toinen häpyhuuli pahasti turvonnut

tytteli14v.

Häpyhuulien alue oli kutissut lievästi jonkun aikaa. Toissapäivänä minulla oli jalassa tiukat farkut ja pikkuhousunsuoja, aloin tuntea kipua häpyhuulessa aina kun kävelin, joten laitoin sen niiden piikkiin. Vasen, ulompi häpyhuuli on turvonnut ja hieman sisempikin. Punoitusta on havaittavissa, kyseinen häpyhuuli tuntuu kovalta ja painaessa aristaa, ei enää kävellessä. Laitoin illalla siihen bepanthenia, sekä peräaukon tiennoille kun näytti sieltäkin olevan punainen. Onkohan tämä vaiva siis jo paranemaan päin, vai täytyykö minun häpeänä kertoa äidille ja mennä lääkärille/gynelle? Mikäköhän tämä vaiva voisi olla? Olen lukenut kaikenlaista bartholinin rauhasen tulehduksesta aina hiivaan ja suonikohjuihin.

4

9105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti ja mummu

      Kuljen nyt ainakin väljemmissä vaatteissa kunnes parantuu.
      Olet niin nuori, että äitisi on kait syntynyt 1970-luvulla, uuden aikainen nainen, nyt on aika alkaa keskustelemaan naisten kesken.
      Jos on vaikea puhua aiheesta, näytä tämä ketju.

      Pikkuhoususuojista sen verran, että niissä oleva muovi hautoo ihan turhaan. Vaihda alushousut säännöllisesti ja jos pidätys vaikeutta harjoita lihaksia.
      http://www.terve.fi/lihasharjoituksia-virtsankarkailuun

    • Fasupala.

      Kuullostaisi bartholinin rauhasen tulehdukselta. Se voi mennä itsestään ohi. Käytä väljiä housuja (collarit....) ei stringejä, ei pikkuhousunsuojia.

      Jos tulehdus pääsee kovin pahaksi, tulee kuumetta, patti on todella kipeä ja yleisvointi huono. Silloin viimeistään lääkäriin! Hoituu antibioottikuurilla (toisaalta mitä nopeammin menet lääkäriin, sitä helpommalla pääset). Itse jouduin keskussairaalaan, jossa patti leikattiin auki ja kaikki mätä puristeltiin sieltä pois.

    • tytteli14v.

      Kiitos molemmille!:) Kipu ja turvotus lakkasivat kokonaan parin päivän sisällä, mutta nyt ne ovat tulleet takaisin, kun kuukautiseni alkoivat ja käytän siteitä. Tamponeja löytyy, olisikohan aika opetella käyttämään niitä?

    • Anonyymi

      Voi olla vaan herpestäkin. Kannattaa äidille puhua, haluan rohkaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      37
      2178
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2022
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1631
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      905
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe