Tarviin apua!

tykkään pienestä:3

Haluaisin todella paljon koiraa nimn omaa kääpiökoiraa. Olen ajatellun chihuahuaa koska se on pienin rotu, olen myös katsonut yorksirenterrieriä ja pomperia mutta en tiedä mihin päätyä. Luonteeltaan nuo kolme olisivat minulle hyviä. Mutta minulle ulkonäkö on todella tärkeä ! Haluaisin mahdollisimman pienen koiran ,mitä pienempi sitä parempi! Osaisitteko ehdottaa mistä löydän mahdollisimman pienen ja söötin koiran ? Niitähän on sellaisia teekuppi koiria en vain ole mistään löytänyt sellaista? Kiitos nän etukäteen!(:

2

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä tue tehdasta

      Lk chihuahua on nappi valinta ensikoiraksi tai ehkä jopa italianvinttikoira? Hyvä pentu maksaa usein 800-1600e riippuen tasosta. Käytä aikaa ja vaivaa hyvän löytämiseen koska pikkukoirillakin on omat perinnölliset sairautensa sekä lievää arkuutta esiintyy joissakin linjoissa. Jos ei rahaa ole vielä kasassa niin aloita possuun säästäminen ja käy sinä aikana näyttelyissä odotuksen aikana :)

      http://www.kennelliitto.fi/fi
      Tuolta löytyy hyvää infoa pentuvälityksestä kasvattajista sekä tapahtumista. Onnea matkaan!

    • minä

      Hyvin pieniä kääpiökoiria kutsutaan USA:ssa nimellä "tea-cup dogs" ( teekuppi koirat). Pienikasvuisuus johtuu monista perintötekijöistä (multigeeninen periytyminen), ja sen ilmeneminen on sattumanvaraista. "Tea-cup koirat" ovat harvinaisia luonnonoikkuja. Ne ovat usein sairaita ja vaikeahoitoisia. Monet menehtyvät alle puolivuotiaina perinnöllisiin sairauksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      127
      3169
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      61
      2815
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2212
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      103
      2118
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      130
      1988
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1961
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1232
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      994
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      12
      985
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      910
    Aihe