Vuokranantaja valittaa

hetikaikkimullenyt

Hei kaikki ihmiset!
Olen vajaa 20v nuori naikkonen.
Miksi vuokranantajani on niin kiukkuinen mulle?
Asunnossani on ollut mielestäni monta vikaa ja olen niistä sanonut monesti vuokraisännälle.
Jokin aika sitten suihkussa ollessani ei vesi valunut viemäriin kunnolla vaan jäi lattiakaivon päälle. Miksi se siihen jäi?? Valitin tästä vuokranantajalle ja hän sanoi että pitäisi putsata lattiakaivo. Sanoin hälle että eihän se kuulu vuokralaisen hoitaa, minä maksan vuokraa tästä asunnosta ja sen pitää olla kunnossa.

Olen eläinrakas ihminen ja koirat ovat mulle kaikki kaikessa. Ostin koiran ja kun vuokranantaja kuuli naapurilta tästä niin hän alkoi valittaa että koirien pito on huoneistossa kielletty. Tämä kertoi jostain yhtiöjärjestyksestä(?) että siellä taloyhtiö on määrätty allergiataloksi jossa ei saa pitää eläimiä. Mä olin että voi video, kuinka joku voi muka määrätä etten saisi koiraa pitää. Voiko muka tuolla lailla ihmistä määrätä? Ois ollu niin ihquu jos koiraa saisi pitää.

Mihin mä voin valittaa tästä??

10

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussi pussi

      Älä provosoi teitä riittää näköjään

    • Oletko blondi?

      "Mihin mä voin valittaa tästä??"

      Katso peiliin ja valita. Ei noin tyhmiä ihmisiä voi ollakaan.

    • muuttamaan mars

      Tämähän tapahtui Porvoossa.

      Laittiakaivon puhdistus ja sen tyyliset huototoimenpiteet kuuluu asukkaalle eli vuokralaiselle.

      Olen kuullut noista allergiataloyhtiöistä, mutta luulin niiden olevan satukertomuksia.

      Ehkä sun vaan kannattaa hakea uusi koti.

    • pidänkoiris.ta

      Harjaa koiraa suihkussa ja ihmettelee kun lattiakaivo tukkeutuu.
      Soittaa ja valittaa vuokranant. että asunnon tulisi olla kunnossa.
      Jos vielä eläimet kielletty talossa niin.....................

      • Mikkonen

        Onko sopparissa mainintaa eläintenpitokiellosta tai siitä että kyseessä on allergiatalo. Jos ei, niin ei vuokranantajalla ole mitään nillittämistä. Ei hän voi ruveta keksimään ehtoja jälkikäteen, eikä muuttelemaan niitä mielensä mukaan. Noista em. asioista olisi pitänyt mainita ennen nimien laittamista paperiin. Tuo allergiatalo juttu kannattaa selvittää huoltoyhtiöstä tai isännöitsijältä. Pitääkö se ylipäätään paikkansa.


      • Pekkanen.
        Mikkonen kirjoitti:

        Onko sopparissa mainintaa eläintenpitokiellosta tai siitä että kyseessä on allergiatalo. Jos ei, niin ei vuokranantajalla ole mitään nillittämistä. Ei hän voi ruveta keksimään ehtoja jälkikäteen, eikä muuttelemaan niitä mielensä mukaan. Noista em. asioista olisi pitänyt mainita ennen nimien laittamista paperiin. Tuo allergiatalo juttu kannattaa selvittää huoltoyhtiöstä tai isännöitsijältä. Pitääkö se ylipäätään paikkansa.

        > Ei hän voi ruveta keksimään ehtoja jälkikäteen, eikä muuttelemaan niitä mielensä mukaan.

        Riippuu siitä, mainitaanko asia yhtiöjärjestyksessä. Vuokranantaja ei voi vuokrata asuntoa yhtiöjärjestyksen vastaisesti, joten ristiriitatilanteessa vuokrasopimus tarvittaessa purkautuu. Se saattaa olla vuokralaisen tappioksi, ellei asiaa ole mainittu. Uusi asunto silloin vain hakuun.


    • Harf-hääh-häh-hää

      Vai oot vajaa ja vielä ihmettelet mikä nakertaa, ihmettele sinä vaan :D

    • kotona siisteyskasva

      Lattiakaivon puhdistus kuuluu vuokralaiselle tai asukkaalle piste. Ikinä en oo mihinkään huoltopuljuun soitellut putsaamaan näitä keittiön hajulukkoja tai muitakaan normaaliin kotisiisteyteen kuuluviin ylläpitoasioihin. Voihan sitä toki pyytää jotain sen vessanpöntönkin harjaamaan. Siivousfirma näitä tekee mutta tuntipalkka pyörii täälläpäin 38€/tunti.

      Tuohon lemmikkiasiaan. Jos vuokrasopimuksessa ei ole kielletty niin sen puolesta voi pitää eläimiä.
      Jos taas yhtiöjärjestyksessä on joku tiukka sääntö ja kyseessä on allergiatalo niin et voi pitää lemmikkiä.

      Soitto isännöitsijälle ja jos huonosti käy niin muuta toki pois. Huomaat sitten miten vaikeaa on löytää asunto koiran kanssa.

    • Smmeme

      Vaikka aloitus on provo niin oikaistaan tässä pari edellistä viestiä.

      On juridisesti aivan yksi hailee onko vuokrasopimuksessa kielletty pitämästä koiraa vai ei. Kyseessä on joka tapauksessa ns kohtuuton, perusoikeuksia loukkaava ehto josta ei tarvitse välittää. Ja täysin sama asia on yhtiön järjestyssääntöjen kohdalla, ja jopa yhtiöjärjestyksen kohdalla. Vähän sama kuin kiellettäisi mummot ja lapset.

      Vain ja ainoastaan tuo allergiatalo-perustelu on missään tapauksessa pätevä estämään koiran pitämistä asunnossa.

      • Omakas

        Ja allergia-asunnoksi saa jokainen vuokranantaja asuntonsa julistaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6294
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe