nahan maalaus

tietämätön

voisiko joku neuvoa minua nahan maalaamisessa. kyseessä on vanhat lapikkaat jotka meinaan maalata mustaksi. maalina meinaan käyttää narvi-väriä. kiitos neuvoista jo etukäteen.

4

731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maalaamaan

      Kysy suutarilta. Hän varmasti parhaiten tietää mitä niille kannattaa tehdä. Vai kannattako tehdä mitään. Kokemuksesta tiedän ettei noiden maalien kestävyys ole kummonenkaan ja sittenhän niistä vasta näköset tulee. Jos niissä on käsittelemätön nahkapinta niin ihan värillisellä nahkarasvalla varmasti tulee kestävämpi lopputulos.
      Ylipäätään miltä näyttää mustat lapikkaat ?!

      • 1515

        ei ne mitään tiedä nahan maalaamisesta, ompelusta tms saati kenkien valmistuksesta. on kysytty


    • Teemu A

      Nahan maalauskin kiinnostaa, mutta ensin haluaisin koettaa nahan valkaisua.

      Peräaukkoni ympärillä on ruskea alue. Ruskea väri on siis nahassa, eikä mitään muuta. Haluan valkaista alueen. Miten valkaisen sen turvallisesti? Jos valkaisu ei ole mahdollista, niin miten värjään sen mahdollisimman ihon väriseksi turvallisesti?

      Kiitos asiallisista vastauksista!

    • Punkkari

      Sprayllä ainakin aikanaan hihani prätkätakissa maalasin ja kymmenisen vuotta oli päällä ja hyvin pysyi :) Ja väri vaihtoehtojakin on runsaasti. Kiiltävä tai matta. Ja onhan moni maihareitakin maalaillut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3980
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      3742
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      111
      3595
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      65
      2957
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      73
      2786
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2271
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      57
      1595
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1185
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1172
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1168
    Aihe