Koliikin syitä ?

IITU

Hei !

Olen jostain lukenut, että vauvat, jotka ovat olleet äidin masussa tosi pitkään pää alaspäin kärsivät koliikista enemmän kuin muut. Tätä selitetään sillä, että vauvojen "ruokajärjestelmä" ei ole yhtä hyvin kypsynyt, kuin vauvoilla jotka ovat välillä perätilassa. Pitääkö paikaansa ? Kokemuksia ? Meillä kyllä tyttö oli koko raskauden ajan pää alaspäin ja kyllä sitä 3,5 kk;tta huudettiinkin. 10 minuutin tarkuudella alkoi iltaisin huuto ja 3 tunnin päästä loppui. Mikään muu ei auttanut kuin aika. Toisilla on varmasti vielä rankempaa ja mitäpä tuo syiden etsiminen lohduttaa, kun kanniskelet itkevää lasta.. Mutta nyt tytön ollessa jo iloinen 10 kuukautinen, voi jo ruveta miettimään mahdollisia syitä, jos niitä on.

2

875

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mam

      Ensimmäinen lapsi oli kyllä pitkään pää alaspäin ja hänellä oli koliikkia aina neljän kuukauden ikäiseksi. Nuorimmainen puolestaan istui koko raskausajan, ja oli koliikkivauva. Kolme keskimmäistä lasta eivät kärsineet koliikista (yksi perätilassa, kaksi pää alaspäin ja pitkään). Ajattelinkin jo, että voiko vauvan hoito olla näin helppoa, mutta sitten nuorimmainen pudotti taas maan pinnalle. Meidän otanta on kyllä pieni, mutta näköjään yksittäisten vauvojen kohdalla tämäkään ei selitä koliikkia.

    • Iskä

      Meidän poju oli pylly alaspäin ilmeisestikin koko raskausajan ja koliikkia on nyt jatkunut kohta 4kk.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      88
      1461
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      38
      1135
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      910
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      164
      751
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      720
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      679
    7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      197
      675
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      647
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      580
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      568
    Aihe