Minulla siis Micra -94. Ei lähtenyt aamulla käyntiin, akun valo paloi vaan. Miten vaihdan/lataan akun, ja voisiko vika olla jossain muualla?
Vastaukset 5
- Juutas Käkriäinen
Vaikea kun et muuta kerro. Mitä teki kun yritit startata? Paloiko akun merkkivalo eli latauksenvalo vaikkei ollut virta päällä, ja jos paloi, on kyseessä oikosulku.
Jos taas ei palanut kuin ainoastaan silloin kun käänsit virrat päälle on normaalia, jos taas startatessa ei startti pyörittänyt moottoria, on tällöin akkau tyhjä ja lataamalla täyteen lähtee auto käyntiin. Käy ostaan halpiskaupasta parillakympillä normi akkulaturi ja lataa akku täyteen. Laita akkulaturi konepellin alle ja yhdistä ohuemmat johdot hauenleukojen avulla (pinsetin tapaiset puristimet (miinus ja plus merkinnällä tai väreillä, miinus musta ja plus punainen) tai - johtojen päissä, musta johto akun miinus napaan joka merkitty akkuun tai tunnistaa mustasta väriistä ja plus akun plussaan ja tunnistaa väristä ja micrassa myöskin plus navan vieressä johdossa on pääsulakerasia.- Tietämätön
Juu, siis virrat meni päälle ihan oikein, radio käynnistyi, tuuletus toimi. Käänsin sitten virran päälle ja koetin startata niin paloi vaan akun valo ja öljykannun valo. Önähti vaan ja kaikki varoitusvalot siis paloivat. Ei siis startannut edes niin paljoa että olisin voinu "kaasulla houkutella" käyntiin. En ole koittanut työntämällä käyntiin, itekseen ei riitä voimat:)
- tietämätön
Tietämätön kirjoitti:
Juu, siis virrat meni päälle ihan oikein, radio käynnistyi, tuuletus toimi. Käänsin sitten virran päälle ja koetin startata niin paloi vaan akun valo ja öljykannun valo. Önähti vaan ja kaikki varoitusvalot siis paloivat. Ei siis startannut edes niin paljoa että olisin voinu "kaasulla houkutella" käyntiin. En ole koittanut työntämällä käyntiin, itekseen ei riitä voimat:)
Ja varoitusvalot menivät siis päälle ainoastaan kun laitoin virrat päälle, eli ei siis vissiin oikosulku?
- Tietämätön
tietämätön kirjoitti:
Ja varoitusvalot menivät siis päälle ainoastaan kun laitoin virrat päälle, eli ei siis vissiin oikosulku?
Kerronpa nyt mikä oli siis vialla. Akussa nesteet vähissä, meni akku vaihtoon! Kiitos Käkriäiselle avusta, tein juuri kuten kerroit:)
Nyt kottero kulkee taas kun unelma!!
- lataus-lauri
pyydä naapurin setää katsomaan vikaa. älä yritä ite jos et ymmärrä mitään.
laita vaikka minihame päälle niin kyllä se tulee eikä maksa mitään:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4131941- 1481427
- 1701364
- 1161336
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh281126- 111892
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.226845- 62704
- 26655
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i124635