Löysin lakialoitteen asiasta ja sillä oli todella vähän kannatusta (kansalaisaloite.fi).
Mietinkin, kun olen kuullut juttuja että suomessa tuen määrä riippuu siitä missäpäin suomea asuu. Ei taida pitää paikkaansa koska lakialoite ei näytä kiinnostavan omaishoitajia vai eikö asiasta ole informoitu hoitajia siinä pelossa että se vois vaikka mennä hallitukseen asti käsiteltäväksi ja mahdollistaisi tasavertaisen korvauksen kaikille todella tärkeää työtä tekeville omaishoitajille.
Omaishoidon tuki kelan hoidettavaksi?
8
279
Vastaukset
- Läheltä seurannut
Eipä oo kovin yksinkertaista löytää selkeitä ohjeita miten toimia omaishoitaja-asian tullessa kohdalle, miettiessä vaihtoehtoja läheisen hoidon suhteen. Pitäisi ainakin osata kysyä oikeita täsmä kysymyksiä asioista. Muuten voi vaikka jokin valtion verotuloilla kaikille kuuluva tuki jäädä saamatta. Ja ilman muuta yhtenäinen käytäntö koko suomeen.
- Pirre*
Miten niin ei muka kiinnosta omaishoitajia, mitä me voimme tehdä kuin uskoa vaalilupauksia, barrikadeilleko tästä vielä pitäisi lähteä?!
- Pörr(i)'s
Äänestä demareita. Kiljusen Anneli SDP ja Omaishoitajien liitosta on kehuskellut omaishoitajien tuovan valtiolle säästöjä, kun hyö kuulemma tekevät ... mitä se nyt olikaan ... ai niin ... "arvokasta työtä" :-)
Soinistit saavat haistaa happamen hu(i)lun :-)
- kuntoilu
Eri arvoisuus johtuu nykyisestä omaishoitolaista joka on kunnille harkinnanvarainen, kunnat tekee mitä tahtoo.Lukekaa kansallisen omaishoitotyöryhmän raportti omaishoidon uudistamisesta vaikka liiton sivuilta siinä on hyviä asioita.Jos se vaikka etenisi hallitukseen saakka, aikaa se kyllä vie.
- kuntoilu
Kela hoitaisi varmaan vaan omaishoitotuen maksamisen,kuka ne kriteerit sit arvioi, kelan lääkärit vai Hoidettavaa katsomatta Vai.
- kokenut*
Kyllä kelan hiototukikin on kiven takana. Ensimmäinen lääkäri ei kirjoittanut todistusta vaikka hoidettavani oli liikuntakyvytön pyörätuolipotilas.
Toinen kirjoitti todistuksen, saatiin alin tuki. Potilas ei syönyt itse eikä tenyt mitään muutakaan, oli vaippoihin hoidettava. Hain erään tutun kehoituksesta erityishoitotukea, sekin onnistui vasta monen yrittämisen jälkeen.
Varmasti kelan kriteerit tulevat lähes mahdottomiksi täyttää jos tuki jää kokonaan kelalle. - omaishoitaja
Omaishoitajana, ihmettelen :kuka ja/tai ketkä vastustavat sitä järkevää ajatusta, että Kela hoitaisi omaishoidontuen maksamisen??
Onko se vain hallituksen ja sos.ministerin vai kunnan sos.vastaavien varpaille astumisen pelkoa.
Kelan johtaja Pesolakin kritisoi nykyistä järjestelmää, joka on epätasa-arvoinen.
Haluaisin kuulla ketkä vastustavat ja miksi?- Omaani hoitelen
Tuossa yksi "vastustajista" ja edustamansa puolue lienee ajatuksen arkkitehtina?
http://www.hs.fi/kotimaa/a1305601448565
Huvittavaa tuossa on se, että SD-puolueen Anneli Kiljunen on hehkuttanut omaishoitajien arvokasta työtä ja siitä syntyviä säästöjä yhteiskunnalle.
Onko SD-puolueessa sisäinen valtataistelu, vai meneekö tuokin sarjaan "kansalaisten hoopotus" a'la SD?
Veikkaan hoopotusta, koska SD on siinä osaamisensa osoittanut. Kannatuslukematkin osoittavat, että näin kansalaiset ovat valistuneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413888Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3523015Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131927Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91645Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23801- 44784
- 67779