Terse!
Oon 17-vuotias tyttö, jolla ei ole mitään hajua opintotuesta. Mun mutsi saa koko elantonsa sossusta/toimeentulotukea. Hän ei voi tehdä mitään töitä ja näin. Nyt tuli postista päätös mun opintotukeen, jossa sanottiin että saan 98e kuussa. Se on aika vähän, mutta sillä mennään. Äiti sano, että en saa pitään näistä yhtään, vaan ne katsotaan toimeentuloksi ja vähennetään kuukaudessa meiltä. Nyt mun pitäis antaa mutsin ottaa koko 98e mun tililtä, koska kuulemma sen verra vähemmä tulee sit kuussa. Pitääkö tää paikkaansa? Aika hullulta vaikuttaa. Eikä tää oo mikään sellane et oon rahakipee pikkuteini. Mutsilla on historiassa tapana kusettaa raha-asioissa, kun alkoholisti on.
Nyt apua!
4
625
Vastaukset
- sdgrt
No se, että tuo voidaan vähentää toimeentulotuesta pitää kyllä paikkansa. Se, että äitisi saa ottaa rahat sinulta, ei tietenkään ole oikein. Rahat ovat sinun ja sinun opintojasi tukemaan tarkoitettu ja itse sinä teet päätöksen siitä, miten rahasi käytät.
- näin se kai menee
Siis eihän opintotukisummaa mistään toimeentulotuesta vähennetä, vaan periaattessa lapsilisästä joka siis loppuu lapsen täyttäessä 17?
- 7854
näin se kai menee kirjoitti:
Siis eihän opintotukisummaa mistään toimeentulotuesta vähennetä, vaan periaattessa lapsilisästä joka siis loppuu lapsen täyttäessä 17?
Miten ihmeessä opintotuki voitais vähentää lapsilisästä, jota ei saa :D Kyllä se nimenomaan vähennetään toimeentulotuesta, jossa huomioidaan koko talouden tulot siis myös lapsen saama opintotuki.
- blöröröröö
7854 kirjoitti:
Miten ihmeessä opintotuki voitais vähentää lapsilisästä, jota ei saa :D Kyllä se nimenomaan vähennetään toimeentulotuesta, jossa huomioidaan koko talouden tulot siis myös lapsen saama opintotuki.
Siksi siinä lukeekin, että periaatteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854960- 432756
- 952724
- 1982390
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj281953- 1331949
- 1781560
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161471Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3581279Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51249