Muistatteko olikohan 80 luvulla
Susanna Lindholm:n kellarimurhan tais tapahtua
Kumpulassa. Murhaajaa ei tietääkseni ole saatu kiinni.
Susanna Lindholm:n kellarimurhan tais tapahtua
Kumpulassa. Murhaajaa ei tietääkseni ole saatu kiinni.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Susanne Lindholm oli lentoemäntä ja hänet tapettiin vuonna - 76. Hän lopetti perjantaina Seutulassa työpäivänsä ja meni illalla juhlimaan mm. Hotelli Hesperiaan ja lähti sieltä yöllä 3-4 välillä kävelemään yksin pitkin Helsinginkatua kohti Kätilöopistoa, jonka lähellä hän asui.
Yöllä naapuri kuuli rappukäytävästä huutoa: "apua, apua", muttei tämä rouva uskaltanut puuttua asiaan vaan antoi asian olla. Lauantaiaamuna klo 11:sta aikaan talonmies teki karmean löydön; Susanne makasi verisenä talonsa pyöräkellarissa. Tappajaa ei koskaan saatu kiinni.
Susanne oli kaunis nainen, joten en yhtään ihmettele hänen kohtaloaan, kun vielä yksin lähtee kävelemään n. 4 kmn matkan.
Tiedot kirjasta: Hannes Markkula: Suomalainen murha
..vaan lentovirkailija.
Olin tuolloin nuori tyttö ja kesätyöpaikkani työtoveri kertoi epäilevänsä, että murhaaja olisi samassa talossa asunut sokea mies. Mies asui äitinsä kanssa ekassa kerroksessa ja tämä työtoveri tunsi tuon äidin. Sokea aikamiespoika oli ollut murhan aikaan poissa kotoa, muttei koskaan liikkunut yksin öisin ulkona. Äiti ei koskaan kertonut epäilyjään muille kuin tälle työtoverilleni. Asia jäi silloin minua vaivaamaan ja pyysinkin työtoveriani kertomaan tietonsa poliisille. En tiedä kertoiko.
Olipas mukava uhrin syyllistäminen tuohon loppuun.
Korjataan myös se, että rouva "ei uskaltanut puuttua asiaan". Rouva luuli unenpöpperöisenä kuvitelleensa huudot, eikä sen vuoksi reagoinut asiaan mitenkään.
surmannut? Tuntuu aika oudolta.
Niin ei ollut lentoemäntä vaan virkailija
Finnairilla. Ystävättäreni työskenteli hänen
kanssaaa. Susannen isä soitti ystävättärelleni
(kun oli selvinnyt että Susanne on kuollut)
"Susanne ei tule enää koskaan työhön"
Niin ei tarvitse kysellä typeriä.
Siellä kirjoittaa kaikki ne jotka jotain tietävät.
Täällä kyselee ne jotka ovat tänne eksyneet ja Infosta bannatut luuserit yrittävät päteä lainaamalla Infolaisten juttuja.
Siis suoraan Infoon, tämä jätekasa sopii banniluusereille. Kjäh.
Tiedän erään tappoja tunnustaneen tyypin, joka säilyttää lukkuojen takana naisten kenkiä, huiveja ja muuta kamaa.
Jos näistä selvittämättömistä murhista joku tietää esimerkiksi kenkien kadonneen surmien jälkeen,
voisi asia olla tutkinnan arvoinen.
eiköhän
Mikä osuus oli edesmenneellä Pekka Lahdella ("pekkinen")? tapahtumiin?
Korostan ettei häntä syytetä mistään.
haluaisin tietää enemmän kellarimurhista ja varsinkin kontulassa tapahtuneesta muistaakseni 83 nainen tapettiin kellariin ja epäilen pahasti että kyseessä olisi sama tekijä kuin 76 ja 81 tapahtuneissa kellarimurhissa eli tekijä ei voi ainakaan olla sokea epäilen kun olen lukenut ja seurannut poliisi-info sivua että puskan kari haän on tällä hetkellä jo kuollut mutta on asunut sofialehto,itä-pasila äidinsä luona ja myöhemmin kontulassa ja oli epäillyn tuntomerkkeihin sopiva mies. Itse olen asunut itä-pasilassa 10 vuotta ja tunsin henkilökohtaisesti kari puskan ja aina kun tuli kyseeseen tämä hänen äitinsä talossa tapahtunut kellarimurha niin hän vaihtoi heti puheenaihetta, mutta hän kävi kyllä kuulusteluissa ja niin moni muukin itä-pasilassa asuvista nuorista viiksekkäistä miehistä
Jaa että Kari Puska, hyppäsi puskista ja murhasi? Outoja yhteensattumia asumisineen. Oliko Puska venkula? Sukua Pekka Puskalle. Vai Kaisu Puuskajoelle?
No ei oile sukua Pekka Puskalle ja ei ole myöskään Kaisu Puuskajoellekaan vaan Hänen äiitinsä asuu ainakin vieläkin käsöörinkatu 3:ssa eli murhatalossa ja hänet tuntee kaikki itäpasilaiset eli jos et ole itäpasilastakaan tai kumpulasta niin tuskin tunnet Kari Puskaa joka olisi jos eläisi reilu viisikymppinen
KUKAS VEIJARI TÄÄ MIKÄ VITUN JALO SEPPÄNEN NYT OLI
vuosi 76