Oudosti käyttäytyvä kissa

mitänyt?

Meille saapui n. kolme kuukautta sitten kaverini luota, joka ei kissaa enää halunnut pitää, 5 vuotias leikattu kolli. Ennestään asunnossa asuu kaksi leikattua kollia, 3 vuotias ja 9 kuukautinen. Tiesin, että tämä kissa kun tuli meille on hyvin stressaantunut ja arka. Stressi on ollut niin pahaa, että paikoitellen on karvatkin tippunut pois.

Kun kisu tuli meille ensimmäiset kaksi viikkoa meni piilossa, sain hänet kumminkin silloin tällöin syömään. Yhtenä yönä hän sitten reipastuikin ja hyppäsi viereeni nukkumaan. Seuraavat kaksi viikkoa menikin ihan hyvin paikkoihin tutustuessa, kunnes aikaisemmista kissoista vanhempi päätti hätistää tulokkaan takaisin sohvan taakse ja siellä meni taas pari viikkoa. Tilanne rauhoittui pikkuhiljaa, että voisi jopa sanoa että nyt ovat kaikki kavereita keskenään, paitsi ruoasta on edelleen hieman vanhempien kesken kinaa.

Nyt tässä pohdin, että onkohan tämä tulokas edelleen stressaantunut vai mitä, kun karvat ei ole ainakaan kasvaneet takaisin, ja jostain syystä edelleen arastelee miestäni, on tainnut kaksi kertaa hypätä hänen syliin, kun taas mun sylissä voisi olla koko päivän. Ja uusin "oire" on täysin outo minulle. Kissa ottaa suuhunsa monta kertaa päivässä jonkin lelun ja alkaa mouruamaan ja sen jälkeen menee tallomaan pehmolelun päälle, välillä myös "parittelee" lelun kanssa. Ja toinen outo piirre on, että vaikka olen katsonut, että saa syödä muiden kissojen kanssa niin tämä Herra käy silti välillä "saalistamassa" kupiltaan ruokaa jonka kantaa mouruten toiseen huoneeseen ja syö siellä. Onko jollain kokemusta, että mistä tälläinen käytös voisi johtua?

5

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 999uI

      karvanlähtöön en osaa sanoa mitään varmaa.. voi olla, että ihan lääkäriin olisi hyvä mennä ja tutkittumaan veri. voi olla jokin vakava puutosoire, eikä stressi syynä

      Muuten käytös on täysin normaalia. Kissalla on vain juoksuaika ja hormoonit jylläävät ja tahtoo pitää hauskaa =)

      • tiesittekös!?

        Karvan lähtö on yleistä eteenkin vanhoilla kissoilla , niiltä irtoaa myös kesällä paljon karvaa voitsisin sanoa että talvikarva lähtee ja tulee kesä karva ja jos joku alkaa valittamaan että ei tuo ole totta!!! En usko niin älä sitten usko! Olen ollut kissojen, koirien, lampaitten, porojen, ponien, hevosten ja vuohien kanssa ollut 10 vuotta!


    • mitänyt?

      Tutkailin kisua hieman tarkemmin niin en tiedä noista puutosoireista, koska ei niitä kaljuja kohtia ainakaan lisää ole tullut? Tarvii pitää kisua silmällä ja soittaa lääkäriin jos tila muuttuu.

      Siis voiko leikatullekkin kissalle tulla juoksuaika vai? Enpä ole ennen kuullut :)

    • löytökissa

      Minulle tuli toissa talvena löytökissa jolla oli karva lähtenyt toisesta etujalasta melko suurelta alueelta. Kissa oli erittäin laihassa kunnossa, painoi alle 2kg.

      Käytin kissan steriloitavana ja rokotettavana kun se paino oli noussut lähelle normaalia.

      El suositteli karvattomille alueille jotain antiseptista voidetta ja sidettä paljaalle alueelle. En saanut kissaa kuitenkaan pitämään sidettä ja voiteenkin se aina nuoli pois.
      Lopetin hoitoyritykset tuloksettomina ja annoin kissan nuolla karvatonta aluetta vapaasti.
      Viikon kuluttua ihoalue ei enää näyttänyt haavaiselta ja uutta karvaa alkoi kasvaa nopeasti ja parin kuukauden sisällä karvattomia alueita ei enää erottanut lainkaan.

      Kissa tuli minulle ainoaksi kissaksi joten sen ei tarvinnut kilpailla huomiostani muitten kissojen kanssa.

      Ehkä kissallani oli myös stressin lisäksi huonosta ruasta johtuva puutostila elimistössä ja kun se pääsi monipuoliselle ruokinnalle ja annoin myös monivitamiinipillereitä sekin auttoi nopeaan paranemiseen.

      Lelujen kanniskelu ja mouruaminen on aivan normaalia samoin ruan piilottaminen ja syöminen muualla on normaalia käytöstä.
      Jos kissasi on ollut aikaisemmin ulkokissana se on tottunut saalistamaan hiiriä ja lintuja joiden kanssa se leikkii ennen tappamista ja syömistä, niin lelut ja ruoka ovat nyt sen "saaliseläimiä".
      Vaikuttaa siltä että kissa on kotiutumassa ja kyllä se karvakin alkaa kasvaa kun stressi hellittää.

      • mitänyt?

        Tällä kisulla on kans nuo kaljut alueet jaloissa, mahassa sekä hännän alapuoli, mutta haavoja niissä ei ole. Toivotaan, että kisu saisi pikkuhiljaa karvat takaisin :) Kävi itselläkin mielessä tuo vitamiinien antaminen, jos siitä löytyisi apua ja raa'an lihan syöntiin olen alkanut totuttamaan.
        Kisu ei ole ollut ulkona, paitsi kuulemma pari kertaa valjaissa, että ihan sisäkissa on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      167
      6444
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      98
      2979
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      102
      1835
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      44
      1554
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      10
      1266
    6. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      8
      1144
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      13
      1137
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      1087
    9. Miten paljon

      Merkitsen sinulle?
      Ikävä
      17
      1040
    10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      1023
    Aihe