Älkää hölmöt ottako opintolainaa -.- Velkaa joka ei tunnu samalta kuin esimerkiksi asuntolaina, maksaisit omaa kaunista asuntoasi pois, toisinkuin opintolaina.
Opintotuki on niin vähän ja sossukin ottaa lainan tueksi vaikkei sitä ota. Miksi ei protestoida kunnolla yhteiskuntaa vastaan ja kaikki opiskelijat menisivät joukolla varastamaan kaupoista opintolainan eli 300 e edestä tavaraa, ja mahdolliset sakot voitaisiin polttaa julkisesti torilla, tai eduskuntatalon edessä.
Joukolla protestoimaan tukien vähyyttä!!!
2
142
Vastaukset
- juuh
torilla tavataan!!!1
- erherherh
Miksi pelkäätte opintolainaa. Jos ei voi maksaa niin sen saa anteeksi. Itse sain 17000 euron opintolainat anteeksi. Pankki irtisanoi lainan ja sitten se siirtyi Kelan hoitoon. Sieltä kirje jossa tiedusteltiin mitä tehdään ja miksi en ole maksanut opintolainaa pois.
No minä vapaamuotoisella kirjeellä kerroin " Minulla ei ole rahaa, tai omaisuutta maksaa pois opintolainaani. Olen kyllä sitä lyhentänyt ja korkoja maksanut. Enempään en pysty. "
Sitten sieltä tuli kirje " Päätös opintolainanne on maksettu korkoineen pankille ja teille ei koidu tästä mitään jatko seuraamuksia. "
Niin.... työkyvyttömyyden tuo vaatii...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854960- 432756
- 952724
- 1982390
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj281953- 1331949
- 1781560
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161471Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3581279Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51249