Mitä....

Tarvikkeeeeeeet

Mitä linnut tarvitsevat

Häkin
3 ruokakuppia
Juoma-astia
Mineraalikivi tai jodikivi
Amme tai suihkepullo
Oksia
Pelletit
Siemenet
Siementanko
Herkkuja
Kynsisakset ei oo pakko
Kantoboxi
Leluja
Kakkalapio häkin pohjan siivoomiseen :D

Tarviiko se enää mitää

1

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lintutäti

      No tuo ruokapuoli riippuu paljosti linnun lajista, mutta esim. neitokakadut tarvitsevat paljon tuoreita. :) Eli tuoreruokaa, lehtiä, versoja, palkoja, vihanneksia, ja hieman hedelmiä.
      Ruokakuppien määrä riippuu myös ihan lintujen määrästä. Jos lintuja on paljon, ruokia kannattaa tarjota useammastakupista useammasta eri paikasta, niin ei synny riitoja turhaan.
      Sulkasadon ja pesinnän ajaksi linnulle voisi tarjoilla pienissä määrin munaruokaa eli voimaruokaa. Sulkasatoa voi helpottaa myös esim. Feather up -aineella, tai muilla vitamiinilisillä jotka yleensä sekoitetaan ruokaan tai veteen.
      Ja yksi tärkeä puuttuu! Nimittäin LINNUILLE TARKOITETTU UV-VALO on erityisen tärkeä ja kuuluu jokaisen linnunomistajan kotiin lintuhäkin kattoon kiinnitettynä.
      Lisänä voi hankkia ilmanpuhdistimen ja kosteuttajann, lintupölyn takia.

      Muuten oikein hyvä listaus. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2264
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2020
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1953
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1670
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      65
      1562
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      193
      1499
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1231
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1114
    9. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      77
      1093
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1073
    Aihe