Tiedät nimeni,
et stooriani.
Et näe tuskaani
hymyn läpi.
Et kyyneleitäni,
riemun läpi.
Yksinäisyydessä,
suru valtaa minut,
vie syvälle,
tuntemattomaan.
Aina minä sieltä,
takaisin palaan.
Vahvempana kuin eilen.
et stooriani.
Et näe tuskaani
hymyn läpi.
Et kyyneleitäni,
riemun läpi.
Yksinäisyydessä,
suru valtaa minut,
vie syvälle,
tuntemattomaan.
Aina minä sieltä,
takaisin palaan.
Vahvempana kuin eilen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Runostasi pilkisti valoa. Hienoa !
Ja niinhän se menee. Suru on surtava. Oltava hiljaa..kuunneltava ..
Palattava maanpinnalle :) sen jälkeen vahvempana kuin koskaan :)
Kiitos, suru on uuden alku. Alku taas johonkin, ei ehkä vielä rakkauteen..vaikkapa uuteen harrastukseen :)
En usko siihen, että suuret surut tai pettymykset vahvistavat. Eivät ainakaan minua. Kyllä ne pysyvästi heikentävät elämän mielekkääksi tuntemista. Ihmiset ja asiat ampaisevat muistin syövereistä aikojenkin päästä ja vievät maan jalkojen alta, aivan niin kuin silloin joskus. Elämä kysyy sitkeyttä, kiintymistä aina uudelleen ja uudelleen. "Elämä voittaa" tarkoittaa minulle sitä, että ihmiset siirtyvät ajan mukana päivästä toiseen ja vähitellen elämä siirtyy seuraavalle sukupolvelle.
Kiitos, tottahan tuo varmasti on,
Itse koen kyllä että suru on arvaamaton, se tulee niin yllättäen. et juurikaan voi sitä ohjata. Suru on surtava, jotta näkisit ja muistaisit ne hyvät asiat, ennen sitä surua.
Silloinhan se elämä on jollain tasolla iloisempaa ja mielekästä.
Elämä voittaa tarkoittaa minulle, uusien asioiden opiskelua, sitä elämää itseään,aina oppii ja löytää jotain uutta, jotain sellaista mitä ei rahalla voi saada.
Näin juuri, suru on surtava, jotta uusi aika koittaa!!
Pidin runostasi :))
Kiitos sinulle, ihanaa syksyä, toivotaan kuulaita öitä ja kynttilän valoa .