luin jostain että Muodoslompoloon on perustettu uusi kauppa joskus 2008. onkohan vielä toiminnassa?
olisi kiva saada tietää myös aukioloajat ja käykö siellä eurot?
Muodoslompolo
6
836
Vastaukset 6
- jaakko Lapland
2010 kävin Muodoslompolossa ja kyllähän siellä raitilla kökötti edelleen submarket. Aukioloajat taisivat olla päiväkohtaisia eurot kävivät seteli valuuttaana ja kruunut kolikkoina.
- promarket
Eihän tuossa hurrien pikku marketissa ole yhtään mitään. Ruottin rajalla on isompi marketteja Karesuvando, Kaunisjoensuu, Övertorneå ja Haparanda. Noissa kaupoissa on sitten jo jotain ostettavaakin.
- olet oikeassa
promarket kirjoitti:
Eihän tuossa hurrien pikku marketissa ole yhtään mitään. Ruottin rajalla on isompi marketteja Karesuvando, Kaunisjoensuu, Övertorneå ja Haparanda. Noissa kaupoissa on sitten jo jotain ostettavaakin.
Ei siellä Muodoslompolon kaupassa ole oikeastaan mitään ja jos onkin niin se on jo nähnyt parastaennen päivän. Itse käyn yleensä Kaunisjokisuun supermarketissa kun rajan pinnasta ajelen.
- Paakarin-Maire
Itse kun käyn pienellä paikkakunnalla kuten Muodoslompolossa tapaan käydä kaupassa ja ostaa jonkun käyttötavaran. ellaisen jota käytän jsein ja muistan vierailun. Mun lantit auttavat osaltaan säilyttämään kaupan paikkakunnalla. Kauppa on osoitus elämästä, kohtauspaikka kylässä.
Lompolossa on kiva käydä!
- Aapo2
Nämä tiedot ovat vanhentuneita. Syksyllä viime vuonna Susann Svennemyr muutti kotipaikalleen Muodoslompoloon ja otti vastuun aikaisemmin kyläläisten yhteisvoimin ylläpitämästä kaupasta. Kauppaa on uusittu ja valikoimaa laajennettu, joten kannattaa käydä jos siellä päin liikkuu. Jotkut tuotteet ovat rajan länsipuolella edullisempia. Ei sentään Prisman tai Citymarketin luokkaa, mutta eipä Muodoslompolokaan mikään suurkaupunki ole.
https://sv-se.facebook.com/susannsLanthandelAB- Jujutsy
Mikä tämä ranskalainen safariyritys oli, mihin se katosi, 5km kaupalta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1531018En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44707Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.126647Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi23638- 67605
- 42603
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää159556Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50545Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni34544Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34518