Haluaisin todella paljon koiraa nimn omaa kääpiökoiraa. Olen ajatellun chihuahuaa koska se on pienin rotu, olen myös katsonut yorksirenterrieriä ja pomperia mutta en tiedä mihin päätyä. Luonteeltaan nuo kolme olisivat minulle hyviä. Mutta minulle ulkonäkö on todella tärkeä ! Haluaisin mahdollisimman pienen koiran ,mitä pienempi sitä parempi! Osaisitteko ehdottaa mistä löydän mahdollisimman pienen ja söötin koiran ? Niitähän on sellaisia teekuppi koiria en vain ole mistään löytänyt sellaista? Kiitos nän etukäteen!(:
Tarviin apua!
2
163
Vastaukset
- Älä tue tehdasta
Lk chihuahua on nappi valinta ensikoiraksi tai ehkä jopa italianvinttikoira? Hyvä pentu maksaa usein 800-1600e riippuen tasosta. Käytä aikaa ja vaivaa hyvän löytämiseen koska pikkukoirillakin on omat perinnölliset sairautensa sekä lievää arkuutta esiintyy joissakin linjoissa. Jos ei rahaa ole vielä kasassa niin aloita possuun säästäminen ja käy sinä aikana näyttelyissä odotuksen aikana :)
http://www.kennelliitto.fi/fi
Tuolta löytyy hyvää infoa pentuvälityksestä kasvattajista sekä tapahtumista. Onnea matkaan! - minä
Hyvin pieniä kääpiökoiria kutsutaan USA:ssa nimellä "tea-cup dogs" ( teekuppi koirat). Pienikasvuisuus johtuu monista perintötekijöistä (multigeeninen periytyminen), ja sen ilmeneminen on sattumanvaraista. "Tea-cup koirat" ovat harvinaisia luonnonoikkuja. Ne ovat usein sairaita ja vaikeahoitoisia. Monet menehtyvät alle puolivuotiaina perinnöllisiin sairauksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 831236
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...311100Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39844Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.121709- 25655
- 12477
Eikös se mene niin että Jumala loi maailman ihmisille eikä päinvastoin
joten saatana yrittää vääristää ja jota nyt vouhotetaan??? https://keskustelu.kaksplus.fi/threads/bovaer-tutkimuksissa-89457- 3341
Puuilo pittäis tulla Haapaveelle
Kaikki perskatti menee ylivieskaan ja ei Haapaveelle! Miksi ? Ylivieskaan on tullu monet liikkeet ja lissää tullee. Mitä38336Vielä vähän lirttinkiä
tuonne, lirttinkiä sinne, hämmennystä tuohon, sekaanusta tänne, no nii, eiköhän se ala oleen sillä silivoplee taas tältä5204