rakennusliikkeelle, sinun mielestä ei. Mutta velkoja ei varmaan tyydy tähän. Julistetaanko kaupunki konkurssiin, vai miten? ohhoh miten posketonta löpinää. Yhden miehen boikotti. Hyvä vaan antaa se yksikin ruutu helpotusta keskustan tulevaan pysäköintiongelmaan.

    Äänestä

  • Onko kukaan laskenut kuinka monta uutta työpaikkaa ja parkkipaikan tarvitsijaa katteelle tulee? Tuskin montakaa kymmentä. Suurin osa liikkeistä ja henkiöstöstä siirtyy katteelle ruutukaavan alueelta, jonne autot ovat mahtuneet tähänkin asti.
    Nyt olisi korkea aika lakata haaveilemasta metropoli-Hämeenlinnasta ja suunnitella tulevaisuutta realiteettien pohjalta: Hämeenlinna on pikkukaupunki Tampereen ja Helsingin välissä ja sellaisena pysyy. Parkkitalojen rakentamisella tänne ei saada yhtään uutta asukasta. Pidetään huoli nykyisistä asukkaista ja heidän jälkikasvustaan, että edes he suostuvat asumaan täällä.

    Äänestä

  • Mökin ukko kirjoitti:

    Onko kukaan laskenut kuinka monta uutta työpaikkaa ja parkkipaikan tarvitsijaa katteelle tulee? Tuskin montakaa kymmentä. Suurin osa liikkeistä ja henkiöstöstä siirtyy katteelle ruutukaavan alueelta, jonne autot ovat mahtuneet tähänkin asti.
    Nyt olisi korkea aika lakata haaveilemasta metropoli-Hämeenlinnasta ja suunnitella tulevaisuutta realiteettien pohjalta: Hämeenlinna on pikkukaupunki Tampereen ja Helsingin välissä ja sellaisena pysyy. Parkkitalojen rakentamisella tänne ei saada yhtään uutta asukasta. Pidetään huoli nykyisistä asukkaista ja heidän jälkikasvustaan, että edes he suostuvat asumaan täällä.

    Kate tuo noin 600 uutta työpaikkaa, joiden työntekijöille on löydyttävä noin 300 parkkipaikkaa.

    Äänestä

  • Persuit city kirjoitti:

    No, kelläs sitten. kaupungin on maksettava velkansa rakennusliikkeelle, sinun mielestä ei. Mutta velkoja ei varmaan tyydy tähän. Julistetaanko kaupunki konkurssiin, vai miten? ohhoh miten posketonta löpinää. Yhden miehen boikotti. Hyvä vaan antaa se yksikin ruutu helpotusta keskustan tulevaan pysäköintiongelmaan.

    Täällä toisen perheen boikotti.

    Äänestä

  • poiko otti lujille kirjoitti:

    Täällä toisen perheen boikotti.

    Odotamme innolla katteen aukeamista koko suku. Autolla parkkipaikalle ja shoppailemaan - tulee kuulemme hyviä ravintoloitakin !!!

    Äänestä

  • Virallista tietoa kirjoitti:

    Kate tuo noin 600 uutta työpaikkaa, joiden työntekijöille on löydyttävä noin 300 parkkipaikkaa.

    Kun liike muuttaa 500 metriä katteelle niin häviääkö vanhat työntekijät tuhkana tuuleen ja pitää ottaa uudet tilalle?

    Onko tämä se kaupungin johtoryhmän pomminvarma suunnitelma? Näinköhän ne Kirstulankin pellot täyttyy työntekijöistä kun vanhat autoliikkeet pakotetaan pellolle? Häviääkö niidenkin työntekijät liikkeen siirron yhteydessä bermudan short... kolmioon ja uudet pompsahtaa kuin pakasta vedettyinä muuttoautojen saapuessa pellolle uusiin tiloihin? Siitäkö ne sadat uudet työpaikat luodaan?

    Äänestä

  • loistokysymys kirjoitti:

    Kun liike muuttaa 500 metriä katteelle niin häviääkö vanhat työntekijät tuhkana tuuleen ja pitää ottaa uudet tilalle?

    Onko tämä se kaupungin johtoryhmän pomminvarma suunnitelma? Näinköhän ne Kirstulankin pellot täyttyy työntekijöistä kun vanhat autoliikkeet pakotetaan pellolle? Häviääkö niidenkin työntekijät liikkeen siirron yhteydessä bermudan short... kolmioon ja uudet pompsahtaa kuin pakasta vedettyinä muuttoautojen saapuessa pellolle uusiin tiloihin? Siitäkö ne sadat uudet työpaikat luodaan?

    Etkö muista loistokysymys kuinka aikanaan vastustit Tiiriön keskuksen rakentamista aivan samoin perustein. Ja miten olikaan Moreenin laita? Molemmat ovat hämeenlinnalaisen elinkeinopolitiikan menestystarinoita monesta muusta puhumattakaan. Kaiken lisäksi et tunnu ymmärtävän asioita kun puhut autokauppojen pakottamisesta. Sellaista ei ole kukaan suunnitellut eikä sellainen ole mahdollistakaan.

    Äänestä

  • fghfghfdh kirjoitti:

    Etkö muista loistokysymys kuinka aikanaan vastustit Tiiriön keskuksen rakentamista aivan samoin perustein. Ja miten olikaan Moreenin laita? Molemmat ovat hämeenlinnalaisen elinkeinopolitiikan menestystarinoita monesta muusta puhumattakaan. Kaiken lisäksi et tunnu ymmärtävän asioita kun puhut autokauppojen pakottamisesta. Sellaista ei ole kukaan suunnitellut eikä sellainen ole mahdollistakaan.

    Valitettavasti en ole silloin asunut kaupungissa. Demulia on dissattu ja pahasti.

    Äänestä

  • diisselidemakko kirjoitti:

    Valitettavasti en ole silloin asunut kaupungissa. Demulia on dissattu ja pahasti.

    Persuli on taas väärillä jäljillä ja miten niin valitettavasti.

    Äänestä

No, on sinulla huvit. Ja yksi harrastuspaikka pitää vaihtaa? HOTLIPS? Kestääkö sinulla yli puoli tuntia heittää mälli talouspaperiin, sillä linja-autoasemalla on puolen tunnin kiekkopaikka?

Äänestä
  • Mistäs sinä sen pysäköintiajan niin tarkkaan tiedät?

    Äänestä

  • vorssan demakot kirjoitti:

    Mistäs sinä sen pysäköintiajan niin tarkkaan tiedät?

    Perzulit tietää nää jutut.

    Äänestä

  • 67j8ko kirjoitti:

    Perzulit tietää nää jutut.

    ?

    Äänestä

No oli se tiedotustilaisuus ja jos niin mikä oli anti? onko paikallisessa lehdykässä jotain siitä?

Äänestä

Lue huomenna. Ei kai lehti sentään ilmesty 2 kertaa päivässä?

Äänestä

idiootit saatiin vihdoin kannattamaan hyvää suunnitelmaa.

Äänestä

Idiootit ei ole ymmärtäneet, että valtuutetut ovat YKSIMIELISESTI tehneet päätökset pysäköintisuunnitelmista. Siis myös persut !!! Menkää purnaajat haukkumaan niitä omia persuvaltuutettuja tai pro:laisia, jotka olivat päättämässä. Mitäs täällä puratte katkeruuttanne, kun päätökset opn jo tehty aikaa sitten?

Äänestä

Persut eivät ole päättäneet rakentaa tappiollisia parkkilaitoksia, mutta joutuvat nyt mukaan paikkailemaan muiden mokia, että jättitappioita saadaan edes muutamalla eurolla korjailtua.

Äänestä
  • Oliko persuilta siis joku eriävä mielipide, ilmeisesti ei, jos päätös oli yksimielinen. Vai mitä jänkäät?

    Äänestä

  • gdffdt kirjoitti:

    Oliko persuilta siis joku eriävä mielipide, ilmeisesti ei, jos päätös oli yksimielinen. Vai mitä jänkäät?

    Persut ei ymmärtäneet, mistä päättivät. Tämän johtopäätöksen tei siitä, mitä kuulin persujen sanovan 20.8. tilaisuudessa.

    Äänestä

Siksi juuri haukut pitääkin osoittaa persuille ym. päättäjille, jos päätös oli väärä. Olen kyllä eri mieltä tuosta parkkitalojen tappiollisuudesta. Jos tähän samaan asiaan palataan parin vuoden päästä, ollaan helisemässä, kun parkkitalot ovat täynnä eikä paikkaa löydy kaupunkiin poikkeavalle. Mites sitten suu pannaan, niin kuin tavataan sanoa?

Äänestä

osui ja uppos!!!!

Äänestä
  • Parkkitalot täynnä kahden vuoden päästä. uskomatonta soopaa, kuka yksinkertaisesti voi olla noin typerä? En vaan tajua, sillä nytkin Tavastila, Sokos ja Citymarketkin ovat tyhjiä vaikka ovat ilmaisia. Keskustan maksulliset ja ilmaisetkin ruudut ovat vain puoliksi käytössä. Että tuo joku jaksaa jauhaa samaa skeidaa illasta toiseen.

    Äänestä

  • Täysin harhainen? kirjoitti:

    Parkkitalot täynnä kahden vuoden päästä. uskomatonta soopaa, kuka yksinkertaisesti voi olla noin typerä? En vaan tajua, sillä nytkin Tavastila, Sokos ja Citymarketkin ovat tyhjiä vaikka ovat ilmaisia. Keskustan maksulliset ja ilmaisetkin ruudut ovat vain puoliksi käytössä. Että tuo joku jaksaa jauhaa samaa skeidaa illasta toiseen.

    Tavastilassa aika täyttä yleensä ja ahtaampiin reikiin ei nykyperheautolla viitsi alkaa vääntämään.

    Äänestä

Et sitten tainnut olla tilaisuudessa kuulemassa asiallisia puheita, kun jaksat jauhaa samaa skeidaa. Valitsit todellakin hyvän nimmarin "Täysin harhainen". Ihmettelen minäkin, kuka yksinkertaisesti voi olla noin typerä.

Äänestä

Vetelin illalla jotain nappeja ja näin hirvittävän näyn. Keskusta oli aivan täynnä tyhjiä parkkipaikkoja, mutta jokaisen eteen oli laitettu jotain kiviä.

Äänestä
  • Kolme sientä liikaa.

    Äänestä

  • trytryhrth kirjoitti:

    Kolme sientä liikaa.

    jos pysäköinnistä pitää maksaa niin eikö myös teiden ja jalkakäytävien käytöstä olisi maksettava

    Äänestä

  • epätitoinen hämeest kirjoitti:

    jos pysäköinnistä pitää maksaa niin eikö myös teiden ja jalkakäytävien käytöstä olisi maksettava

    Kyllähän autoilija maksaa joka metristä, mitä se käyttää. Itse olen kolmen auton omistajana sen "tasannut" omalla systeemilläni joka on toiminut oikein hyvin, en kuitenkaan halua ehdottaa sitä muille! (psiii. yhteen verot maksuun ja muilla samalla maksulla) Tällä säästää vuositasolla jo ruhtinaallisesti jos on useampi auto!

    Äänestä

  • epätitoinen hämeest kirjoitti:

    jos pysäköinnistä pitää maksaa niin eikö myös teiden ja jalkakäytävien käytöstä olisi maksettava

    Niitä käyttää kaikki ja siksi niistä kerätään maksu veroina. Autojen parkkipaikkoja käyttävät ainoastaan autoilijat, joilla on varaa autoon ja siksi parkkimaksu. Liian vaikeaa?

    Äänestä

Pysäköintiyhtiön toimari kyselee jatkuvasti, etä miksi pitäisi saada pysäköidä ilmaiseksi veronmaksajien piikkiin? Tuollaisesti syyttelystä tulee huono omatunto, joten haluaisin nyt tietää paljonko se sitten oikein veronmaksajille maksaa, kun pysäköin usein autoni esim Palokunnankadulle siihen Fifa kirppiksen viereen. Autoni on siinä päivästä riippuen 2-8/pv. Millaisia kuluja aiheutan? Esim asfaltin kuluminen yms sellaiset kulut. Eli kuinka paljon autoni ja pysäköintini mahtaa tuottaa niitä kuluja esim kuukaudessa?

Äänestä
  • Ei tarvi potee huonoo omatuntoo senkun maksat pienen maksu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SSSSSWE kirjoitti:

Saimme lukea tämän päivän kaupunkiuutisista että Hämeenlinnan surullisen kuuluisan pysäköintikatastrofin jälkimainingeissa järjestetään kaupunkilaisille peräti keskustelutilaisuus. Jää hiukkasen epäselväksi onko tilaisuuden tarkoitus terapioida kuntalaisia turhista ja epäonnistuneista investoinneista. Täysin ylimitoitetut parkkitalot tyhjine ruutuineen kertovat karua kieltään johtavien virka- ja luottamusmiesten surkeista epäonnistumisesta kaupunkimme pysäköintistrategian suhteen. On päivänselvää ettei keinuparkin 300 ja kaivoparkin 700 autopaikan taloja saada koskaan kannatettavaksi, ja se kannattaisi näiden kiemunkivekkojen myös nyt myöntää. Innoparkin kymmenen miljoonan tappio ei ilmeisesti riittänyt, vaan haluttiin tehdä veronmaksajille vielä suurempi tappiotili ja sehän huomattiin otolliseksi näissä parkkitaloissa. Joskus tuntuu vähän siltä että kiemunkivekka haluaa vain yksinkertaisesti tuhota kunnan talouden, ja maksattaa laskun veronmaksajilla ja ehkä nauttia vielä siitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu