Joo elikkäs mietin täs vaa et kumpaa käyttäisin ku oon aina halunnu kokeilla tota tampaxii mut äsken tossa luin et ne onki huonoja ja nyt jäi vähä mietityttää..
Onks kellää kokemuksii?
Oon kerran kokeillu tota ob. tamponii ja oli se iha jees mut en tykänny tosta asettimesta ku haluisin kans kokeilla just sitä tampaxin asetinta.
Eli helppiä pliis:D
Onks kellää kokemuksii?
Oon kerran kokeillu tota ob. tamponii ja oli se iha jees mut en tykänny tosta asettimesta ku haluisin kans kokeilla just sitä tampaxin asetinta.
Eli helppiä pliis:D
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tampax on huonoin mahdollinen vaihtoehto. Se laajenee pituussuuntaan, joten ohivuotojen todennäköisyys on paljon suurempi kuin vaikkapa OB:ssä joka laajenee sivuttaissuunnassa. Nämä eivät suinkaan ole ainoat vaihtoehdot.
Tuosta samasta syystä tykkään itsekin Ob:sta Tampax ei kauaa vuotoani pitele! Tosin itse en ole törmännyt ob:ta missä olisi asetin ja tampaximen asetin on aika hyvä, mutta itse suoja surkea!!
Aikalailla mielipidekysymys.
Ensikertalaiselle voi olla helpompaa käyttää pituussuntaan laajenevaa? Tai siis kun leveyssuuntaaan laajenevan poistaminen voi kuulemma sattua enemmän...? (Oletan että 14 v OP on neitsyt)
Itse käytän tampaxia koska tykkään niistä pahvisista asettimista :d
Mutta tosiaankin käytän yleensä niiden kanssa pientä sidettä koska niitä ohivuotoja on kans sattunut runsaiden menkkojen aikana... :(
ob ilman asetintakin helppo olen 11.v ja sinne se vaivatta sujahti. ja sitä paitsi mä vaan harjoittelin koska nyt just ei edes kuukautisia ole.;-)
Ei sais kuivaharjotella... Varmaan tuntu kivalt ottaa pois, toivottavasti sentään tajusit ottaa sen heti pois ettei normi nesteet kuivunu.
Ob:t on sentään niin pieniä että kyllä aika helpolla saa laitettuu/otettuu pois.
Tampax on tosiaan huono sen takia, että se laajenee pituussuuntaan. Silloin tulee helpommin ohivuotoja.
O.B. on hyvä. Markkinoilla on muita vastaavia tuotteita, jotka laajenevat leveyssuuntaan; muunmuassa Libresse tamponit (tykkäsin mutta kalliihko), ja S-marketista (ja muista s-kaupoista, prisma alepa yms) saatavat Rainbow merkkiset tamponit. Ne on halpiksia, mutta mielestäni ihan samanlaisia kuin kalliimmatkin! Niistä ei kyllä ole minikokoa, vain normal ja super. Taisivat joskus kulkea myös nimellä Daily?
Vuokkosilla on jotain tamponeja, niissä taisi olla asetin? En ole kokeillut, koska en ole tykännyt muistakaan niiden tuotteista. Viimevuoden olen käyttänyt kuukuppia. Se on tosi hyvä ja pitkäikäinen! Vaatii kyllä alussa harjoittelua.
Yök, vihasin vuokkosten tamponeita. Niitten siteekin ihan yhtä p*rseestä.
Mulla ainakin Tampaxeista vuotaa ohi niin olen ajatellut testaavani ob tampponii...
Vuotaa jos väärin paikoillaan tai väärä koko