Älkää hölmöt ottako opintolainaa -.- Velkaa joka ei tunnu samalta kuin esimerkiksi asuntolaina, maksaisit omaa kaunista asuntoasi pois, toisinkuin opintolaina.
Opintotuki on niin vähän ja sossukin ottaa lainan tueksi vaikkei sitä ota. Miksi ei protestoida kunnolla yhteiskuntaa vastaan ja kaikki opiskelijat menisivät joukolla varastamaan kaupoista opintolainan eli 300 e edestä tavaraa, ja mahdolliset sakot voitaisiin polttaa julkisesti torilla, tai eduskuntatalon edessä.
Joukolla protestoimaan tukien vähyyttä!!!
2
186
Vastaukset
- juuh
torilla tavataan!!!1
- erherherh
Miksi pelkäätte opintolainaa. Jos ei voi maksaa niin sen saa anteeksi. Itse sain 17000 euron opintolainat anteeksi. Pankki irtisanoi lainan ja sitten se siirtyi Kelan hoitoon. Sieltä kirje jossa tiedusteltiin mitä tehdään ja miksi en ole maksanut opintolainaa pois.
No minä vapaamuotoisella kirjeellä kerroin " Minulla ei ole rahaa, tai omaisuutta maksaa pois opintolainaani. Olen kyllä sitä lyhentänyt ja korkoja maksanut. Enempään en pysty. "
Sitten sieltä tuli kirje " Päätös opintolainanne on maksettu korkoineen pankille ja teille ei koidu tästä mitään jatko seuraamuksia. "
Niin.... työkyvyttömyyden tuo vaatii...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512