Kortisonista sairaaksi?

kortisonista apu?

Hei,

Meillä koiralla on krooninen suolistotulehdus. Koko ajan ollut vaivaa enemmän tai vähemmän. Nyt kuitenkin koira alkoi laihtua ja menimme lääkäriin.

Saimme kortisonikuurin, jonka aikana, parissa viikossa, koira on nukkuu lähes koko ajan, kuono on kuiva ja kuuma, vatsaoireet ennallaan... Onko niin, että koiramme perussairaus on edennyt ja huono kunto on merkki siitä vai voiko olla niin, että kortisoni aiheuttaa nuo vaivat?

Olen lukenut, että lisääntynyt juominen ja pissaaminen on kortisonin oire, ja sitäkin on, mutta miten tuo kaikki muu?

3

1621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toivotonolo

      mulla on koira jonka suolistotulehdus alkoi 9 viikon ikäisenä . juoksin lääkäriltä toiselle aina antibiottikuuri ja muita tulehduslääkkeitä , lääke auttoi aina kuurin ajan ,mutta oireet palasivat sen päätyttyä . jätin kaikki lääkkeet pois 4 kk iässä ja annoin pelkkää raakaruokaa aluksi 5 viikkoa vain broilerin jauhelihaa ja kauloja . nyt suolisto voi hyvin koirani on vuoden ikäinen . syötän vain raakaruokaa edelleen . kortisoonista vanhemmille koirilleni jos jostain syystä ovat sitä saaneet kuurina , pissankarkailu ja uneliaisuus on vaivannut , mutta vaivat ovat hävinneet kortisoonin loputtua .

      • et semmoista

        Kyllä nyt kuitenkin aloittajan kannattaa eläinlääkäriä kuunnella. Kortisooni voi nostaa painoa ja aiheuttaa väsymystä. Mutta tutulla on koiralla sama suolistotulehdus, kortisoonia mennyt jo yli vuoden, jaksaa jo leikkiä ja alkanut leikkimään toisten kanssa, eli ottaa aikansa ennen kuin elimistö tottuu mihinkään lääkkeisiin.


    • sesserukka

      Oletko ottanut yhteyttä hoitavaan eläinlääkäriin ja kertonut miten koira voi?? Siinä tapauksessa hän olisi varmaan reagoinut muuttamalla lääkitystä tai kutsumalla tutkimuksiin (yleiskunto ja labroja). Mutta nyt heti ensalkuun, kaiva kaapista tai hae apteekista (vedenpitävä) digitaalinen kuumemittari. Mittaat pepusta lämmön n. 1 minuutin ajan mittarin päätä peräsuolessa pitäen. Aavistan tänne astoi että koira on kovassa kuumeessa. Normaalilämpö 38-39 välillä, yl. n. 38,5 koiralla aikuisena. Jos yli 39, heti yhteys joko samaan eläinlääkäriin tai mitäpä jos vaihdat johonkuhun toiseen lähistöllä, jota joku tuntemasi koiraihminen suosittelee.
      Kortisoni saattaa auttaa, mutta tarvitsisi rinnalle antibiootin mielestäni. Pelkkä kortisoni saattaa pahentaa bakteerien tai muiden suolistopatogeenien aiheuttamaa tulehdusta. Koirasi oireet ovat vakavia, hakeudu pitkäaikaista seurantaa varten pätevälle, kokeneelle eläinlääkärille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3452
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3282
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      3275
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2729
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1993
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1900
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1666
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      88
      1589
    9. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1585
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1370
    Aihe