Erektiolääkkeet tasalaatuisia?

onnistuukovaiei231

Olen käyttänyt muutaman kerran lääkärin määräämiä erektiolääkkeitä rakastellessa ja puolella tabulla kaikki on toiminut hyvin. Nyt kuitenkin sattui ettei puolikas toiminutkaan kuten ennen, samoin sen toinen puoli jätti vaikutuksen ihan alkutekijöihin seuraavalla kerralla.
Tokihan nyt sitten jännitykset kasvaa että toimiiko jatkossa vai joutuuko suurentamaan annostusta.
Onko kukaan huomannut, että samassa reseptillisessä lääke-erässä olisi laatu- ja vaikutuseroja?

4

342

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos urat,niin voi jakaa

      Tietääkseni menee niin, että jos tabletissa ei ole halkaisu-uria, ei sitä ole tarkoitettu jaettavaksi, koska ei voida taata, että vaikuttava aine olisi jakaantunut tasaisesti.

    • n8t4

      Vaikuttava aine on kyllä jakautunut tasaisesti. Muussa tapauksessa olisi hyvin tavallista että toisessa kokonaisessa tabletissa on 30 mg ja toisessa 150 mg vaikuttavaa ainetta. Tämä on vastoin lääkelakia.

      http://www.ratiopharm.fi/fi/1/TUOTTEET/Keskeisi%C3%A4%20k%C3%A4sitteit%C3%A4/

      Rinnakkaisvalmisteella eli geneerisellä valmisteella tarkoitetaan lääkevalmistetta, joka sisältää samaa vaikuttavaa lääkeainetta kuin alkuperäisvalmiste ja jonka vahvuus ja lääkemuoto ovat samat kuin vastaavassa alkuperäisvalmisteessa. Apuaineissa ja valmistustavassa voi olla eroja alkuperäisvalmisteeseen verrattuna. Tästä syystä biologinen samanarvoisuus alkuperäislääkkeen suhteen on osoitettava lääkeviranomaisille, jotta tuote saisi myyntiluvan ja pääsee markkinoille.

      Valmistusteknisistä syistä lääkeaineen määrä valmisteessa saa enimmillään poiketa ±5 % ilmoitetusta määrästä esim. 100 mg (sallittu poikkeama 95 - 105 mg) tai 5 mg (sallittu poikkeama 4,75 - 5,25 mg). Tämä sääntö koskee sekä alkuperäisvalmisteita että rinnakkaisvalmisteita. Tällä ei ole mitään tekemistä biologisen samanarvoisuuden kanssa.

    • mutta entä halkaistu

      "Vaikuttava aine on kyllä jakautunut tasaisesti. Muussa tapauksessa olisi hyvin tavallista että toisessa kokonaisessa tabletissa on 30 mg ja toisessa 150 mg vaikuttavaa ainetta. Tämä on vastoin lääkelakia."

      Mutta siis onko jakautunut tabletissa tasaisesti? Sitähän aloittaja kyseli.

      Eli voiko 100 mg:n halkaisu-urattoman tabletin yhdessä puolikkaassa olla vaikkapa 35 mg ja sitten toisessa 65 mg vaikuttavaa ainetta? Minulle on kerrottu, ettei välttämättä mene puoliskot tasan, jos tablettia ei ole tarkoitettu halkaistavaksi. Ei se halkaiseminenkaan välttämättä silloin onnistu kunnolla ilman uria.

      • mutta entä halkaistu

        Koko suomi24 tuntui olevan tukossa puoli tuntia eli n. klo 22.45:stä klo 23.12:een.
        Älytöntä, kesti kauan saada tämä tärkeä viesti lähetettyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1283
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1057
    3. 64
      877
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      72
      871
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      420
      725
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      639
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      584
    9. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      582
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      452
      575
    Aihe